K Zemi letí superjasná kométa

, Autor: Pavol Bobik

Koncom budúceho roka by mohla byť jasná ako Mesiac a viditeľná dokonca aj počas dňa.

Kométu C/2012 S1 (ISON) objavili pred pár dňami,  minulý piatok 21. septembra 2012 Vitali Nevski z Bieloruska a Artyom Novichonok z ISON-Kislovodsk Observatória. Predbežné výpočty ukazujú, že kométa, ktorá je aktuálne vo vzdialenosti viac než 900 miliónov kilometrov od Slnka sa  nemu maximálne priblíži 28. novembra 2013. Ak pritom nedôjde k jej dezintegrácii, k rozpadu na mnoho kusov, bude to objekt viditeľný ľudským okom na severnej pologuli.

Teda aj z nášho územia a bude to veľmi jasný objekt. Maximálne priblíženie k Zemi je predbežne určené na 26. decembra 2013, keď kométa preletí vo vzdialenosti približne 60 miliónov kilometrov od nás. V tej dobe by mohla presiahnuť jasnosť Mesiaca a byť viditeľná dokonca aj cez deň. Celkovo ju bude možné vidieť ako postupne sa od novembra až do Štefánskej noci 2013 zjasňujúci a potom postupne celý január 2014 hasnúci objekt.

Mohol by to byť vtedy pohľad podobný tomu spred 333 rokov, keď Kirchova či tiež takzvaná Veľká kométa preletela v podobnej vzdialenosti od Zeme. Vtedajší pohľad ilustruje obraz Lieve Verschuiera ukazujúci kométu nad Rotterdamom.


Ak sa teda predbežné výpočty a odhady ukážu ako správne a kométa sa pri približovaní k Slnku nerozpadne, môžme sa tešiť na spektakulárne divadlo. 

 

Kľúčové slová
Kozmopikošky
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: K Zemi letí superjasná kométa

Bude to zaujimavy termin, som zvedavy ako sa k tomu bude stavat cirkev...

Re: K Zemi letí superjasná kométa

Neviem, prečo by sa cirkev k tomu mala nejako stavať. Ale bude to pekné spestrenie Vianoc

Re: K Zemi letí superjasná kométa

Cirkev sú akurát tak vygumované hlavy.

Re: K Zemi letí superjasná kométa

no a ten koniec sveta - december 2012 sa uz teda nekona ked sa tak vedci tesia na kometu v 2013? :)
alebo vedci kvoli komete presunuli koniec sveta na iny volny termin? :)

Re: K Zemi letí superjasná kométa

Nice post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very useful information specially the final phase :) I take care of such info a lot. I used to be seeking this particular info for a long time. Thank you and good luck.

Poslať nový komentár

TOPlist