Batéria z vlákien všitých do šiat

, Autor: Tomáš Zvorák

Vysoko vodivé vlákna s priemerom a ohybnosťou podobnou bavlneným vláknam môžu byť vtkané do látky šiat či remienka hodiniek a napájať hodinky, LEDky či inú osobnú elektroniku.

Výroba vysoko vodivých a zároveň ohybných vlákien bola doteraz technologickou výzvou. Vlákna vyrobené tímom z City University of Hong Kong majú jednu z najvyšších energetických hustôt spomedzi ďalších doteraz vyrobených experimentálnych vlákien. Votkané do látky tvoria základ batérie. Jadro batérie z priadze pozostáva z vysoko flexibilných mikrometrických nehrdzavejúcich oceľových vlákien, na ktoré sa nanášajú kovy (ako anóda zinok, ako katóda nikel-kobaltnatý hydroxid). Gélový elektrolyt sa potom potiahne okolo celého kusu priadze. Tím, ktorý vedie Chunyi Zhi z City Uviversity of Hong Kong, zverejnil výsledky svojho výskumu v magazíne ACS NANO.

Dosiahnutá energetická hustota 16,6 mAh/cm3 je doteraz najvyššou hustotou dosiahnutou v batériách založených na vláknach. Po tisícke ohnutí vlákien ostávala na 70-80 percentách svojich pôvodných hodnôt. Výskumníci votkali batériu do plátna, z ktorého môžu byť napájaná elektronika s nízkou spotrebou, ako sú napríklad inteligentné hodinky.

V nasledujúcej fáze výskumu, sa výskumný tím zameria na výroby prateľných, vode odolných a trvanlivých vlákien, takých ktoré by už boli bližšie ku komerčnému použitiu.

Zdroj: phys.org, ACS NANO

 

Kľúčové slová
batérie
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Batéria z vlákien všitých do šiat

Alergické vyrážky budú gratis :)

Poslať nový komentár

TOPlist