Veterná energia lacnejšia ako energia z jadra

, Autor: Tomáš Zvorák

Aukcia na výstavbu nových morských veterných parkov vo Veľkej Británii ukázala, že energia z veterných turbín môže byť lacnejšia ako energia vyrobená v jadrových elektrárňach.  

BEIS je britské ministerstvo zodpvedné za obchod, priemyselnú stratégiu, vedu, politiku týkajúcu sa klimatických zmien a inovácie v energetickej oblasti. V aukcii na výstavbu troch nových veterných parkov vyhlásenej BEIS sa predkladali ponuky formou ceny za dodanú megawatt hodinu elektrickej energie. Najnižšia ponuka vyhrávala.

 Projekt má priniesť kapacitu 3 GW elektrickej energie na zásobovanie 3,6 milióna domácnosti. Dánska spoločnosť DONG Energy vyhrala aukciu na výstavbu veterného parku Hornsea Two pri pobreží Severného Anglicka. Ten bude najväčšou veternou farmou na svete.

Nemecká Innogy a Nórsky Statkraft vyhrali aukciu na výstavbu parku Triton Knoll pri pobreží Lincolnshire vo Východnom Anglicku. Tretiu aukciu na park Moray pri Škótsku vyhralo konzorcium firiem EDP Renovaveis z Portugalska a ENGIE z Francúzska. Vysúťažené ceny dosiahli hodnotu 82,36 EUR (£74.75) za megawatt hodinu pre dodávky v rokoch 2021/2022, a 63,35 EUR (£57,50) za dodávky v rokoch 2022/2023.

Veľká Británia plánuje postaviť jadrovú elektráreň Hinkley Point C s výkonom 3,2GW, kde je cena za megawatt hodinu 101,91 EUR (92,50£). Cena za energiu z veterných parkov je podľa týchto čísel nižšia než cena energie z jadrovej elektrárne.

Zdroj: phys.org

 

Kľúčové slová
veterná elektráreň
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Veterná energia lacnejšia ako energia z jadra

Bohužiaľ pri elektrickej energii nie je všetko len o cene, ale aj o stabilite zdroje. V tomto smere sa energia z vetra nevie vyrovnať jadru.

Re: Veterná energia lacnejšia ako energia z jadra

+1 :)

Veľmi povrchné porovnanie. Nie je to len o cene za vyrobenú elektrickú energiu. U veterných zdrojov treba mať záložné zdroje (paroplyn, tepelné , vodné elektrárne-prečerpávačky) ktoré sú vpohotovosti a platí sa im za to že nevyrábajú a čakajú na to keď prestane fúkať vietor aby začali vyrábať...
A keď v nemecku silnejšie fúkne tak je prebytok elektrickej energie a tlačí sa na východ na Balkán a kolabujú rozvodné sústavy... V čechách majú operátori čo robiť aby udržali sústavu po kope a nerozsypalo sa im to tam. V pekný veterný ten tam linky vypadávajú jedna radosť :D

Poslať nový komentár

TOPlist