Vedci z MIT vyrobili sklo ktoré sa neleskne a nerosí, samo sa čistí

, Autor: Gudas

Nanotechnológia pomohla k výrobe povrchovej vrstvy, ktorá zabráni odrazom svetla a tiež roseniu, ideálne pre okuliare či obrazovky.

Vedci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) oznámili, že sa im podarilo vyrobiť sklo s mnohými, doteraz nevídanými vlastnosťami. Medzi ne patrí napríklad eliminácia odrazov (odleskov) svetla, alebo zabránenie zahmleniu (roseniu). Kvapky vody, ktoré na takéto špeciálne sklo dopadnú sa skĺznu ako po mastnej ploche, pričom zároveň zbavia povrch prachu a nečistôt.

Tieto priam zázračné vlastnosti boli dosiahnuté vďaka použitiu technológie veľmi podobnej tej, ktorá sa využíva pri výrobe tranzistorov v najnovších mikročipoch s priemerom počítaným na niekoľko nanometrov. Na povrch skla sa nanesie niekoľko veľmi tenkých vrstiev materiálu, následne je aplikovaná maska v podobe mriežky. Potom nasleduje proces odleptania podľa vzoru danej masky, po čom ostane na povrchu skla mnoho asi 1 mikrometer vysokých a 200nm od seba vzdialených čapov.

Samotná technológia pritom nie je vôbec finančne náročná, využitie si môže veľmi ľahko a rýchlo nájsť aj v komerčnej sfére. Do úvahy pripadajú napríklad sklá pre okuliare, ktoré by sa nerosili pri prechode zo studených do teplých miestností, alebo sklá pre displeje smartfónov, ktoré by neodrážali slnečné svetlo. Táto vlastnosť sa hodí aj pre slnečné kolektory, ktorým by vyššia absorbcia svetla pomohla hlavne pri východe a západe Slnka, kedy sa odrazí až 50% žiarenia. Nehovoriac o samočistiacich schopnostiach, kedy by sa už po malom daždi odstránila veľká časť usadeného prachu.

 

Kľúčové slová
veda
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Uz nech z toho robia skla, okuliare musim kazdy den cistit a lezie mi to na nervy :D

Existujú hydrofobne prípravky, ktoré keď nanesieš na sklo, bude ti odpudzovať vodu, skús jeden z nich.

namontuj na ne stierac :D

Poslať nový komentár

TOPlist