"Tajné námestie" objavené pod slávnym kamenným kruhom Avebury

, Autor: Tlačové správy z vedy

Archeológovia z univerzít v Leicesteri a Southamptone našli pozoruhodné a zjavne unikátne námestie pod svetoznámym kamenným kruhom Avebury v meste Wiltshire.

Miesto, ktoré je v zozname svetového dedičstva UNESCO, o ktoré sa stará National Trust, bolo postavené v priebehu niekoľkých stoviek rokov v treťom tisícroči pred n.l. a obsahuje tri kamenné kruhy - vrátane najväčšieho kamenného kruhu v Európe, ktorý má 330 metrov v priemere a pôvodne pozostával z približne 100 obrovských kameňov.

Výskumný tím použil kombináciu prieskumu pomocou merania elektrického odporu pôdy a georadaru, aby preskúmal kamenný kruh. Ich práca bola financovaná Výskumnou radou pre umenie a humanitné vedy (AHRC) a podporovaná National Trust, ako aj archeológmi z Univerzity v Cambridge a Allen Environmental Archeology.


Meranie elektrického odporu pôdy v Avebury.

Dr Mark Gillings, akademický riaditeľ na univerzite v Leicesteri, povedal: "Náš výskum odhalil predtým neznáme megality v svetovo preslávenom kamennom kruhu Avebury. Zistili sme a zmapovali sériu prehistorických stojacich kameňov, ktoré boli následne skryté a pochované spolu s pozíciami ostatných pravdepodobne zničených kameňov počas 17. a 18. storočia. Spolu odhalili jedinečné námestie megalitickej pamiatky v kruhoch Avebury, ktoré má potenciál stať sa jednou z najstarších štruktúr na tejto pozoruhodnej lokalite."

Avebury je predmetom značného archeologického záujmu už od 17. storočia. Objavenie nových megalitov vo vnútri pamätníka bolo preto veľkým prekvapením, a poukazuje na potrebu ďalších archeologických prieskumov tohto druhu v danej lokalite.

Prieskum sa uskutočnil vo vnútri južného vnútorného kruhu, ktorý sa nachádzal vnútri výkopu, a kolosálneho vonkajšieho kruhu Avebury henge. Výkopy tu realizoval archeológ a marmeládny magnát Alexander Keiller v roku 1939. Tie preukázali existenciu zaujímavého uhlového postavenia malých stojacich kameňov, ktoré sa nachádzali v blízkosti jedného obrovského vzpriamenia známeho od 18. storočia ako Obelisk. Bohužiaľ, príchod vojny zanechal túto lokalitu len čiastočne preskúmanú.

Dr Joshua Pollard z University of Southampton povedal: "Náš dôkladný program geofyzikálneho prieskumu nakoniec dokončil prácu, ktorú začal Keiller. Ukázalo sa, že línia kameňov, ktoré identifikoval, bola jedna strana štvorca megalitov s veľkosťou asi 30 metrov naprieč obklopujúceho obelisk. Viditeľné sú aj krátke čiary bývalých stojatých kameňov vychádzajúcich z tohto námestia a spojenie s vnútorným kruhom južnej strany. Megalitické kruhy sú dobre známe od doby, kedy bolo Avebury postavené v neskorom neolite (3. tisícročie pred naším letopočtom), ale štvorcové megalitické nastavenia tohto druhu sú veľmi nezvyčajné."

Dr Nick Snashall, archeológ National Trust v Avebury, povedal: "Tento objav bol na spadnutie už takmer 80 rokov, ale stálo to za to čakanie. Dokončenie práce, ktorú začal Keiller v tridsiatych rokoch minulého storočia, odhalilo úplne nový typ pamiatky v srdci najväčšieho prehistorického kamenného kruhu na svete pomocou techník, o ktorých (Keiller) nikdy nesníval. A ukazuje, že je ešte stále čo objavovať v Avebury, ak si budeme klásť správne otázky."

Archeológovia, ktorí vykonali túto prácu, si myslia, že výstavba štvorcového megalitického prostredia môže pripomínať a monumentalizovať umiestnenie skorého neolitického domu - snáď súčasť vznikajúcej osady - následne používaného ako stred južného vnútorného kruhu. V čase vykopania v roku 1939 bol dom nesprávne Keillerom považovaný za stredoveké osídlenie.

Ak sa to ukáže ako správne, môže to pomôcť pochopiť začiatky pozoruhodného komplexu pamiatok Avebury a pomôcť vysvetliť, prečo bol postavený tam, kde bol.

 

Zdroj: www.southampton.ac.uk

 

Kľúčové slová
archeológia
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

MaTrIx is commig....

Poslať nový komentár

TOPlist