Radeon HD7970 GHz Edition oficiálne

, Autor: Gudas

HD7970 s taktom 1GHz a automatickým pretaktovaním o 50Mhz dorovnáva výkon GeForce GTX680.

Ako sa už dlhšiu dobu špekulovalo po rôznych kútoch a fórach na internete, AMD predstavila "novú" grafickú kartu s označením Radeon HD7970 GHz Edition. Už podľa názvu je zrejmé, aké zmeny oproti štandardnej HD7970 môžeme očakávať - je to predovšetkým vyššia frekvenica, konkrétne 1GHz.

AMD sa to podarilo pri použití rovnakého čipu, bez vyrobenia novej revízie, a to iba vďaka zlepšujúcej sa kvalite 28nm výroby u TSMC. Navýšenia frekvencie sa dočkali aj 3GiB GDDR5 pamäte, ktoré teraz bežia na efektívnych 6GHz (voči 5,5GHz u HD7970).

Prostredníctvom upraveného BIOS-u a použitia interných čítačov prostredníctvom ovládačov pribudla aj funkcia PowerTune Technology with Boost. Za dlhým názvom sa skrýva automatické pretaktovanie o 50MHz, v závislosti od toho, či to aktuálna situácia dovolí (sledujú sa parametre ako teplota, spotreba a iné).

Ostatné parametre karty sa nezmenili, stretávame sa s rovnakým dizajnom ako plošného spoja, tak aj chladenia či videovýstupov.

S vyššie taktovaným Radeonom HD7970 GHz Edition sa AMD podľa prvých nezávislých testov podarilo dobehnúť, a v určitých prípadoch aj mierne prekonať výkon konkurenčnej GeForce GTX680. Daňou za to však je veľmi vysoká hlučnosť referenčného chladiča a v neposlednom rade vysoká spotreba v záťaži. Odporúčanie pri porovnaní GTX680 vs. HD7970 sa teda s príchodom GHz Edition zrejme meniť nebude - lepšou kartou je GeForce.

Niekoľko zahraničných testov a recenzií:

Anandtech.com
Computerbase.de
Techreport.com
Guru3D.com

Kľúčové slová
grafické karty, GTX 680, HD7970, Radeon
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist