Podrobnosti o trójskom princovi a morských ľuďoch po dešifrovaní záhadnej kamennej dosky

, Autor: Ján Kurej

3200-ročná Anatólska kamenná doska, ktorá opisuje vojnové ťaženie trójského princa, bola nakoniec dešifrovaná viac ako 135 rokov po jej objavení.

Nápis hovorí o vzostupe mocného kráľovstva nazývaného Mira na čele s kráľom Kupantakuruntasom, ktoré začalo vojenskú kampaň na čele s trojským princom Muksusom.

Príbeh upresňuje detaily a čas kedy konfederácia, ktorú moderní učenci volajú “Morský ľudia” zaútočila na mestá a civilizácie na Blízkom východe. Tam viedla neľútostné vojny a ničila mnohé mestá, dokonca zničila celé civilizácie.

Podľa záhadných symbolov malo kráľovstvo rozhodujúcu úlohu pri invázií “Morských národov” a tak pomohlo ukončiť dobu bronzovú vo východnom Stredomorí.

Niektorí vedci však vyjadrili obavy, že nápis môže byť falošný pretože samotná doska bola zničená v 19.storočí. Moderné dešifrovanie je založené iba na kópiách, ktoré boli vytvorené v tej dobe.

Na obrázku nižšie je 3200 rokov stará kamenná doska, ktorá opisuje bojujúceho trójskeho princa a hovorí o tajomných “Morských ľuďoch”. Kamenný nápis, ktorý bol kedysi dlhý 29 metrov, je napísaný v starobylom jazyku Luwian. Pri vytvorení tohto nápisu bola použitá starodávna technika takzvaný, Anatolský systém písania, ktorý dokáže prečítať/dešifrovať len zopár vedcov na svete. Táto technika používa komplexné hieroglyfy na zobrazenie príbehov.

Nezávislý holandský lingvistik Dr. Fred Woudhuizein, ktorý sídli v blízkosti Amsterdamu, pracoval aj s ďalšími výskumníkmi na dešifrovaní tohto starobylého textu. Výsledky ich práce budú zverejnené v decembrovom vydaní Proceedings of the Dutch Archaeological and Historical Society.

Live Science hovorila s niekoľkými vedcami, ktorí nie sú členmi tohto týmu výskumníkov a niektorí z nich vyjadrili obavu, že tento nápis je moderný falzifikát.

Dr. Woudhuizen a jeho spolupracovníci tvrdia, že to nie je možné. Zdôvodnili to tým, že bolo by veľmi ťažké až nemožné vytvoriť tak mimoriadne dlhý a zložitý falzifikát a ešte v starovekom jazyku, ktorému je veľmi náročné porozumieť.

Nápis hovorí o tom, ako vládol kráľovstvu Mira, kráľ Kupantakuruntas. Toto kráľovstvo sa nachádzalo v dnešnom západnom Turecku. Potom ako otec Kupantakuruntasa, kráľ Mashuittas zvrhol trójskeho kráľa Walmusa, získal kontrolu aj nad Trójou. Keď Walmus prisahal vernosť tak ho Mashuittas obnovil ako panovníka Tróje. Po smrti Mashuitta, jeho syn prevzal trón Mira a udržal si moc nad Trójou a tiež právo menovať jej vládcov.

Princ Muksus, trójsky princ, bol poverený aby viedol námornú expedíciu, ktorú v mene kráľovstva Mira dobyl Ashkelon, ktorý sa nachádzal na dnešnom území Izraela a postavil okolo tohto miesta pevnosť.

Starodávny text prináša viac svetla na vzťah medzi Trójou a Mira. Zaujímavé je že, kráľ Kupantakuruntas sa opisuje ako strážca a ochranca “Wilusa” (starobylý názov pre Tróju) a nie ako jej knieža. Dosadil na jej trón práve princa Muksusa.

Preklad tejto kamennej dosky bol vytvorený z kópie originálu, ktorá bola nájdená medzi majetkom archeológa Jamesa Mellaarta potom, čo zomrel v roku 2012. Mellart bol známy tým, že objavil mnoho archeologických lokalít, z ktorých najznámejšia je Çatalhöyük v Turecku z pred 9,5 tisíc rokov, ktorá je dnes svetovým dedičstvom UNESCO.

Miesto kde bola nájdená doska:

 

Zdroj: Inquisitr

Zdroj: DailMail

Kľúčové slová
morský ľudia, sea people, trója, troy
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Podrobnosti o trójskom princovi a morských ľuďoch po ...

Hm, 29 metrovú kamennú dosku s nápisom zrejme Mellart držal pod posteľou ?
A koho vlastne zaujímaú tieto nekonečné príbehy o dávnych černákovských hrdlorezoch, ktorí si privlastnili právo a menovali sa na kráľov a ochráncov. Veď to je furt to isté dodnes :(

Re: Podrobnosti o trójskom princovi a morských ľuďoch po ...gram

učenci volajú “Morský ľudia” zaútočila na mestá a civilizácie na Blízkom východe....
- Morskí ľudia: 1pad mn.čísla....

Re: Podrobnosti o trójskom princovi a morských ľuďoch po ...

Mellart bol znám(i)y tým

Re: Podrobnosti o trójskom princovi a morských ľuďoch po ...

Preboha, dajte to precitat nejakej slovencinarke, nech opravi tie neuveritelne gramaticke a stylisticke chyby - to sa vazne nehanbite zverejnit takyto paskvil????

Poslať nový komentár

TOPlist