Európa a Rusko spoločne na Mars?

, Autor: Pavol Bobik

ESA a Roskosmos vedú rozhovory o spoločnej pilotovanej misii na Mars.

Európska kozmická agentúra ESA a Ruská kozmická agentúra Roskosmos rokujú o možnosti spojiť svoje sily pri missi s ľudskou posádkou na Mars. Vyjadrenie riaditeľa ESA Jean-Jacquesa Dordaina v tomto duchu priniesol britský Daily Mail vo svojom piatkovom vydaní.  Dordain ideu spoločného letu Európy a Ruska na Mars spomenul na leteckej prehliadke v Žukovskom nedaleko Moskvy. Žiadne ďalšie detaily ani časový harmonogram zverejnený nebol.

Oznámenie prišlo v 442 deň simulovanej misie na Mars projektu Mars500. Do konca celého projektu ostáva ešte 78 dní.

Samotná idea spolupráce ESA a Roskosmosu pri takejto historickej misii až tak neprekvapuje. ESA a Roskosmos v posledných rokoch zintenzívnili svoju spoluprácu, ktorej najvýznamnejším výsledkom sú chystané štarty Sojuzov z kozmodrómu ESA vo Francuzskej Guaiane. Prvý štart Sojuzu z Kourou je naplánovaný na 20. október tohto roku a mal by vyniesť na orbitu Zeme dva satelity európskeho navigačného systému Galileo.  

 

Red Dragon pristáva na Marse. Credit: SpaceX

 

Čo sa týka pilotovanej misie ESA-Roskosmos na Mars, vzbudzuje nádej, že sa v tejto oblasti začne kozmický pretek. Súkromná spoločnosť SpaceX vyvíja ťažký nosič Falcon Heavy, ktorý by mohol byť použitý pri výprave na Mars. SpaceX zároveň pracuje na koncepte lacnej kozmickej lode pre let na Mars, takzvaného Červeného Draka (Red Dragon), postupne sa tak blíži k svojmu, najmä slovami svojho zakladateľa Elona Muska deklarovanému cieľu pilotovanej misii na Mars. Zároveň pokračuje aj vývoj kozmickej lode MPCV, alias znovuzrodeného Orionu. Tá je od začiatku koncipovaná pre lety za orbitu Zeme. NASA tak bude mať kozmickú loď s potenciálom zapojiť sa do Mars pretekov. Možno sa zapojí aj Čína. Toľko optimistický pohľad do budúcnosti. Ostáva len dúfať, že si opäť nerobíme plané nádeje.  Kľúčové slová
ESA, Mars, Roskosmos
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Európa a Rusko spoločne na Mars?

toto nadvezuje na prispevok ktory som posunul pri mimozemstanoch .. naco sa hrabeme na mars? Zachvilu budeme natrepany po celej galaxii podobne ako ked bola "objavena" amerika a zacali sa tam vsetcia hromadne stahovat(utekat)

Re: Európa a Rusko spoločne na Mars?

Na marse a v nasej slnecnej sustave je aspon vacsia sanca, ze nezmasakrujeme povodne obyvatelstvo... Co sa tyka galxie, tak to som si uz tak istny neni, ze kto z koho. :-)

Re: Európa a Rusko spoločne na Mars?

a ako inak by si chcel zachovat ludstvo, ked nie osidlovanim dalsich planet?

Poslať nový komentár

TOPlist