V laboratóriach SanDisku a Toshiby vzniká možný nástupca pamätí typu Flash.
Flash pamäte boli objavené pred približne 30-timi rokmi, avšak ich boom prišiel až posledných 10 rokov. Princíp sa za tú dobru príliš nezmenil - plávajúce hradlo tranzistora, deštruktívny zápis. To je zároveň slabinou tohoto typu pamätí - po určitej dobe dôjde k poškodeniu pamäťovej bunky, čím sa začne znehodnocovať celé médium.
Týmto by však nemal trpieť pamäť typu ReRAM. Jedná sa o odporovú pamäť (REsistive Random Access Memory), ktorá v pricípe využíva špeciálne dielektrikum, u ktorého sa "programuje" stav vodivý-nevodivý. Má podobné vlastnosti ako Flash (udržuje dáta uložené aj po odpojení od zdroja energie, vysoká hustota integrácie), no pridáva aj niečo naviac - Flash pamäť sa adresuje po blokoch, u ReRAM je možné naadresovať každú jednu bunku. A čo je podstatné, má menšiu spotrebu energie a nemá deštruktívne mazanie, čo výrazne predĺži životnosť pamäte. Počíta sa samozrejme aj s nasadením v SSD diskoch.
SanDisk v spolupráci s Toshibou vyrobili prototypy pamäťových ReRAM čipov 24nm technológiou. Jeden takýto čip má kapacitu až 32GB. Nie sú však jediní, kto s takouto technológiou experimentuje - v závislosti na type materiálu dielektrika existuje asi pol tuctu podobných riešení - napr. PCM (Phase-Change Memory, pamäť založená na zmene fázy). HP taktiež vyvíja podobnú technológiu. Je však otázkou času, kedy sa z prototypov stanú reálne produkty.
Zdroj: guru3d.com
maniak
Shatterhand