Nové plány NASA na cesty do hlbokého vesmíru. Po A, ktorým bolo penzionovanie letov raketoplánov NASA včera povedala aj B, keď zverejnila svoje plány na pilotované lety za orbitu Zeme, do takzvaného hlbokého vesmíru.
To zahŕňa lety na Mars, do Libračných bodov Zeme či k asteroidom. Hlavným bodom plánu je nový ťažký nosič, raketa schopná v základnej verzii vyniesť na nízku orbitu Zeme 70 tonový náklad. Program nového nosiča pomenovaný Space Launch System (SLS) je odvodený z technológií raketoplánov a zrušeného programu Constellation. Toto je cesta ako NASA splní zadanie kongresu na nový ťažký nosič pri obmedzenom rozpočte v nasledujúcich rokoch.
Program Constellation, predchádzajúci program, ktorý mal umožniť NASA opätovné pristátie na Mesiaci a neskôr na Marse, bol zrušený pretože sa predražoval a jeho ciele sa v stanovenom časovom harmonograme ukázali ako nerealizovateľné. Po jeho zrušení dostala NASA za úlohu prísť s realistickejším a najmä lacnejším programom, ktorý mal v podstate dosiahnuť rovnaké ciele ako program Constellation. Nikoho nepoteší, keď dostane zadanie: sprav lepšie lacnejšie a rýchlejšie rovnakú prácu akú si robil donedávna. Logickým riešením je použitie toho čo už bolo vyvinuté a zaplatené v rámci programu Constellation a pridať to čo bolo najosvedčenejšie a najlepšie z programu raketoplánov. Nový nosič by mal absolvovať svoj prvý let v decembri 2017. To je aj pri predpokladanom rozpočte celého SLS programu vo výške 18 miliárd dolárov (3 miliardy dolárov každý rok po dobu šiestich rokov) ambiciózny plán a bude zaujímavé sledovať či sa ho podarí naplniť.
Z raketoplánov bude použitý motor RS-25D/E, ktorý bude poháňať hlavný stupeň SLS nosiča. Horný stupeň bude poháňať motor J-2X vyvíjaný v rámci programu Constellation s rodovými koreňmi ešte v programe Apollo, v motoroch J-2 legendárnej rakety Saturn V. Palivom oboch motorov je kombinácia tekutého kyslíka a vodíka. J2-X pre NASA vyvíja spoločnosť Pratt & Whitney Rocketdyne.
Kozmickou loďou v ktorej SLS dopraví ľudí do vesmíru bude Orion Multi-Purpose Crew Vehicle. Orion nanovo pomenovaný MPCV je kozmická loď programu Constellation, pretransformovaná do projektu MPCV po jeho zrušení. SLS bude rozšíriteľným systémom, jeho vyššie verzie by mali mať kapacitu vyniesť na nízku orbitu Zeme náklady s hmotnosťou až 130 ton. Štartovať bude zo štartovacieho komplexu LC-39 Kennedyho Vesmírneho Strediska.
Predbežný program letov SLS je stanovený nasledujúco:
Misia Dátum Letový plán
SLS-1 December 2017 Poslať Orion/MPCV bez posádky na cestu okolo Mesiaca
SLS-2 August 2021 Poslať Orion/MPCV na pilotovaný let okolo Mesiaca
SLS-3 August 2022
SLS-4 August 2023
SLS-5 August 2024 Prvý štart SLS v takzvanej Cargo (Nákladnej) konfigurácii
SLS-6 August 2025 Pilotovaná "Exploration" misia
SLS-7 August 2026 Cargo štart
SLS-8 August 2027 Pilotovaný let
SLS-9 August 2028 Cargo štart
SLS-10 August 2029 Pilotovaný let
SLS-11 August 2030 Nová konfigurácia, Cargo štart
SLS-12 August 2031 Pilotovaný let
SLS-13 August 2032 Nová konfigurácia, Cargo štart
Z programu je názorne vidieť niektoré proklamované plány NASA pre SLS. Tento nemá slúžiť na bežnú prepravu ľudí na nízku orbitu Zeme ako to bolo v prípade raketoplánov. Nemá dopravovať posádku na Medzinárodnú Kozmickú Stanicu ISS, to bude úloha privátnych spoločností ako je SpaceX. SLS má byť len zálohou pre takéto lety v prípade núdze. Preto sú v programe štarty len raz za rok a pilotované lety približne raz za 2 roky. Ak sa už poletí s ľudskou posádkou tak to bude z dnešného pohľadu stáť za to. Prvou misiou z posádkou bude let okolo Mesiaca. Môžeme len hádať kam zamieri Exploration, teda prieskumná pilotovaná misia. Bude to let k asteroidu? Alebo do libračného bodu Zeme? Pri spustení takýchto programov sa človek ľahko zasníva.
Možné ciele misií SLS Orion.
Včerajšie uvedenie SLS programu sa nieslo v hrdom štýle. Hlavný administrátor NASA Charles Bolden nešetril pri predstavovaní SLS programu superlatívami a okrem iného povedal aj
Nasledujúca kapitola príbehu Amerického výskumu vesmíru sa začína písať dnes.
a tiež
Prezident Obama nás vyzval byť odvážnymi a nebáť sa veľkých snov, a to je presne to čo NASA robí. Pokiaľ doteraz som bol hrdý na lety raketoplánov, prieskumníci budú teraz snívať o tom, že sa jedného dňa poprechádzajú po Marse.
SLS pri štarte. Credit: NASA
16cmfan
s3rg1