V krátkom teste si preklepneme možnosti 4GB kitu pamätí A-DATA s frekvenciou 2200MHz a pozrieme sa aj na to, aké nastavenia sú najlepšie pre Sandy Bridge procesory.
Predstavenie a špecifikácie
Posledných pár mesiacov sa ako keby vracali späť „staré dobré časy“ lacných RAM pamätí. Tak pol roka dozadu boli cenovky možno až dvojnásobné oproti dnešku. To teší nás, zákazníkov, no hnevá výrobcov. Spolu s klesajúcimi cenami zároveň opäť stúpa záujem o „overclockerské“ kit-y, ktoré nám vedeli z peňaženiek vytiahnuť podstatne viac, ako bežné 1333MHz DDR3. Kto chce vyťažiť zo svojho stroja absolútne maximum, musí si však stále celkom slušne priplatiť.
Testované A-DATA Gaming Series 2x2GB DDR3 (AX3U2200GB2G9-DG2) majú výrobcom garantovaný takt až 2200MHz, čo bude stačiť naozaj v každom prípade. Pre súčasnú AMD platformu je frekvencia nad 2GHz dosiahnuteľná len veľmi ťažko, SandyBridge od Intel-u dokáže maximálne 2133MHz. Pre obe je teda tento kit zárukou už podľa špecifikácií, že nebude tým obmedzujúcim komponentom.
Pamäte sa predávajú v plastovom kryte, ktorého otváranie je tradične celkom boj. Bez nožíka sa nezaobídete. Samotné moduly majú masívne čierne chladenie. Pozostáva z dvojice k sebe priskrutkovaných hliníkových blokov. Tieto odvádzajú prebytočné teplo z čipov prostredníctvom samolepiacich, teplovodivých podložiek. Chladiče sú na vrchu upravené do tvaru, ktorý pomáha odovzdávať teplo okoliu (väčšia vyžarovacia plocha). Samozrejmé je obmedzenie z tohto dizajnu vyplývajúce – rozmernejšie chladiče procesora môžu s vysokými pamäťami kolidovať. Pozor na to pred kúpou.
Výrobcu pamäťových čipov sa mi zistiť nepodarilo, Google nezistil žiadne zhody pri hľadaní podľa označenia. Myslím že ani niet divu, A-DATA totiž použila svoje vlastné značenie (viď logo A-DATA).
V SPD čipe je okrem štandardných frekvencií na napätí 1,5V uložený aj jeden XMP profil – 2200MHz, CL9 pri 1,65V. Ak teda máte základnú dosku s podporou XMP profilov, postačí ho v BIOS-e zvoliť a aktivovať. Všetky nastavenia sa aplikujú automaticky a pamäte pobežia na 2200MHz.
Základná doska Asus P8P67 Deluxe samozrejme tieto profily podporuje, no keďže majú nové Intel procesory pamäťový radič s frekvenciami po krokoch 266MHz, nie je možné nastaviť priamo 2200MHz. Namiesto toho sa pri aktivácii XMP profilu 2200MHz nastaví takt 2133MHz, čo je maximum pre SandyBridge. Testovaný kit od A-DATA nemal s takouto frekvenciou absolútne žiaden problém a bežal plne stabilne na 2,13GHZ pri napätí 1,65V a časovaní CL9.
SPD profily pre A-DATA Gaming 2x2GB 2200MHz
Informácie o pamätiach – Aida 64
Pár slov o časovaniach RAM pamätí
V článku sa bude spomínať často pojem časovanie. Myslia sa pod tým niektoré parametre RAM pamätí, pričom nastavujú sa najčastejšie iba tie najhlavnejšie, ktorých funkciu si trocha priblížime. Všetky ostatné podružné časovania nechávam na základnú dosku, ktorá si ich nastaví podľa ostatných parametrov.
Často skloňované slovo je latencia. Latencia predstavuje čas medzi vytvorením požiadavky a odpoveďou na ňu. Celkom samozrejmé je, že čím je latencia nižšia, tým je pamäť rýchlejšie schopná vybavovať požiadavky a tým aj celkový výkon systému je vyšší. Latencia je meraná v nanosekundách, presný údaj nám poskytne napríklad test pamäte v programe Everest. Celková latencia je ovplyvňovaná viacerými ďalšími parametrami.
CAS Latency- súvisiace dáta sú často uložené v pamäti „za sebou“ (sekvenčne – v rovnakom riadku), pamäťový radič preto potrebuje pri prístupe k nim vybrať iba ďalší stĺpec v danom rade. CAS latencia je teda čas (v taktoch – clock cycle) od vyslania CAS signálu až po dostupnosť dát na pinoch pamäte. Latencia medzi prístupmi k stĺpcom hrá dôležitú úlohu vo výkone pamätí a opäť platí, že čím je nižšia, tým lepšie.
tRCD – na rozdiel od predchádzajúceho parametra sa tRCD týka skôr náhodného prístupu k pamäti. tRCD totiž predstavuje čas od aktivačného signálu až po aktiváciu konkrétneho riadka a stĺpca v pamäti a sprístupnenie bunky na čítanie alebo zápis. Ak sú dáta pristupované sekvenčne, za sebou, je daný riadok už aktivovaný a tRCD nemá veľký vplyv na výkon. Ak sa však musia často deaktivovať riadky v pamäti a aktivovať nové, bude nízka hodnota tRCD k úžitku.
tRP – podobne ako tRCD sa týka riadkov v pamäti. tRP reprezentuje čas nutný na deaktiváciu jedného riadku a aktiváciu nasledujúceho vedľajšieho riadku.
tRAS – pamäť je organizovaná v tzv. banks , alebo bunkách. Sú to v podstate kombinácie riadkov a stĺpcov. Ak chce radič pristupovať k pamäti, musí najprv určiť ktorý bank alebo riadok má byť aktivovaný a následne ho aj aktivovať RAS signálom. Po aktivácii je možné k dátam pristupovať. Typicky je to súčet predošlých hodnôt.
Command Rate – tento parameter by sa zjednodušene dal nazvať aj ako čas, za ktorý sa „nájde“ správna bunka. Je to čas od vyslania Chip Select (CS) signálu až do vysielania prvých dát do pamäte od radiča. Nastavenie 1T znamená že vyhľadanie trvá jeden takt, 2T zas dva takty.
flanker
JoDo
BurnerTom
JoDo
Gudas
MAPO