SK

Bol objavený nezvyčajný solárny systém

Explóziu supernovy "prežije" máloktorá planéta v sústave, lenže prvý krát v histórii sa podaril objaviť taký systém.

Naša hviezda bude ešte "horieť" približne 4,5 miliardy rokov, kým sa premení na červeného obra, ktorý veľkosťou bude siahať približne až k Marsu (niekde sa spomína, že len ku Zemi). Po spotrebovaní zvyšného materiálu a neschopnosti ďalšej fúzie sa naspäť zmrští a premení sa na bieleho trpaslíka. Ak by Slnko bolo približne o polovicu či viac ťažšie ako je teraz, skončilo by svoju púť inak, ako supernova. Po tej ostane odhalené jadro hviezdy a hmlovina, no občas sa stane že prežije aj planéta.

Takýto prípad sa stal aj teraz, kedy bol objavený systém WD 1856+534, ktorý je od nás vzdialený 82 svetelných rokov a kde biely trpaslík má veľkosť 1,4 Zeme a hmotnosť 165 tisíc zemí. Obiehajúca planéta WD 1856 b je o veľkosti štrnástich Jupiterov, ktorá obehne okolo hviezdy za 1,4 dňa. Vek trpaslíka sa odhaduje na šesť miliárd rokov - podľa jeho teploty na povrchu 4700 Kelvinov a teda 4 426,85 °C. Pôvodná hviezda teda bola vo svojej "mladosti" aktívnejšia, vzhľadom na určený vek.

Zatiaľ ide o prvý takýto objav, ktorý bol odhalený vesmírnym satelitom TESS a ten je určený na hľadanie exoplanét. Išlo vcelku aj o náhodu, keďže tranzit pred hviezdou trvá len 8 minút.

Zdroje: ScienceAlert, Nature, NOIRLab,

Komentáre (2)
Jozef

pri všetkej úcte, Slnko sa pri svojej veľkosti na supernovu nikdy nepremení

janooo

Zo slnka supernova nebude, je príliš ľahké,
Skončí ako biely trpaslík, ktorý bude pomaly 100vky miliard rokov blednúť a chladnúť.

Add new comment
TOPlist