Microsoft musí zaplatiť pokutu pol miliardy Eur

, Autor: Gudas

Microsoft 15 mesiacov neponúkal výber internetového prehliadača, Európska komisia mu za to naparila 561 miliónov Eur. A to už po zarátaní poľahčujúcich okolností.

Pevné previazanie produktov z dielne Microsoftu s jeho vlastným operačným systémom drvivej väčšine používateľov neprekáža, čo sa však nedá povedať o Európskej komisii.

Po tom, čo pre nás, Európanov, bola vydaná špeciálna edícia operačných systémom s prívlastkom N a bez Windows Media Player prehrávača, nasledovalo rozhodnutie, že aj integrácia Internet Explorera nie je celkom v súlade s pravidlami voľného trhu. Microsoft problém vyriešil tak, že používateľovi bolo pri prvom pokuse o spustenie internetového prehliadača zobrazené okno s ponukou dvanástich známych prehliadačov.

Toto riešenie fungovalo dobre, čo uznala aj samotná komisia. Za necelý rok sa vďaka tejto možnosti stiahli alternatívne prehliadače ako Opera, Firefox, Chrome či Safari spolu vyše 84 miliónov krát.

Problém sa však znova objavil po vydaní opravného balíka Service Pack 1 pre Windows 7. Okno s možnosťou výberu sa stratilo a nebolo dostupné nasledujúcich pätnásť mesiacov, do júla 2012. Chybu mali spraviť podľa Microsoftu technici, ktorí zabudli na dôležitú aktualizáciu.

Európska komisia obnovila konanie v tejto už predtým uzavretej veci a vyrubila teraz Microsoftu pokutu vo výške 561 miliónov Eur. Je to vôbec po prvý krát, kedy komisia trestá nejakú spoločnosť za porušenie predchádzajúceho nariadenia. Pri rozhodovaní o pokute bola do úvahy vzaná dĺžka obdobia nedostupnosti možnosti výberu prehliadača, ako poľahčujúca okolnosť bola uznaná príkladná spolupráca softvérového giganta.

 

Zdroj: Heise.de

Kľúčové slová
Euróspka komisia, internet, Internet Explorer, Microsoft, prehliadače
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Hluposti ... to co tu davate za priklad su finalne produkty ... to je u MS windows ... a nie jeho "doplnky" ... a pokial viem tak kazda automobilka Vam dava moznost bohatej "doplnkovej" vybavy s roznou kvalitou, vyzorom a samozrejme cenou ... takze podla mna je to uplne v poriadku.

Predsa ked si do auta chcete dat radio ... vyrobca Vam hned nenamontuje neake "jeho audi radio" ... ale bud si vyberiete sami s ponuky resp. Vam nieco ponukne samotny vyrobca ... ale rozhodnutie je stale na Vas = to je to iste ako ked si nainstalujete Windows a neskor sa Vas prehliadac opyta aky typ prehliadaca si zelate ... takze podla mna je to uplne v poriadku a funguje to presne tak isto na Vami spomenutom priklade.

To ze sa Vas nikto nepyta na plechy a podobne pi*oviny je preto ze ani pri kupe (instalacii, kompilacii) "okien" sa Vas system taktiez neopyta aky kernel ma pouzit ... resp. ake vsetky funkcie windows ma nainstalovat (sietove funkcie, zalohavacie funkcie, recovery funkcie, ... atd).

Takze podla mna je to to iste ako ked si do auta vyberate radio (s kostrukciou to nema nic spolocne ... tiez nezasahujete do konstrukcie OS!).

No vsak EU teraz investovala velke "E" do vyvoja 5G bezdrotovych sieti, takze myslim ze tie peniaze sa nestratia :D.

Tak a preco to vobec vypinal ? ked to tam uz raz mal ? vsak to bolo len dobre ... a naviac to tam uz MAL !!!

nejde o ludi ktory si to vedia stiahnut a nainstalovat sami ... ale o ludi ktory tak zrucny niesu ... a nemaju inu moznost len pouzivat IE ... a pritom by mozno chceli pouzivat nieco ine.

Poslať nový komentár

TOPlist