Micron už ponúka prvé Phase-change pamäte pre výrobcov smartfónov

, Autor: Gudas

Dlhé roky vyvíjaná PCM pamäť sa už dostáva do sériovej výroby, má nahradiť NAND Flash.

Micron začína ponúkať výrobcom elektroniky nový pamäťový čip, ktorý už obsahuje pamäť typ Phas-change, skrátene PCM. Táto funguje na princípe zmeny fázy z kryštalickej na amorfnú a naopak prechodom elektrického prúdu a pôsobením tepla. PCM pamäte by mali v blízkej budúcnosti nahradiť Flash pamäte používané napríklad v smartfónoch či SSD. Na rozdiel od nich dosahujú PCM čipy podstatne vyššie rýchlosti hlavne pri zápise, veľkou výhodou je aj ich dlhšia životnosť. Kým moderné pamäťové bunky Flash pamätí vydržia asi 5000 zápisov, bunky u PCM pamäte od Micronu zvládnu viac ako 100 000 zápisov. Oproti Flash pamätiam prinášajú aj výhodu v podobe možnosti preprogramovania samostatných bitov, odpadá tak nutnosť mazať celý blok dát.

Čip, ktorý zaradil Micron do svojej ponuky, je kombináciou Phase-change pamäte o veľkosti jeden Gbit a LPDDR2 pamäte s kapacitou 512 Mbit. Obe súčasti sú vyrábané 45nm procesom a sídlia v jednom spoločnom puzdre, riadenom jednou zbernicou.

Z dvojice takýchto čipov by mohol byť postavený základ jednoduchého smartfónu s 128MB operačnou pamäťou a 256MB ROM. Voči dnes používaným riešeniam spoliehajúcim na NAND Flash by nasadenie PCM okrem rýchlosti štartu zariadenia prinieslo aj zníženie spotreby.

 

Kľúčové slová
Micron, NAND, Phase-change
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist