Fujitsu začína vyrábať notebooky z recyklovaných CD a DVD

, Autor: Peter Vavro

Polykarbonát z nepotrebných optických diskov dobre poslúži na výrobu šasi, upokojí enviromentalistov.

Pred niekoľkými rokmi bolo "napaľovanie" na CD a DVD takmer na dennom poriadku každého majiteľa stolného či prenosného PC. Dnes si s príchodom dostupného vysokorýchlostného internetu a lacných USB kľúčov už len málokto spomenie na to, že v skrinke vedľa monitora je aj nejaká optická mechanika. Množstvo plastových diskov so "zálohami" filmov, softvéru a iných údajov je zrazu navyše a zaberá miesto, svoje údaje máme na disku alebo v cloude.

Problém s hromadiacimi sa CD a DVD diskami sa rozhodla spoločnosť Fujitsu využiť jednak vo svoj, ako aj v prospech životného prostredia. Polykarbonátové materiály z týchto dátových nosičov totiž využíva na stavbu šasi notebookov, jedným z prvých je model Lifebook P772/E.

Aj keď sa táto technológia využíva zatiaľ iba pri výrobe predného panela na jedinom notebooku, odhaduje firma veľké úspory - ročne napríklad až 10 ton plastov, ktoré by inak museli byť vyrobené nové. Znížiť by sa mali aj emisie oxidu uhličitého pri výrobe, a to o 15%.

Momentálne prebieha tento projekt iba v piatich recyklačných staniciach v Japonsku, spoločnosť chce ale technológiu ďalej rozšíriť, a to aj pre výrobu viacerých modelov notebookov či iných produktov.


Prvý notebook od Fujitsu vyrábaný aj z použitých CD a DVD diskov, vpravo plastová časť z recyklovaného plastu

 

Zdroj: Fujitsu

Kľúčové slová
CD, DVD, Fujitsu, notebooky, recyklácia
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
TOPlist