Fujitsu začína vyrábať notebooky z recyklovaných CD a DVD

, Autor: Gudas

Polykarbonát z nepotrebných optických diskov dobre poslúži na výrobu šasi, upokojí enviromentalistov.

Pred niekoľkými rokmi bolo "napaľovanie" na CD a DVD takmer na dennom poriadku každého majiteľa stolného či prenosného PC. Dnes si s príchodom dostupného vysokorýchlostného internetu a lacných USB kľúčov už len málokto spomenie na to, že v skrinke vedľa monitora je aj nejaká optická mechanika. Množstvo plastových diskov so "zálohami" filmov, softvéru a iných údajov je zrazu navyše a zaberá miesto, svoje údaje máme na disku alebo v cloude.

Problém s hromadiacimi sa CD a DVD diskami sa rozhodla spoločnosť Fujitsu využiť jednak vo svoj, ako aj v prospech životného prostredia. Polykarbonátové materiály z týchto dátových nosičov totiž využíva na stavbu šasi notebookov, jedným z prvých je model Lifebook P772/E.

Aj keď sa táto technológia využíva zatiaľ iba pri výrobe predného panela na jedinom notebooku, odhaduje firma veľké úspory - ročne napríklad až 10 ton plastov, ktoré by inak museli byť vyrobené nové. Znížiť by sa mali aj emisie oxidu uhličitého pri výrobe, a to o 15%.

Momentálne prebieha tento projekt iba v piatich recyklačných staniciach v Japonsku, spoločnosť chce ale technológiu ďalej rozšíriť, a to aj pre výrobu viacerých modelov notebookov či iných produktov.


Prvý notebook od Fujitsu vyrábaný aj z použitých CD a DVD diskov, vpravo plastová časť z recyklovaného plastu

 

Zdroj: Fujitsu

Kľúčové slová
CD, DVD, Fujitsu, notebooky, recyklácia
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist