Čína má mať tajný prístup k 80% svetovej komunikácie

, Autor: Gudas

Zadné vrátka inštalované v zariadeniach od Huawei a ZTE majú sprístupniť komunistickému režimu väčšinu elektronickej komunikácie sveta.

Podľa tvrdenia bývalého bezpečnostného analytika Pentagónu má mať Čína prístup k asi osemdesiatim percentám svetovej komunikácie. Pracuje vraj ale na ďalšom rozširovaní svojich „obzorov“. Túto veľkú kontrolu má mať vďaka príkazu, ktorý nariadil spoločnostiam Huawei a ZTE Corporation inštalovať do vyrábaných zariadení tzv. „zadná vrátka“ vo firmvéri.

Sieťové zariadenia týchto výrobcov sú inštalované v asi 145 krajinách a v 45 z 50 najväčších dátových centrách. Kým na prelome tisícročí nebolo o firme Huawei mimo Číny veľa počuť, za dekádu sa dostala na popredné miesto a zaradila medzi takých hráčov ako napríklad Ericsson.

Práve toto veľké rozšírenie malo prilákať záujem čínskej vlády a armády, ktoré sa v posledných rokoch majú čoraz viac angažovať v kybernetickom priestore.

Podľa analytika Michaela Meloofa nie je v podstate žiadne zariadenie od Huawei bezpečné, pokiaľ nemá vojenský stupeň šifrovania. Číňania ale majú však usilovne pracovať aj na pokorení tejto prekážky.

Aj keď sa nepoužívajú priamo zariadenia vyrobené v Číne, nemusí byť komunikácia úplne bezpečná a súkromná. Dátové toky sa totiž smerujú aj cez veľmi rozšírené zariadenia Huawei a ZTE rozmiestnené po celom svete. Dáta môžu byť nielen odpočúvané, ale v istých prípadoch aj pozmenené.

Nie je to po prvý krát, čo sa hovorí o zadných vrátkach a kybernetických útokoch od Číny. Nedávno bol napríklad objavený skrytý backdoor v Android smartfónoch od ZTE (model Skate), ktorý umožňoval root prístup k zariadeniu, pričom heslo bolo pevne nastavené v softvéri. Známy je tiež najväčší kybernetický útok v dejinách ľudstva, ktorý trval niekoľko rokov a predpokladá sa, že za nim bola práve Čína.

Zdroj: ZDNet

 

Kľúčové slová
Čína, hacking, Huawei, ZTE
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

No vyborne. Nedavno som si kupil Taniu. Dufam ze mi teraz nejaky cinan bude prepisovat SMSky alebo ma odpocuvat :D Clovek uz v nema sukromie ani pri pouzivani mikrovlnky.

Super ja mám Orange Monte Carlo čo sa mi zdá že to je ten Scate :-(

Absolutne mi je u prdele, co o mne cinania vedia, na rozdiel od Pentagonu, NATO, Googla, Facebooku, EU a spol.. Oni si chlapci z Pentagonu myslia, ze mozu spionovat, intrigovat a vyvolavat "ludove povstania" po celom svete len oni a ked ich niekto precura, tak sa citia uzasne ohrozeny.
Alebo je to len dalsi americky, teroristicky blud a niekoho sere, ze Huawei a Cina ohrozuje jeho "podnikatelsky" zamer na poli komunikacii. Neverim tym zmrdom ani slovo!

Bla bla bla, zase cerveny komunisti, niekto sa aj zamyslel nad tym aku kontrolu maju americania? Pre mna je to len ubohy šplech, aby amici zase mali koho ociernit

To ze je backdoor na zariadeniach este neznamena ze to aj vyuzivaju... chcel by som vidiet to datove centrum ktore by uchovavalo ze kedy idem na veceru a kde sa budem zajtra kupat...
Jedine ze by tie zaplavy minulorocne boli fake a potrebovali zakrit cinania velku zasielku diskov :D

A nechapem o co ide pentagonu... Vadi im ze iné vlady ktore nemaju zrovna na svojej strane odpocuňúva komunikáciu? oni tam čo robia davaju si solitare cez siet?

S tymi diskami logicka uvaha! +1 ;-D
Dufam, ze cim skor ten pentagon komplet odzalohuju, lebo uz mi dochadza kapacita, ked tak dlho cakam na normalne ceny.

Poviem len tolko .. kedze vsetko sa vyraba v Číne len blbec by to nevyužil :)

Poslať nový komentár

TOPlist