Bude Intel skutočne využívať grafické čipy od AMD?

, Autor: Ján Kisty

Pred pár mesiacmi sme vás informovali, že spoločnosť Intel môže zabojovať na poli integrovaných grafických kariet spolu so spoločnosťou AMD.

Vtedy redaktor zahraničného webu HardOCP uviedol, že má potvrdené, že obe spoločnosti uzavreli dohodu o APU a integrovaných grafických kartách. Dohoda môže byť uzavretá už 2 roky, no na svetlo sveta vychádza až v posledných mesiacoch. Vývoj týchto čipov netrvá pár mesiacov. Intel ponúka grafické čipy „b – kategórie“, majú horšie zobrazovacie schopnosti a sú pomalé. Posledným klincom do rakvy sú výlučné práva na schopnosť prehrávať 4K Bluray len na Kaby Lake.

Ešte aj procesor Ryzen sa v niektorých oblastiach podobá na tie od Intelu. Je možné, že firmy si technológie a patenty jednoducho vymenili, nebolo by to prvýkrát (na základe starých dohôd sa tak deje pravidelne). Pripomíname, že AMD pred vyše 20 rokmi bežne vyrábala licencované Intel čipy, napr. AMD „286“. Na poli je totiž nový hráč, ktorý sa začína od herného segmentu obracať a uzatvára dohody, ktoré sú pre dlhodobý rozvoj firmy kľúčové. Budúcnosť je v autonómnych vozidlách a NVIDIA to vie. Za štyri roky (technológie sú už dnes ale pridrahé) tu budú plne autonómne vozidlá za primerané ceny a NVIDIA môže ďalej maximalizovať zisk.Intel vyvíja niektoré sľubné technológie ako Intel Phi ci Edison ale v praxi ich zatiaľ nikde nevyužíva.

AMD si má čipy vyrábať sama a tie budú následne zapuzdrené do procesora. Pre AMD je to výborná novinka, hlavne na poli mobilných grafických kariet, kde dnes prakticky neexistuje.

Zdroj: TWP

 

Kľúčové slová
AMD, Intel
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist