SK

Najhlbšia diera do Zeme za 1 miliardu dolárov

Človek už bol na Mesiaci, skúmame hlboký vesmír, ale stále vieme tak málo o našej krásnej planéte. V snahe dozvedieť sa viac o Zemi sa zrodil projekt najhlbšieho vrtu v dejinách ľudstva s rozpočtom 1 miliardy amerických dolárov.

V rámci programu Integrated Ocean Drilling Program (IODP) sa pripravuje vôbec prvé vŕtanie v dejinách do zemského plášťa hrubého približne 3000 km. Nebude to jednoduché, najprv sa je potrebné dostať cez zemskú kôru a to sa doposiaľ nikomu ešte nepodarilo. Zemský plášť sa rozďeľuje na vrchný a spodný. Vrchný je z tenkej pevnej vrstvy, hlbšie zhruba po 100 km sa stáva plastickým. Vypĺňa miesto medzi zemskou kôrou a hustým jadrom Zeme.

Skúmanie zemského plášta môže priniesť poznatky a lepšie pochopenie zrodu a vývoja života na našej planéte. Získané poznatky by mohli priniesť viac svetla do seizmológie, klimatológie a skúmaniu tektonických dosiek. Projekt bude vyžadovať veľa času a logistických príprav. Bude trvať dlho kým sa vrt dostane až do plášťa. Existuje zhoda na mieste kde sa začne vŕtať, bude to dno Pacifického Oceánu, pretože tam je hrúbka zemskej kôry najmenšia, približne len 6 km. Pre porovnanie, na pevnine môže byť kôra hrubšia až desaťnásobne.

  

Kliknite pre zväčšenie



Na túto misiu bolo vybrané vŕtacie zariadenie nazývané Chikyu vyrobené v Japonsku. Chikyu bolo prvýkrát spustené v roku 2002. Je schopné samo na sebe uniesť až 10 km vŕtacích potrubí. Väčšina z nich bude použitá len na dosiahnutie dna Pacifického Oceánu. Ďalšie bude potrebné vyrobiť. Chikyu drží rekord v navŕtaní najhlbšej diery do morského dna, dosahujúcej 2,2 km. V porovnaní s terajším odvážnym cieľom je to malé čislo.

Celý projekt je zaujímavý aj po logistickej stránke. Nakoľko životnosť vŕtacích hláv je približne 50 - 60 hodín je nutné zabezpečiť presné dodávky. Po zničení vŕtacích hláv sa musí celý ponorený mechanizmus vybrať, vymeniť vŕtacia hlava a znova spustiť na miesto vŕtania. Už len tento proces celý projekt zdržuje.


S technológiou dnes dostupnou bude trvať roky kým dosiahneme zemský plášť - povedali výskumníci z IODP. Domnievajú sa, že prvé vzorky zemského plášťa by mohli mať približne v roku 2020. 
 

Komentáre (7)
Frosty
fico robi do slovenska za viac miliard
AmOK
Si ma zase predbehol. Fico by im to vyvrtal aj za rok, teda vyuctoval tu miliardu... ;-D
Frosty
pravda je taka ze fica netreba podcenovat.. podla mna by to dal aj za mesiac :D
passco
Aby sa neprevrtali do nejakej dutiny a nevypustili oceán :D
Rabinski
pre holandsko a niektore ostrovy v tichom oceane je to naopak dobra sprava .
Nephilim
Možno by stála za zmienku aj ruská diera http://en.wikipedia.org/wiki/Kola_Superdeep_Borehole
TonyViet
Well I really enjoyed reading it. This information provided by you is very useful for proper planning.
Add new comment
TOPlist