SK

Najsilnejší prúd vo vesmíre je viac než milión milión krát silnejší než blesk

Z aktívneho jadra 2 miliardy svetelných rokov vzdialenej galaxie 3C303 tryská plazma, ktorá podľa najnovšieho výskumu vedie ten najsilnejší elektrický prúd vo vesmíre.
Výtrysk v dĺžke 150 tisíc svetelných rokov vedie elektrický prúd 10^18 ampérov. To je desaťtisíc násobne silnejší prúd než bol doposiaľ zaznamenaný. Prúd smerujúci von z jadra galaxie je generovaný magnetickým poľom masívnej čiernej diery v centre galaxie 3C303.

Autorský tím z Národného laboratória Los Alamos, Cornellovej Univerzity a Katolíckej Univezity v Leuvene (Belgicko) využil merania v rádiovej a röntgenovej na sledovanie zmien v galaxii 3C303. Náhla zmena v smerovaní rádiového signálu usporiadaného v meraniach okolo galaxie je interpretovaná ako znak prítomnosti intenzívneho elektrického prúdu.

 

Ilustračný náčrt: výtrysk plazmy spôsobený čiernou dierou. Credit: PD-USGOV-NASA



Zdroj: http://arxiv.org/PS_cache/arxiv/pdf/1106/1106.1397v1.pdf
 

Komentáre (25)
mano8
nice, dajte vedet ked to bude aj niekomu na nieco dobré :)
Ondro1
Ty nekrákaj toľko, nebyť podobných ľudí so záľubou vo fyzike, vesmíre a astronómii, nemal by si teraz kde krákať, lebo by nebol internet. A je to určite na niečo dobré, pretože na odpozorovanie tohto javu bolo potrebné vytvoriť nové pozorovacie zariadenia a software, ktoré ti za pár rôčkov môžu zachrániť život, pretože ti kvôli citlivejším prístrojom(rtg, ct, mri...) diagnostikujú chorobu skôr. ;-) Radšej nadávaj na dievčatká a akožeprofesorov študujúcich pavedy, ktoré nám nakoniec prikážu, že nemáme hovoriť gauč, ale hovník. :)
spencer
keby niet ľudí čo sa venujú fizyke bohvie či som to dobre napísal ... tak predovšetkým by na prekrásne čistej planete neboli choroby ktoré by netrebalo riešiť lebo na čo niečo nové spoznávať keĎ to krásné tu bolo odjakživa. .. čo ešte krajšie chcete násjť ? ozónové diery ? globlné oteplovanie či zúžovanie prostredia živočichom ? ako je známe ... človek tu nikd ybyť nemal ... bol oby to lepšie ..
Petou
no nech sa paci, mozes byt prikladom pre vsetkych podobne zmyslajucich, a skocit z mosta....aspon urychlis evoluciu...
16cmfan
Spencer, vyhoď počítač, pretože bez fyziky by si dnes nemohol písať také krátkozraké komunistické reči naších dedkov na téma, či bude chlieb lacnejší kôli tomu.
TomKocuR
Čo má preboha fyzika s chorobami?
bledos
to, ze cierna diera pohlcuje dokonca aj svetlo som vedel pochopit, ale to ze dokaze nieco aj vymrstovat do priestoru mi mojim sedliackym rozumom do hlavy nejde...
mirecc30
no ked to vsetko pohlcuje, tak to musi aj niekam ist ... v tomto pripade von ("moj sedliacky rozum")
sedgar
tie polarne prudy plazmy vznikaju v akrecnom disku na hranici ciernej diery, nejedna sa o unik hmoty z CD... napriek tomu z CD ziarenie moze unikat - velmi pomaly tzv. Hawkingovym ziarenim...
Frosty
jednou vojde dnu a druhou von
Ondro1
Je to jednoduché. Vzniká to v okoli čiernej diery, akrečnom disku, tak, ako bolo spomenuté. Pre predstavenie si vezmime vývod z umyvadla. Vývod, kanál, je v tomto prípade čierna diera, umyvadlo akrečný disk. Pustíme vodu a voda odteká. Ale pokiaľ pustíme viac vody, než koľko dokáže odtiecť, voda sa nám začne hromadiť. tak isto, ako umývadlo, ani čierna diera nemôže pojmúť všetko, rozdiel medzi umývadlom a čiernou dierou však je, že v umývadle nenastávajú také procesy, ktoré by donútili vodu tryskať ako gejzír, no v čiernej diere áno. V podstate je to veľmi jednoduchý opis veľmi zložitých javov, ale na predstavu stačí.
sedgar
no ono by som prave toto prirovnaniie nepouzil... myslim ze to nema nic spolocne s mnozstvom hmoty ani zo schopnostou ciernej diery "konzumovat" iba urcite mnozstvo hmoty... na druhej strane je tazko hladat analogiu a minimalne ten akrecny disk ako krutiacasa voda okolo vyvodu suhlasi :). Moj nazor: - cierna diera "spracuje" vsetko co jej date - akurat na to aby hmota padla rovno do CD by nesmela CD rotovat (s urcitou periodou myslim rotuje kazda), zaroven by material musel mierit presne do nej (material/teleso vsak vecsinou mieri povedla, je zachyteny gravitaciou CD, nasledne sa vplyvom gravitacie CD zmeni draha na spiralu postupne smerujucu k horizontu udalosti (hranici CD) z ktoreho nieje uniku...) - tento spiralujuci material tvori akrecny disk - avsak v ramci akreceho disku neprebieha vsetko idealne - hmota v nom koliduje, naraza navzajom do seba, predava si energiu - pri odovzdavani energie jedno teleso/castica energiu strati - spomali sa a padne za horizont udalosti/ tj do CD - ina castica energiu ziska urychli sa a pokial energia presiahne mnozstvo energie potrebnej na unik z blizkosti CD (cim blizsie k CD tym je treba viac energie) tak aj unikne... - v takom vysoko energetickom prostredi myslim dochadza k rozpadu atomov na kladne nabite atomove jadra/zaporne nabite elektrony, mozno dokonca na rozpad na kvarky, moze tam vznikat antihmota - to ze castice/ziarenie unika prave v osi otacania ciernej diery je podla mna dane el/mag polom okolo CD a tym, ze unikajuce castice su elektricky nabite (elektrony/iony) - unikajuce castice su nasmerovane/odklonene elmag polom CD k polom CD - tym vzniknu tie vytrisky... Toto je len moja predstava, aj ked sa o astronomiu zaujimam, osobne som necital ziadnu fundovanu a modernu teoriu zaoberajucu sa "fungovanim" CD, budem rad, ak mi niekto v pripade ze je moja predstava v niecom milna, popise ako CD v skutocnosti pracuje, pripadne posle daky link... - vopred DIK!
Ondro1
Máš pravdu, nemá to nič spoločné s kapacitou čiernej diery, ale na predstavu stačí. v podstate ide o dva možné procesy - Blandford-Znajekov Proces a Penroseov mechanizmus. nechce sa mi to tu vypisovať, je neskoro. Roztrhanie na kvarky asi ťažko nastáva, takisto to nesúvisí s kolíziami častíc v disku. Nerotujúce čierne diery, alebo takzvané Schwartzschildove, hypoteticky jestvujú, práve týmto procesom môžu rotujúce čd stratiť svoju rotáciu. Akurát je ťažké, resp. nemožné, zistiť, či čierna diera rotuje. Ale pokiaľ čierna diera vznikla z hviezdy, ktorá rotovala, tak rotuje aj čierna diera. Na roztrhanie atómu na elektróny a ióny stačí pár keV, no na roztrhanie jadra už celkom slušné energie, ale na roztrhnutie protónov a neutrónov podmienky blízke Big Bangu.
Mučo Mačo
ta plazma nesrsi priamo z ciernej diery
passco
Len taka vec.. Ak je ta gravitacia taka silna ze vcucne aj svetlo co je najrychlejsia vec o akej vieme ze existuje .. tak potom by nemala vypluvat nic .. pritom na jednej strane hovoria ze pohlti vsetko a na strane druhej priamo zo svojho jadra vypluva prebytok castic .. tak by si to mali poniektory ujasnit :)
sedgar
ufff staci citat diskusiu pred tym nez nieco napises :D
passco
pockaj myslis to smiesne prirovnavanie vodneho viru a hladiny vody? :D Ale prosim ta to je ako zrovnavat macku so psom !
sedgar
nn - ty pises ze "pritom na jednej strane hovoria ze pohlti vsetko a na strane druhej priamo zo svojho jadra vypluva prebytok castic" - precitaj diskusiu - tam je to ozrejmene - ten prud castic netriska z jadra CD, dokonca vobec netriska z CD, triska z akrecneho disku z okolia CD - tj v oblasti kde gravitacna sila nieje taka silna aby pohltila aj svetlo/castice pohybujuce sa takmer rychlostou svetla - gravitacna sila zavisi od hmotnosti telesa a od vzdialenosti - cim si od CD dalej tym je GS mensia, v urcitej vzdialenosti od CD moze ziarenie/castice unikat - akrecny disk aj polarne vystriky, kt pozorujeme dalekohladmi su dalej ako kriticka vzdialenost od CD z ktorej niet uniku - preto ich pozorujeme :) - vzdialenost z ktorej hmota ani ziarenie neuniknu je dana hmotnostou ciernej diery - nazyva sa "horizont udalosti" a je to vzdialenost od centra CD v ktorej je gravitacna sila taka velka ze na unik z jej posobenia by si potreboval vecsiu rychlost ako je rychlost svetla... pre porovnanie: - rychlost svetla: 300000km/s - unikova rychlost z CD na hranici CD - 2.kozmicka rychlost: 11,2km/s - unikova rychlost zo zeme - 3 kozmicka rychlost 16,5km/s - unikova rychlost od slna/slnecnej sustavy...
passco
Vies mna tu presviedcat nemusis ja si myslim ze vacsina veci co o ciernej diere vieme je "kravina" .. Ked uz tak, spickovy vedci to vysvetluju tak ze vpodstate ta hmota strieka z jadra a nie z CDcka diskom ta hmota rotuje a dostava sa k jadru a tam nejakym sposobom jednoducho vyprskne do vesmiru .. podobne ako na obrazku http://2.bp.blogspot.com/_2qI1LvXvDKY/TObuEbcLmOI/AAAAAAAAADI/guw_2Xg0R90/s1600/Rotating_Black_Hole.jpg podobne bola spravena aj animacia v tom dokumente kde to pre lajkov vykreslili .. s tym ze tam bol aj zaber na "detail" toho co je v strede...
sedgar
Myslim ze ti to bud niekto zle vysvetlil, alebo si to zle pochopil :) - ten obrazok co si uviedol je uplne v poriadku - to co svieti a z coho tryskaju tie vytrisky nieje cierna diera!!! je to akrecny disk - akrecny disk je hmota pritahovana a bliziaca sa k ciernej diere - z akrecneho disku hmota pada do ciernej diery ale potom uz tu hmotu nevidime - vidime len tu kt. sa k CD len priblizuje - akrecny disk vyrazne ziari - je to logicke hmota pritahovana k CD rotuje stale rychlejsie, je cim dalej hustejsia, cim dalej teplejsia - je to horuca plazma vyzarujuca kopec energie - samotnu CD nevidime!!! neunikne z nej ziadne ziarenie - CD sa prejavuje extremne silnym gravitacnym polom ktorym posobi na okolitu hmotu Pises "spickovy vedci to vysvetluju tak ze vpodstate ta hmota strieka z jadra a nie z CDcka" - tomu presne nerozumiem, podla mna si pleties jadro galaxie s ciernou dierou - vecsina galaxii ma vo svojom strede/jadre supermasivnu CD - najprv si treba ujasnit co si predstavis pod pojmom "jadro galaxie" - ci iba samotnu SCD alebo centralnu - najhustejsiu oblast galaxie, do ktorej okrem samotnej SCD patri aj jej akrecny disk a dalsie hviezdy v bezprostrednej blizkosti SCD. - potom veta "hmota strieka z jadra a nie z CDcka" je uplne v poriadku - v jadre galaxie sa okrem hviezd nachadza SCD so svojim akrecnym diskom (z ktoreho prudia vytrisky) - galaxie, kt. tieto vytrisky nemaju, bud nemaju CD (podla mna vynimka) - alebo proste CD "skonzumovali" vsetok material akrecneho disku - tj nemaju akrecny disk - jej okolie nesvieti, niesu vytrisky - to sa ale moze jednoducho zmenit ak CD posobenim svojej gravitacie zachyti dalsiu hmotu/hviezdu/... podobne ako zem moze "zachytit" okolo letiaci asteroid, podobne ako saturn "zachytil" okolo letiacu sondu cassini :). PS: cierna diera predsalen velmi pomaly vyzaruje tzv. Hawkingove ziarenie - vyparovanie CD, k tomu ale nic nenapisem, okrem holeho faktu ze Hawkingovo ziarenie existuje, neviem o tomto javo vobec nic :)
bledos
Co ja viem tak tzv. Hawkingove ziarenie vznika tak, ze niekde na hranici horizontu udalosti sa vytvori vo vaukuu z "nicoho" par virtualnych castic - napriklad elektron-pozitron (alebo nieco s ovela nizsou energiou a teda aj hmotnostou) a ta anticastica je vtiahnuta do CD a naopak druha castica ostvava "nazive" a tym sa akoze hmotnost CD zmensuje...Tak si to volajako pametam.
passco
Co ja viem tak tuto jeho teoriu vyvratili .. A teda plati ze sa odtial nic nedostane .. Ale stale je to len teoria ktora by "vysvetlovala" opustenie BH .. cize cela debata viac menej nema vyznam lebo kazdy moze mat svoju teoriu a ziadna nie je blizsie realite :)
Ondro1
Nevyvrátili. Častice nie sú z ničoho, sú z fotónu a nie sú virtuálne, práve tá čd ich robí reálnymi, doposiaľ boli virtuálne.
AmOK
Ja by som povedal, ze paradne dynamo. ;-D
16cmfan
Páni, teší ma Váš záujem - aj laický (veď každý začína od nuly), Na našom prekrásnom fóre máme už aj novorozbehnutú sekciu o vede, fyzike, kozmológií a tak podobne, Ak chcete ďalej diskutovať na túto tému vytvorte si tému (topic) a smelo diskutujte, je to prehliadnejšie. Hlavne páni, nebojte sa a pýtajte sa. http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewforum.php?f=108
Add new comment
TOPlist