SK

Tlačová správa: Televízory 8K QLED sú absolútnym trhákom Samsungu

Ak ste sa nazdávali, že modely 4K QLED od Samsungu sú na súčasnom trhu úplným maximom značky, dva roky dozadu prišiel Samsung s prvým modelom televízie s 8K rozlíšením. Jeho dnešné podoby sú však ešte o niekoľko levelov vyššie a ponúkajú úplne nové rozmery televízneho vysielania.

Kým len relatívne nedávno sme sa nadchli zavedením Full HD, netrvalo dlho a zatienilo ho rozlíšenie 4K. Ani tento typ sa však dlho neohrial medzi novinkami a príchod 8K si získal pozornosť viacerých. Predtým, než sa pozrieme na súčasné maximum toho, s čím dokázal Samsung na slovenský trh prísť, je nevyhnutné si vysvetliť, v čom spočíva rozdiel medzi už pomerne bežným a zaužívaným 4K rozlíšením a jeho novšou obdobou 8K.

8K predstavuje nadštandard

Zatiaľ, čo je 4K rozlíšenie pomerne bežné a vyhľadávané, len nedávne rozlíšenie 8K predstavuje revolúciu zobrazovania. Kým pri rozlíšení 8K hovoríme totiž už o 7680 x 4320 pixelov, 4K rozlíšenie predstavuje jeho polovičnú verziu (3840 x 2160 pixelov) a Full HD zase jeho nepatrnú šestnástinu (1920 x 1080 pixelov).

Štvornásobný príjem informácií

Pre lepšiu predstavu o tom, aké rozdiely tieto špičkové rozlíšenia znázorňujú, nám pomôže samotné prepočítanie pixelov. Kým 4K dokáže zobraziť 8 294 400 pixelov, rozlíšenie 8K disponuje štvornásobkom informácií a znázorňuje neuveriteľných 33 177 600 pixelov.

Toto porovnanie jednotlivých rozšírení len potvrdzuje, akú obrovskú kvalitu obrazu si pod 8K rozlíšením predstaviť. (New vision / Shutterstock.com)

Špeciálne prepojenie a obsahové obmedzenia

Ak chcete pozerať video v 8K rozlíšení, bežný kábel HDMI vám na prepojenie v tomto prípade rozhodne nepostačí a hľadať budete musieť len medzi podporovanými typmi. Problém môže nastať ale v prípade očakávaní v rámci obsahovej ponuky a pokiaľ nemáte ucelenú predstavu o súčasných možnostiach s rozlíšením 8K, môžete zostať mierne zaskočení.

Bežná televízna ponuka absolútne neprichádza do úvahy, rovnako ako Blu-ray filmy ponúkajúce najmä rozlíšenie 4K. Filmové spoločnosti však s možnosťou takéhoto rozlíšenia rátajú a krok s nimi sa snažia držať aj niektoré televízne programy.

Zabudnite na bežné vysielacie programy

Slovenská kinematografia je ešte pomerne veľa krokov pozadu za najnovšími technickými pokrokmi a podobne to bude aj pri televíznych programoch. Obľúbené reality show, seriály či iné tvorby slovenských televízií rozhodne v rozlíšení 8K nenájdete, zabudnúť však môžete aj na staršie 4K. Súčasná ponuka televíznych programov disponuje nanajvýš Full HD, no nie je to vôbec pravidlom a vo väčšine prípadov si budete musieť vystačiť len s bežným HD ready, kým pri iných dokonca až s SD rozlíšením.

S čím môžete ale rátať, sú predovšetkým športové vysielania sledované na globálnej úrovni. Vysielané v rozlíšení 8K by mali byť aj nadchádzajúce Letné olympijské hry Tokio 2020, či sa však budú konať je z dôvodu súčasnej nepriaznivej situácie zatiaľ viac ako otázne. Veľké očakávania v zobrazení množstva informácií zodpovedajú aj celkovej spotrebe energie a počítať treba s tým, že tieto zariadenia patria relatívne k tým energeticky náročnejším.

Streamovacie platformy vyplnia dieru

Slabú ponuku pomerne rýchlo vyplnia streamovacie spoločnosti so svojou vlastnou tvorbou.

Nakoľko ich cieľom je sprístupniť divákovi maximálny zážitok v tej najlepšej kvalite, s touto možnosťou môžete pri týchto platformách rátať. Na čo sa však treba pripraviť je fakt, že slovenská produkcia výrazne zaostáva a na rozlíšenie 8K si ešte pomerne dlho počkáme.

Ponuka obsahu v rozlíšení 8K je relatívne obmedzená. (REDPIXEL.PL / Shutterstock.com)

Ak sa slovenský divák drží aktuálnych trendov a uvažuje nad nejakým novším modelom vyššieho štandardu, najčastejšie siahne po 4K rozlíšení. Rozlíšenie 8K je v slovenských domácnostiach len ďalekou hudbou budúcnosti. Otázka kedy a či vôbec si získa priazeň a sympatie slovenských divákov je tak na mieste. V apríli tohto roka sa súčasná ponuka Samsung TV rozšíri a na slovenskom trhu umožní kúpu ešte vyššej triedy modelov 8K QLED Smart TV. Kto vie, možno sa stanú absolútnym trhákom a prelomovým produktom diváckeho zoskupenia, možnosť zobraziť aj tie najmenšie detaily je totiž prísľubom novej reality televízneho vysielania.

Zdroj: Tlačová správa

 

Komentáre (3)
sareth01

oproti 8k má 4k štvrtinu pixelov (nie polovicu) a FullHD šestnástinu pixelov

602 ZO Zväzarm

33 177 600 pixelov je minimálne 132 710 400 bajtov, lebo na každý pixel potrebujeme nejaké odtiene čerevnej, zelenej a modrej - ako aj nejaké dodatkové informácie (napríklad piehľadnosť) - takže rátajme 32 bit - čiže 4 bajty/pixel.
To je 132MB na jednu obrazovku.
Tých sa ale za sekundu musí zobraziť aspoň 60 inak by nám to blikalo všelijaké vyššie, nezmyslené frekvencie frekvencie radšej ani nebudeme uvažovať)
To to je ale potom minmálne 8GB za sekundu.
Alebo 80.000 mbit/s WiFi, či internet :)
Moje Wifi nedá poriadne ani 60 mbit/s :(
No dobre, tak to nahrám na DVD-čka (nemám napalovačku Blu-Ray)...
2 hodinový film ma 7200 sekúnd, takže na 58TB celovečerného filmu budem potrebovať 1 256 DVD-čiek - čo je síce hodne - ale ja som pursta a chcem to v "profesionálnej" kvalite.
Problém je, že ten jeden a štvrť tisíca DVD-čiek asi nestihnem za tie dve hodiny sledovania filmu povymienať :(
Že tu šírim bludy, lebo predsa máme kompresné algoritmy ?
Fajn - lenžie niečo za niečo a tak tie nie sú bezstratové :(
No a keď ten obraz skomprimujem tak, aby sa na to DVD-čko vpratal, tak pri 1200 násobnej kompresii, asi nemôžem očakávať, že sa neajký ten tetail nevytratí.
vytratiť sa ich totiž musí hodne.
lebo to je ako napchať 4000 ľusí do auta pre štyroch.
Isteže to ide, ale tí neboráci budú vyzerať dosť zle.
A tak to bude aj s tým 8k obrazom.
Žiže starý, dobrýtelevízny obraz, akurát dotihnutý v niektorých detailoch.
Lebo viac informácií sa proste preniesť nedá ...

Warrax

Predpokladam, ze tie data su nejak skomprimovane, tych 120 mb / frame by bol nekomprimovany obraz, teda kvazi vo formate .bmp.

Add new comment
TOPlist