SK

Pozemské mikróby by zrejme na Marse zahynuli

Znalosti o hraničných hodnotách, aké môže mikrobiálny život vydržať, sú dôležité pre zabránenie kontaminácie červenej planéty pozemskými mikróbami pri pristátí pozemských pilotovaných lodí, či automatických kozmických sond. 

Je taktiež potrebné vyvarovať sa pred mikroorganizmami, ktoré môžeme priniesť so sebou, keď budeme pátrať po živote mimo našej planéty. Jednou zo základných otázok, na ktorú sa NASA snaží odpovedať je, či Mars bol vôbec niekedy domovom mikrobiálneho života, a či je tam prítomný aj dnes.

V októbri 2015 odštartoval výskumný balón nesúci experiment NASA a vystúpal do výšky 31 kilometrov nad zemským povrchom. Jeho cieľom bolo určenie pravdepodobného osudu bakteriálnych čiernych pasažierov na budúcich kozmických lodiach smerujúcich k Marsu. Na základe výskumu vedci zistili, že v priebehu niekoľkých dní bezprostredného vystavenia žiarenia na povrchu Marsu, bude prevažná väčšina baktérií zničená ultrafialovým žiarením zo Slnka.

Experiment Exposing Microorganisms in the Stratosphere E-MIST, ktorého vedúcim bol David J. Smith, NASA's Ames Research Center, Silicon Valley, niesol vzorky veľmi odolných mikróbov v ochrannom, nečinnom stave (tzv. endospóry), ktorý niektoré baktérie zaujmú, keď je okolité prostredie nepriaznivé. Ich vystavenie drsným podmienkam v zemskej stratosfére poskytne dobré napodobenie povrchu Marsu, pretože obe oblasti sú podobne stresujúce pre život ako ho poznáme na Zemi – panuje tu extrémna zima a sucho, nízky atmosférický tlak a žiarenie.

Keď boli bakteriálne vzorky dopravené na padáku späť na zemský povrch na analýzu, vedecký tím zistil, že ich po ôsmych hodinách, od kedy boli vzorky vystavené nepriaznivým podmienkam, 99,999% baktérií zahynulo. Výskumníci preverili gény baktérií, ktoré prežili veľký nápor ultrafialového žiarenia nad ochrannou vrstvou zemskej atmosféry, a objavili niekoľko malých odlišností v ich DNA v porovnaní s populáciou rovnakých baktérií, ktoré boli uchováváné na Zemi. Výsledky napovedajú, že pokiaľ sa mikróby zvezú uchytené na kozmickej sonde na Mars, zvládnu prežiť túto cestu len vtedy, ak by mohli teoreticky prekonať genetické zmeny. Avšak určite ešte budú potrebné ďalšie štúdie na určenie, či tieto mutáce budú mať nejaké následky pre baktérie a ich schopnosť prežiť.

Experiment E-MIST bol uskutečnený v spolupráci s NASA Balloon Program Office, pod vedením agentúry Wallops Flight Facility, Virginia. E-MIST bol financovaný prostredníctvom Core Technical Capabilities Special Studies na Kennedy Space Center, Florida a Space Biology Project, Ames Research Center. Výsledky výskumu boli publikované v časopise Astrobiology.


Credits: NASA/David J. Smith

Zdroj: phys.org

Add new comment
TOPlist