Motiváciou k napísaniu tohto navodu boli množiace sa problémy s chladením napäťových regulátorov na grafických kartách ATI 4870.
Čo budeme potrebovať: grafickú kartu ATI HD4870 s referenčným dizajnom, chladič Arctic Cooling Accelero S1 rev.2 v kompletnom balení, pílku na železo resp. ideálne pílku lupienkovú, pilník s hrubším zrnom, vŕtačku (bude sa vŕtať diera do hliníka), skrutku "samorezku".
1. Odinštalovanie pôvodného chladiča / odmasťovanie
Grafickú kartu ATI 4870 je nutné v prvom kroku zbaviť pôvodného chladiča. Kartu si otočíme na jej zadnú stranu a postupne odskrutkujeme všetky skrutky, ktoré držia pôvodný chladič. Po tomto kroku kartu zoberiem do rúk tak, že jedno držíme PCB a druhou odťahujeme pôvodný chladič od PCB. V 90 percentách prípadoch (karta samozrejme ešte nebola použitá) na to netreba extra silu a chladič sa uvoľní. Ak chladič nejde odinštalovať ani silnejším odťahovaním, zoberieme si fén, alebo ventilátor, ktorý fúka teplý vzduch a PCB zozadu zahrievame cca. 2-3 minúty. Potom už chladič bez problémov povolí. Po uvoľnení chladiča ešte uvoľníme napájací káblik ventilátora a pôvodný chladič je týmto úkonom odinštalovaný. Z vrchnej strany PCB uvidíme GPU, pamäte a napájacie obvody / regulátory. To sú veci, ktoré nás budú zaujímať a ktoré je nutné chladiť.
na obrázku ATI 4870 bez pôvodného chladiča - neodmastená
Na GPU v závislosti od výrobcu zostala pôvodná teplovodivá pasta sivej farby, tú je nutné odstrániť. Na pamätiach a regulátoroch v závislosti od výrobcu zostali:
1.typ
Pasta / látka podložka - teplovodivý materiál, ktorý je veľmi mastný a je nutné sa pohrať dôkladne s odmastnením.
2.typ
Špeciálna nemastná podložka - teplovodivý materiál, ktorý nie je vôbec mastný a nie je nutné odmasťovať (pre istotu ale odporúčam pretrieť benzínovým čističom) - tieto podložky majú grafické karty ATI od výrobcu PALIT napr.
Čim a ako odmasťovať v tejto fáze je nutná opatrnosť a dôkladnosť. Ak máte na pôvodnom chladení mastnú bielo/latkovú teplovodivú hmotu -> je nutné často meniť utierky resp. to s čím utierate (používam špec. utierky) a postupne odmasťovať každý čip pamäte, ako aj. nap. regulátorov. Pracujte s benzínovým čističom a vo vetranej miestnosti (milovníci benz. vône pri zatvorenej miestnosti..). Po dôkladnom očistení (mne samému to trvá aj pol hodinu) odlepte ochranný štítok zospodu dodaného pasívu pamäte k AC Accelleru S1 rev. 2 položte na čip a oboch strán (z vrchu pasívu a zadnej strany PCB) silno tlačte. Takto počkajte cca 20s a stisk uvoľníte. Test dobrého držania pasívu prebieha tak, že pasív si pridržíte ukazovákom a veľkým palcom z boku a budete skúšať, či sa po čipe "nešmýka". Ak sa šmykne, čo už len pri malom zatlačení do boku znamená to, že ste neodmastili dôkladne.
Takto budeme následne pokračovať pri každom čipe pamäte grafickej karty. Výsledkom bude chladenie čipov pasívami z chladiča AC Accelero S1 rev.2.
Dôležité pri poslednom čipe v pravej rade na spodku odporúčam pasív a jeho krajné rebrá stisnúť k sebe čím zabránite pozdnejšiemu kolidovaniu s heat-pipe chladiča samotného.
2. Chladenie regulátorov
Prichádzame asi k najväčšiemu problému pri custom chladení grafickej karty ATI 4870. ATI 4870 má jediný problém a to je veľkosť a výška nap. regulátorov. Na obrázku dole v žltých štvorcoch sú regulátory, ktoré je potrebné resp. nutné chladiť. Bez chladenie regulátorov je karta odsúdená na rýchlu smrť.
na obrázku ATI 4870 detail napájacích obvodov - žltými štvorcami označené regulátory, ktoré je nutné chladiť
Spomínal som v úvode, že ich rozmery (nap. regulátorov) sú tak neštandardné, že bežné pasívy na nich jednoducho bez dodatočnej pomoci nedržia, pretože plocha je jednoducho malá a pasív odpadne hoci ste plochu čipu regulátora odmastili dokonale. Sú dve možnosti:
1. Použiť pasívky ako Thermalright TR88 a po nalepení ich stiahnuť stahovačkou okolo grafickej karty (vyskúšané a funkčné)
2. Použiť a upraviť dodávaný dlhý pasív k chladiču AC Accelero S1 rev. 2
Popíšem ako previesť druhú metódu, ktorá chladí naraz všetkých 5 čipov a pasív neodpadne, keďže je pritiahnutý skrutkami.
Na obrázku dole máte pasív dodávaný k chladiču AC Accelero S1 rev. 2. Ten pôvodne pasuje na HD38XX sériu, pričom na HD4870 nepasuje z dôvodu dĺžky a otvoru pre jeho uchytenie. Stačí však malá úprava a všetko bude sedieť ako uliate. Na obrázku je na pasíve červenou fixkou naznačené čo sa bude upravovať.
Jeden koniec odrežeme lupienkovou pílkou (to naznačené zafarbené červeným) a začistíme. Keďže je koncové uchytenie na pasíve vyrobené tak, že mierne v oblasti otvoru pre skrutku vystupuje nad úroveň plochy kde sa uložia čipy nap. regulátorov je NUTNÉ túto vyvýšenú plochu zarovnať na úroveň plochy kde sadnú nap. regulátory. V praxi to znamená zobrať do ruky pilník, pasív upevniť do zveráka a plochu zarovnať. Následne po zarovnaní je nutné mierne ošmirgľovať. Nezabudnime pasív očistiť metličkou / štetcom od zrniek hliníka. Následne si pasív položíme na nap. regulátory tak, že pôvodný otvor na uchytenie bude na spodnej strane a ten vrchný si porovnáme s otvorom v PCB grafickej karty a naznačíme. Vo finále bude vyzerať upravený a označený pasív ako na obrázku dole.
Pokračujeme v navŕtaní označeného otvoru na prichytenie. V tejto fáze je potrebná vŕtačka, vrták s priemerom +/- ako bude samorezná skrutka, ktorú použijete. Následne prevŕtame skrz pasív v naznačenom mieste. Opäť je nutné po tomto úkone dokonale očistiť pasív od zrniečok hliníka. Ďalším krokom je stiahnutie ochrannej pásky z teplovodivého materiálu na ktoré priľnú čipy nap. regulátorov, potom položenie na miesto tak, že pôvodne uchytenie bude na spodku a nové - vŕtané na vrchu. Opäť je nutné dokonale pritlačiť a pasív pritiahnuť skrutkami. Pôvodné uchytenie pôvodnou skrutkou a vŕtané skrutkou samoreznou. Na nasledujúcich obrázkoch pasív po uchytení.
3. Inštalácia chladiča AC Accelero S1 rev. 2 a AC Turbo Module - záver
Po inštalácii chladenia čipov pamätí a nap. regulátorov nasleduje inštalácia samotného chladiča. Jadro máte očistené. Z rámčeka chladiča stiahneme 3M pásky a z príslušenstva vyberieme čierne "O" krúžky, ktoré nalepíme na každú z 4 inštalačných dier. Následne si položíme chladič na podložku tak aby ste videli na inštalačný rámček a nanesenú pastu. Do ruky si zoberieme grafickú kartu +/- zapasujeme / zalícujeme otvory v PCB grafickej karty s otvormi na inštalačnom rámčeku chladiča a položíme. Snažíme sa s kartou nehýbať. Pripravené 4 skrutky s podložkami naskrutkujeme a postupne priťahujeme do kríža. V tejto fáze odporúčam opäť pozornosť a dôslednosť a pravidelne kontrolovať či nezaťahujete skrutky až priveľmi (neohýba sa PCB grafiky a pod. ). Po zatiahnutí je chladič / pasívna časť na mieste. Je potrebné ešte nainštalovať plastové držiaky, ktoré zabraňujú prehýbaniu sa pasívnej časti smerom k grafickej karte a držia ho pevne viz. obrázok
Na obrázku nižšie detail na chladenie nap. regulátorov, pamätí a Heat - pipe chladiča. Tu odporúčam pozrieť si ohnutý spodný pasív chladenia pamäte na ktorý som vyššie upozorňoval. Ak by jeho krajné rebrá neboli k sebe pritisnuté, kolidoval by s Heat-Pipe chladiča a nadvihoval celý pasív, čo následne pri zlej kontrole počas inštalácie môže spôsobiť aj zničenie karty (nedostatočné chladenie GPU len z polovice napr.).
Môžeme použiť dva spôsoby aktívneho chladenia:
1. Kúpiť AC Twin Turbo - tiché riešenie, nízky profil. Je možné prevádzkovať aj na 5V. Twin Turbo sú dva ventilátory, ktoré sa jednoducho nastrčia do pasívnej časti.
2. Použiť 2x 120mm ventilátory s nízkym, alebo aj vysokým profilom. Z nízkeho profilu odporúčam Scythe Kaze Jyu 100x100x10mm s 1000 rpm. Ventilátory sa inštalujú cez sťahovacie pásky. V oblasti nap. regulátorov je ideálne dať vyššie otáčky.
Takto chladená ATI 4870 bude chladená dostatočne aj čo sa týka napäťových regulátorov.
emPORiO
Pavol Bobik
landrower
rottenkiwi
GABO
heatman
icefire
marcell
GABO
PaterAnton
Kreion