Radi by sme sa pozastavili pri štyroch inovatívnych vylepšeniach pre smartfóny, ktoré boli predstavené tento rok na MWC (Mobile World Congress).
Termokamera
Americká spoločnosť Flir už v minulosti predstavila zariadenie Flir One pomocou ktorého vznikne z telefónu termokamera. Toto zariadenie malo však zopár nevýhod: bolo kompatibilné len s iPhonom a prikladalo sa na celú zadnú stranu, takže telefón nepríjemne rozširovalo. Nový model je použiteľný pre iOS aj s Androidom.
Flir One nepotrebuje na svoje fungovanie fotoaparát telefónu, pretože kompletnú optiku už obsahuje. Aplikácia Flir One zobrazuje snímky v reálnom čase a podľa farebného spektra zobrazuje teplotu objektov. Toto zariadenie pracuje ako klasický fotoaparát. Objekt vyfotíte a fotku si uložíte. Nezabudlo sa ani na milovníkov selfie, pretože kamera je otočná.
Spektrometer
Izraelská spoločnosť Consumer Physics vie pomocou svojho zariadenia SCiO zmeniť telefón na spektrometer, ktorý meria nutričnú hodnotu potravín. Meria molekulárnu štruktúru objektu, a tak si viete zmerať, respektíve otestovať, čo skutočne jete. SCiO sa dokonca učí a vie vám povedať rozdiely medzi posledným meraním, napr. šalátov v reštauráciách, alebo či sa zmenil obsah cukru v pomarančovom džúse. Zariadenie sa spája s telefónom cez bluetooth a potom s databázou na cloud úložisku, ktorá sa neustále rozširuje, takže aj informácie sa vylepšujú. Výrobca uvádza, že s jeho spektrometrom môžete analyzovať ovocie a zeleninu, rastliny, jedlo alebo medikamenty.
Snímač odtlačkov prstov
Juhokórejská spoločnosť Union Community predstavila zariadenie na telefón s názvom Nurugo, ktorý povolí alebo nepovolí prístup do telefónu pomocou odtlačkov prstov pre telefóny, ktoré touto vymoženosťou nedisponujú. Pomocou špeciálneho zadného krytu sa pripevní na väčšinu telefónov typu Android na miesto, kde je kamera. Môžete si nastaviť odtlačok prsta z akéhokoľvek uhlu, na rozdiel od vstavaných snímačov. Funguje aj pri špinavých alebo mokrých prstoch. Odtlačok prsta si môžete okrem odomknutia telefónu nastaviť aj na aplikácie, volanie tiesňovej linky, napísanie SMS v krízovej situácii alebo pre jednoduché uloženie záložky v prehliadači.
Skener očí
Fujitsu nie je jediný mobilný telefón, ktorý predstavil odomykanie svojho zariadenia pohľadom. Čínska spoločnosť ZTE predstavila nový model Grand S3, ktorý svoju prednú kameru využíva na biometrické skenovanie očí. Využíva systém verifikácie EyePrint ID, ktorý neskenuje dúhovku oka, ale mapu cievok v bielku, ktorá je u každého človeka tiež jedinečná. Na odomknutie Grand S3 sa pozriete na obrazovku telefónu a sledujete zelenú čiaru, ktorá sa pohybuje hore a dole. Odomknutie trvá približne dve sekundy. ZTE vie, že odomykanie týmto spôsobom nie je rýchlejšie ani pohodlnejšie ako použitie odtlačku prsta, ale je bezpečnejšie.
Zdroj: computerworld.com
Add new comment