Pozrite si, ako vyzerá cestovanie rýchlosťou svetla vesmírom.
Viete si predstaviť cestovanie rýchlosťou svetla? Pre nás je rýchlosť svetla ohromujúca. V porovaní s úžasnou veľkosťou nášho vesmíru je ale veľmi pomalá. Veľmi dobre to znázorňuje video od animátora Alphonsa Swineharta. Video obsahuje potrebné informácie, aby sme si uvedomili, aká je rýchlosť svetla v porovnaní s veľkosťou vesmíru pomalá. Informácie v ľavom hornom rohu ukazujú koľko času a kilometrov uplynulo od vyvrhnutia fotónu zo Slnka. V pravom hornom rohu je odpočítavanie, kedy dorazí fotón k najbližšej planéte.
Rýchlosť svetla je podľa súčasnej definície 299 792 458 m/s. Pre vysvetlenie aká je táto rýchlosť pomalá v porovaní s veľkosťou vesmíru, nám poslúži nasledujúci príklad. Keď sa pozrieme na nočnú oblohu plnú hviezd, málo kto si uvedomí, že sa vlastne pozeráme do minulosti. Prečo je tomu tak? Za všetkým je pomalá rýchlosť svetla. Svetlo z hviezd, ktoré vidíme na oblohe k nám putovalo tak dlhú dobu, že niektoré viditeľné hviezdy nemusia už ani existovať tak ako ich vidíme.
Svetlo z hviezd na oblohe k nám putuje stovky, tisícky či miliardy svetelných rokov. Jeden svetelný rok je vzdialenosť, ktorú prekoná svetlo vo vákuu za jeden pozemský (juliánsky) rok. Svetlo vo vákuu urazí za rok vzdialenosť 9,4605284 × 1012 km. Vesmír je ale nepredstaviteľne veľký. Neustále nám ponúka pre nás neuveriteľné veci.
Pozrime sa aj na doposiaľ najväčšiu objavenú hviezdu s názvom UY Scuti. Ak sa vám zdá naše Slnko obrovské, po zhliadnutí tohto videa to už tak nebude. Zoznam doposiaľ najväčších známych hviezd nájdete tu.
A ako bonus prikladáme ešte video znázorňujúce veľkosť od najmenšej známej štruktúry po najväčšiu známu štruktúru vo vesmíre.
Zdroj: aswinehart.com, youtube, wikipedia
MQ
gammaray
MQ
gammaray
MQ
BH
MQ
BH
gammaray
Precceda
passco