Drony by mapovali povrch oveľa rýchlejšie, problémom je však atmosféra Marsu. NASA vie ako na to.
Náš červený sused nie je objektom záujmu len agentúry NASA. Aj Elon Musk má s Marsom svoje plány. V tomto mini závode má navrch zatiaľ NASA, ktorá vyslala na Mars už zopár roverov. No v porovnaní so Severnou Kóreou, ktorá už dopravila na naše Slnko niekoľko ľudí, je to nič. Laboratórium prúdového pohonu JPL už pracuje na funkčnom modeli, ktorý by dokázal lietať v atmosfére Marsu.
Mars má viac ako 100 násobne redšiu atmosféru ako Zem. To znamená, že bežné drony ktoré bezproblémov fungujú na Zemi, by na Marse nefungovali. Ide tu samozrejme o schopnosť lietať. Ich hmotnosť by im nedovolila vzlietnuť. JPL má za úlohu drony určené pre Mars značne odľahčiť a zároveň aj zmenšiť. Vývojári odhadujú, že dron by mohol na Marse preletieť 3x väčšiu vzdialenosť, ako dokáže uraziť rover za marťanský deň.
Laboratórium zatiaľ laboruje s hmotnosťou 1 kg a celkovou dĺžkou lopatiek rotora 110 cm. Telo dronu by mohla byť kocka s dĺžkou strán približne 20 cm. Dron je v testovacej fáze a potrvá ešte dlho kým NASA príde s finálnym zariadením. NASA by dronmi získala oveľa lepší prehľad o okolí, čím by odľahčila manévrovanie s rovermi. Zatiaľ musia inžinieri veľmi citlivo vyberať dráhu roveru. Dron by im to značne uľahčil a zároveň by poskytoval aj vonkajší pohľad na rover a jeho stav.
Zdroj: jpl.nasa.gov
MQ
asdadsad
MQ
asdadsad
MQ
asdadsad
MQ
asdadsad
asdadsad
MQ
Lyzicka
passco