10 ročný rover Opportunity sa reštartuje niekoľkokrát mesačne a obnova jeho pamäťových buniek je urgentná.
Opportunity za svoju dobu prevádzky priniesla veľa nových zistení a jej pamäť už neslúži tak dobre ako predtým. Potreba sformátovania ukladacej pamäte je nevyhnutná pre jej ďalšie fungovanie. Jej systémy sú poháňané 20 MHz IBM RAD6000 RISC procesorom odolným voči radiácii. Na ukladanie dát je k dispozícii 256 MB flash pamäť, ktorej bunky boli prepísané už toľko krát, že niektoré sa stali nestabilnými a spôsobujú časté reštartovanie systému.
Formátovanie flash pamäte je podľa projektového manažéra Johna Callasa malým rizikom, pretože dôležité programy a sekvencie ako letový softvér a pod. sú uložené separátne na inom úložisku. Celá pamäť Opportunity sa zálohuje na Zem a následne začiatkom budúceho mesiaca bude vyslaný príkaz na formátovanie, ktorý identifikuje poškodené bunky a zamedzí ich používaniu v budúcnosti. Po úspešnom formáte budú zálohované dáta uploadované späť na rover. Pre zvýšenie úspešnosti uploadu a integrity prenosu dát sa NASA rozhodla znížiť prenosovú rýchlosť.
Kliknite pre zväčšenie
Za dobu služby Opportunity sa uskutoční formát pamäte po prvý krát. Rover Spirit taktiež trpel týmto neduhom. Formát pamäte pred piatimi rokmi tieto problémy odstránil. Experti z NASA očakávali že Opportunity vydrží na Marse pracovať niečo viac ako 3 mesiace. Trochu sa však prerátali a po 10 rokoch nám Opportunity stále poskytuje dôležité údaje. Za nepresnosť v odhade môže hlavne atmosféra Marsu, ktorá bola považovaná za vysoko neprijateľnú pre sondy zo Zeme.
Čo ale vie uvrhnúť pozemskú techniku na Marse do tmy sú prachové častice. Po skúsenostiach z Mesiaca si experti mysleli, že na Marse bude prostredie čo sa týka prachu podobné. Nerátali však so silnými vetrami, ktoré pôsobia ako metla na solárne panely a očistia ich. Solárne panely sú alfou a omegou pre chod roverov. Spirit práve kvôli prachu resp. zapadnutiu do pieskovej duny skončil svoju misiu predčasne. Na povrchu Marsu prešiel necelých 8 km a 1. mája 2009 sa zasekol. Následne nebol schopný natočiť sa smerom k Slnku a dobiť batérie. Po rade neúspešných pokusov o spojenie ho NASA vyhlásila 22. mája 2010 za "mŕtveho".
Čo sa týka Opportunity tá má za sebou už vyše 40 km. Hrozil jej však podobný osud ako postihol Spirit, keď sa v roku 2005 zasekla v pieskovej dune. Podarilo sa jej však vyslobodiť a pokračovať v misii. Zdá sa, že Opportunity ešte nejaký ten rok požije aj napriek opotrebovaným kolesám, ktoré sa pomaly rozpadávajú. Možno dokonca prežije aj nukleárne napájanú Curiosity.
Zdroj: theregister.co.uk
Add new comment