Vyplýva to zo štúdie podľa ktorej bolo 22 až 43% užívateľov ochotných nainštalovať si neznámy softvér ak im "útočník" zaplatí jeden cent až jeden dolár.
Hackeri tak možno už celé roky márnia čas vytváraním sofistikovaných riešení, botnetov či využívaním slabín v cieľovom počítači. Samozrejme ide o prehnané tvrdenie nakoľko mnoho hackerov si vyberá práve tú zložitejšiu cestu aby si zlepšili svoje skúsenosti, stavali nové výzvy alebo ich to jednoducho baví či sa nedá použiť iný spôsob.
Pokiaľ však ide o efektívnosť hackovania nový prieskum ukazuje, že takmer až polovica užívateľov by si ochotne nainštalovala neznámy softvér ak by im niekto za to ponúkol zanedbateľnú sumu peňazí. To poukazuje na to, že ľudia majú skutočne tendenciu urobiť takmer všetko ak dostanú za to zaplatené. Užívatelia v prieskume si nainštalovali softvér aj keď ich operačný systém upozorňoval, že ide o neznámy program ktorý môže byť potenciálne nebezpečný a jeho spustenie vyžaduje povolenie. Pravdou je, že toto hlásenie väčšina užívateľov zrejme ani nečíta.
Užívatelia boli vyzvaní aby si stiahli, nainštalovali a spustili program o ktorom fungovaní nevedeli nič. Program mali používať, resp. mal byť zapnutý po dobu jednej hodiny. Podľa univerzity Carneige Mellon ktorá vykonala prieskum prebehlo iba 17 spustení z 965 vo virtuálnom operačnom systéme, ktorý minimalizuje možné poškodenie. Čím viac peňazí ľudom ponúkali tým ochotnejší boli. Spočiatku ponúkali sumu o hodnote približne 1 centu, na ktorú sa nachytalo 22% ľudí. Zvýšenie ponúkanej sumy na $1 donútilo spustiť si program až 43% užívateľov.
Výsledky štúdie hovoria jasne: "Užívatelia sú všeobecne ochotní bez odporu spúšťať programy neznámeho pôvodu pokiaľ ich motivácia je vyššia ako ich nepohodlie".
Zdroj: engadget
pretaktovanec
huncut
ArMoRKiNg
m2fizy
jim
m2fizy
Fikus