SK

Recyklácia elektroniky? Postačí iba uvariť vo vode.

Britskí výskumníci vytvorili nový druh dosky pre plošné spoje, vďaka ktorej sa bude dať 90% súčiastok znova použiť jednoduchým ponorením do horúcej vody.

Recyklácia starej nepotrebnej elektroniky nie je vôbec jednoduchá záležitosť, väčšina dosiek s plošnými spojmi končí prevažne na šrotovisku a získať späť sa dá zväčša len napríklad časť použitej medi. Toto sa nepáčilo britskému ministerstvu hospodárstva a preto vznikla požiadavka, vymyslieť iný, lepšie recyklovateľný typ elektroniky.

Výskumníci z trojice firiem teraz predstavili svoje prvé výsledky bádania v tomto smere – tzv. RCB. Reusable Circuit Board je náhradou klasického PCB, teda dosky plošných spojov, na ktorej sú inštalované elektronické súčiastky. Na rozdiel od tradičného PCB sa nepoužíva epoxidová živica, sklenené vlákna a kovová spájka, ale termoplast a lepidlo ReUse. Vďaka tomu by malo byť možné po vyradení starej elektroniky znovu použiť až 90% súčiastok na RCB.

Kľúčom k tomu je horúca voda. Keď sa takýto elektronický obvod ponorí do vody o teplote približne 90°C, predtým tvrdý a pevný termoplast zmäkne a vodivé lepidlo spájajúce súčiastky sa rozpustí. Tie je potom možné veľmi jednoducho, napríklad aj pomocou kreditnej karty, z dosky strhnúť a odložiť na použitie v nových obvodoch. Recyklovať sa dá následne aj samotný substrát tvoriaci dosku.

Tvorcovia nového typu dosiek plošných spojov však podotýkajú, že ich RCB nie je samozrejme vhodné pre všetky druhy zariadení. Napríklad výkonné servery a výkonová elektronika pracujú pri príliž vysokých teplotách na to, aby bolo možné spoľahlivo nasadiť termoplasty a vodivé lepidlo ReUse. Nápadu sa však mali chytiť v automobilovom priemysle.

Zdroj: Golem.de, TheGuardian

Komentáre (4)
dohnalik
Jednak to bude hrozně nespolehlivý (daleko daleko horší než dnešní bezolovnatý pájení) a jednak je to úplně k ničemu, protože ty součástky už nikdo nedá zpátky do balení, ze kterých je schopnej je brát osazovací stroj :) Tím pádem přichází do úvahy jedině ruční pájení a tak to dneska nikdo nedělá. Taky spousta SMD nemá vůbec označení a jsou označeny jenom na obalu...
Jano Yebo
To je neskutočná blbosť, súčiastky sa niekedy prehrievajú a tým pádom sa poruší spoj! To tam nikto nerozmýšľa?
maartyy
Prave ze rozmysla. Vdaka bezolovnatemu letovaniu je zvotnost elektroniky 3-4 roky. S tymto patentom do klesne na 2 roky...
malyleo
Ak je to nejaky prvy nastrel tak OK, ale zrejme budu musiet popracovat na spolahlivosti, aby sa to dalo sirsie vyuzit. Ak si clovek predstavi ako je momentalne elektronika recyklovana v Afrike a v Cine tak je to velky krok dopredu si myslim.
Add new comment
TOPlist