Tretí najväčší zdroj spamu odstavený

, Autor: Gudas

Servery riadiace botnet Grum boli neutralizované, svet má o 18% nevyžiadanej pošty menej.

V uplynulých dňoch sa organizácii FireEye podarilo identifikovať servery, ktoré mali pod kontrolou tretiu najväčšiu sieť infikovaných počítačov - tzv. "zombie". Tieto tvorili spolu botnet sieť s názvom Grum, zodpovednú za asi 18% svetového spamu, čo v preklade do čísel znamená asi 18 miliárd nevyžiadanej pošty denne (!). Po identifikácii posunula firma tieto dáta spoločnostiam zaoberajúcim sa bojom proti spamu - Spamhaus a CERT-GIB. Pomáhal im aj nezávislý výskumník vystupujúci pod prezývkou Nova7.

Počas jedinej noci sa im podarilo servery lokalizovať, na druhý deň už boli odstavené. Jeden zo serverov bol umiestnený v Rusku, jeden v Paname a jeden v Holandsku. Po zahájení akcie však spammeri zareagovali zavedením ďalších šiestich serverov v Ukrajine, ktorá sa považuje za bezpečné miesto pre ich aktivity a odstavenie serverov býva zväčša veľkým problémom.

Odstavením riadiacich serverov sa však problém s botnetom nekončí. Po nich totiž ostali stotisíce infikovaných počítačov po celom svete, ktorých sa skôr či neskôr môž zmocniť iný prevádzkovateľ konkurenčnej siete.

 

Zdroj: Businessinsider

Kľúčové slová
hackerský útok, hacking, spam
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist