Seagate uvádza pevné disky s najväčšou kapacitou na svete pre spotrebiteľov

, Autor: Vladimír Jančich
 
Výrobca pevných diskov, spoločnosť Seagate, uviedla na trh hneď 3 nové modely s kapacitou 10TB. Ide o najväčšiu kapacitu pre bežných spotrebiteľov nakoľko doterajšie 10TB disky boli určené pre firmy.

10TB HDD síce už Seagate aj jeho konkurent Western Digital v ponuke majú dlhšiu dobu, no doteraz išlo o disky určené pre firmy a priemyselné využitie. Nová séria pevných diskov, ktorú Seagate uviedol je však určená bežným smrteľníkom. Ide o modely BarraCuda Pro, IronWolf a SkyHawk. Všetky disky majú 3,5“ formát, 10TB kapacitu a pripájajú sa k základnej doske cez tradičný SATA 6Gbps port. Svojimi vlastnosťami sa však disky predsa len mierne líšia.
 
Model BarraCuda Pro s označením ST10000DM0004 Seagate prezentuje ako disk vhodný pre bežné použitie v počítačoch. Pre dosiahnutie vysokej kapacity disk nepoužíva žiadnu SMR technológiu a prekrývajúce sa stopy ale tradičnú CMR (Conventional Magnetic Recording), pričom disk je naplnený héliom. Vysoká kapacita je dosiahnutá použitím až 7 platní takže disk je o čosi hrubší. Platne disku sa točia najviac rýchlosťou 7200RPM a poskytnú maximálnu rýchlosť prenosu 220MB/s. Cache pamäť je veľká až 256MB. Spotreba pri prenose dát je 6,8W, v pokoji disk skonzumuje 4,5W. Keď sa platne netočia disk si vezme len 0,8W energie. Na disk sa vzťahuje 5-ročná záruka. Cena disku je stanovená na $534,99.
 
 
Disky IronWolf (ST10000VN0004) majú byť vhodné pre použitie v NAS. Aj tento disk vypĺňa hélium a platne sa točia rýchlosťou 7200RPM, rýchlosť je však o chlp nižšia a to 210MB/s. Tento model má detekciu vibrácií aby nedošlo k poškodeniu dát a disponuje aj niektorými funkciami pre lepšie fungovanie v RAID poliach v NAS. Disk IronWolf pokrýva 3-ročná záruka a bude sa predávať od $469,99.
Posledným 10TB modelom je SkyHawk, ktorý má označenie ST10000VX0004. Seagate hovorí, že je vhodný pre ukladanie hory videozáznamu, príliš veľa technických detailov o disku však neudáva. Disk je taktiež plnený héliom ako oba predošlé modely a má optimalizovaný firmvér, ktorý redukuje straty frame-ov pri prenose videa z viacerých kamier do disku. Disk zvládne prijať videostreamy z až 64 kamier naraz a je navrhnutý na nepretržitú prevádzku 7 dní v týždni. Aj na tento disk výrobca poskytuje 3-ročnú záruku a odporúčaná cena je stanovená na $459,99.
 
 
 
Kľúčové slová
disk, HDD, Seagate
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

- pomer cena/kapacita 2x horsi ako pri 8 TB SMR Seagate Archive
- dalsia nova asistencna technologia prichadza medzi smrtelnikov a kto vie co bude stvarat helium
- je mi zahada preco desktopovy disk je drahsi ako disk do NAS, vzdy to bolo opacne
- na taky disk je 7200 rpm absolutne zbytocne, vlastne cokolvek nad 5400 rpm pri HDD je dnes uplne zbytocne, na system a pracu je tu SSD, na skladovanie velkych dat je HDD a tam sa to raz naladuje (ci uz o 30% pomalsie ako napr. pri 5900 rpm), moze mat pokojne aj 4200 rpm, dokonca ako multi-tera skladisko by som bral aj 3600 rpm disk s kontinualkou 100 MB/s pri okraji platne, miesto 210 MB/s ... a bol by super-tichy, super-usporny, super-spolahlivy a zrejme aj super-lacny

Barracuda je ryba, dravec, tak to píšte poriadne.
7 platní? To si nekúpim ani omylom!

Barracuda je ryba, dravec, tak to píšte poriadne.
7 platní? To si nekúpim ani omylom!

Asi nevies o tom, ze 5 TB je posledna hranica, kde si moze byt clovek aspon trocha isty, ze HDD nema ziadne asistence technnologie jako helium, SMR a v buducnosti HAMR. Polovica 6 TB modelov ma nejaku asistencnu technologiu a u 8 TB modelov je to min. 3/4 a u 10 TB modelov je to 100 % !!!! Navyse 10 TB SMR disky (dokonca aj niektore 8 TB SMR disky) nejsu drive-managed, ale system-managed (alebo minimalne system-aware), t.j. bez specialneho ovladaca pre SMR je disk absolutne mrtva tehla, pretoze ho ani len system nenajde. Uz si to pochopil?
A teraz tajomstvo: ziadny model 10 TB a viac nie je a ani nebude bez asistencnej technolgie, vzdy to bude helium, alebo sindle, ale oboje. A pri nejakych 15 TB pride aj HAMR a vsetko to vydrzi mozno do 30 mozno do 50 TB. Takze v buducnosti sa priprav na heliovy, sindlovy, laserovo-tepelne zapisovany HDD. Zrejme aj za 5 rokov budu v ponuke klasicke PMR disky s kapacitou 5 TB a menej, ale trend je jasny. Tak ako dnes 11-12 rokov po uvedeni PMR nekupis novo-vyrobeny 20-30-40-60-80-120-160-250 GB disk s pozdlznym zapisom LMR, tak za 11-12 rokov si uz nikto nebude pamatat na disky s cistym PMR.

Ta istota ze 5 TB a menej je len "konvencny" PMR zapis ale neni jasna, pretoze existuju iste modelove rady diskov s nizsimi kapacitami, napr. 3,5-palce 6-5-4 a 2,5 palce (4-3-2) TB a vsetky su pritom SMR !!!!

V poslednom rade asi si necital vynikajucu detektivnu recenziu 8 TB Seagate archive na jednom CZ IT portali: http://goo.gl/1yyTif

TAK TI ZREKAPITUJULEM VYSLEDOK:

SSD: radovo 100 000 IOPS
PMR HDD: radovo 100 IOPS
PMR+SMR HDD: defacto 3 IOPS (SLOVOM "T R I" - pozri prislusnu recenziu a komentare)

Barracuda je ryba, dravec, tak to píšte poriadne.
7 platní? To si nekúpim ani omylom!

a čo s tým)))

Poslať nový komentár

Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
TOPlist