Nasa vyvíja laserové pripojenie s rýchlosťou 100Mbit pre družice

, Autor: Gudas

Fotografie s vysokým rozlíšením sa budú sťahovať z družíc niekoľkonásobne rýchlejšie.

Americká vesmírna agentúra pracuje na novej technológii komunikácie s družicami na obežnej dráhe a hlavne mimo nej. Optický systém využívajúci lasery má potenciál 10 až 100 násobne zvýšiť rýchlosť súčasnej rádiovej komunikácie, ktorej trvá dostať kvalitnú fotografiu z Marsu okolo 90 minút. 100Mbit pripojenie by tento čas skrátilo na ani nie päť minút.

NASA teraz plánuje prvé testy technológie. Ku komerčnému komunikačnému satelitu sa pridá sústava laserov, zrkadiel, detektorov, sledovacích zariadení a dvojica špeciálnych modemov. Jeden určený pre komunikáciu so vzdialenými družicami, druhý pre spojenie napríklad s vesmírnou stanicou, schopný dosiahnutia vyšších rýchlostí. Táto sústava sa pomocou svetelných lúčov spojí s pozemnými stanicami, ktoré vyšlú a opäť prijmú dáta. Pre prípad zlého počasia musia byť pripravené viaceré stanice, keďže je nutná priama viditeľnosť.

Predpokladá sa, že prvé pokusy sa zrealizujú o dva až tri roky.

Vysokorýchlostné pripojenie bude dôležité pre budúce projekty výskumu Slnečnej sústavy a taktiež pre prípadné ľudské posádky k Marsu.

Zdroj: NASA

 

Kľúčové slová
NASA, veda
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist