Zimná MEGArecenzia napájacích zdrojov!

Vitajte pri dnešnej MEGArecenzii, ktorá bude pojednávať o napájacích počítačových zdrojoch.

Do redakcie sa nám podarilo už pred nejakým časom skompletizovať celkom peknú zbierku počítačových zdrojov, a tak som sa ich rozhodol podrobiť porovnávaciemu testu pri jednotnej metodike. Medzi dnes recenzovanými zdrojmi nájdete výrobky od známych starých harcovníkov v tomto obore, no predstavíme si i niečo menej známe na našom trhu. Želám príjemné čítanie. 


Úvod, základné technické parametre testovaných zdrojov

V prvom rade by sme si mali predstaviť borcov v ringu. Dnešného testu sa účastní trojica počítačových zdrojov od OCZ. Výrobca zaslal na zrecenzovanie trojicu modelov, ktoré reprezentujú zástupcov lacnejšieho, mid-endového, no a napokon i highendového zdroja. ZS550W predstavuje cenovo dostupný 550W zdroj bez modulárneho napájania. Zatiaľ čo ZT650W prináša okrem vyššej cenovky aj plne moduárnu kabeláž, ZX1000W sa ocitol na pike rebríčka s najvyšším výkonom zo všetkých dnes recenzovaných zdrojov. 

Do testovacieho pelotónu sa zapojil aj výrobca nám nadšencom veľmi známy. Píšem, samozrejme, o výrobcovi s názvom Fractal. Ten pridáva do testu taktiež trojicu napájacích počítačových zdrojov. Model IntegraR2 verne reprezentuje lacnejší zdroj s Bronzovým certifikátom 80PLUS, ktorý by mal poslúžiť menej náročným používateľom. Ďalší model, TeslaR2, zaujme nemodulárnou kabelážou, ktorá sa v tejto kategórii nevidí tak často. S certifikátom 80PLUS Gold však môže v kombinácii s napevno pripojenou kabelážou zožať slušný úspech, najmä čo sa týka zvlnenia na jednotlivých vetvách. No a posledný model od Fractalu nesie označenie po známom fyzikovi. Nie je ním nik iný ako Newton. Stačí, ak sa pozrieme na jednotlivé špecifikácie a možno automaticky konštatovať, že NewtonR3 bude určite pre konkurenciu silným súperom. 

Do ringu sa však dostanú aj zástupcovia značiek Corsair, Silentium PC či Antec. Corsair sa predstaví tradičným modelom CX600M, ktorý reprezentuje bežný zaplatiteľný kvalitný zdroj. Zaujímavý je i semimodulárnou kabelážou. Do zdrojov však má čo povedať i ďalší výrobca, ktorý prispel svojím zdrojom do ringu. U nás nie tak známy Silentium PC si trúfa so svojím modelom DEUS M1. Predstavuje veľmi zaujímavý zdroj za malý peniaz, ktorý ohúri či už modularitou, tak niektorými technológiami, na ktoré sme zvyknutí u vyššej cenovej skupiny. Posledným z dnes testovaných zdrojov bude VP550 od Antecu. Reprezentuje klasický, nemodulárny, cenovo dostupný zdroj. 

Aby sme nehovorili o zdrojoch len podľa ich modelového označenia, poďme si porovnať najzákladnejšie parametre testovaných zdrojov.

Porovnanie recenzovaných zdrojov:

Výrobca

Modelové označenie

Výkon

Maximálna prevádzková teplota

Modularita

80PLUS® Certifikácia

Chladenie, Ventilátor, Kapacitory

Záruka od výrobcu, SLI/CrossFire

Fractal Design

NewtonR3

 

600W

50°C

Semi-modulárny

Platinum

Semi-pasívne

135mm

Japonské

5 rokov

SLI + CrossFireX

Fractal Design

IntegraR2

 

650W

40°C

Nie

Bronze

Aktívne

120mm

Tajvan

3 roky

Fractal Design

TeslaR2

650W

40°C (pri zaťažení 80% 50°C)

Nie

Gold

Aktívne

135mm

Tajvan

3 roky

SLI + CrossFireX

OCZ

ZS550W

550W

40°C

Nie

Bronze

Aktívne

135mm

Japonské

3 roky

SLI + CrossFireX

OCZ

ZT650W

650W

45°C

Plne modulárny

Bronze

Aktívne

140mm

Japonské

5 rokov

SLI + CrossFireX

OCZ

ZX1000W

1000W

45°C

Plne modulárny

Gold

Aktívne

140mm

Japonské

5 rokov

SLI + CrossFireX

SilentiumPC

Deus M1

650W

n/a

Semi - modulárny

Bronze

Aktívne

120mm

Tajvan(TEAPO)

2 roky

Corsair

CX600M

600W

n/a

Semi - modulárny

Bronze

Aktívne

120mm

Tajvan

2 roky

Antec

VP550F

550W

n/a

Nie

80PLUS

Aktívne

120mm

Tajvan

2 roky

Všetky zdroje boli podrobené rovnakej testovacej metodike. Podrobnejšie špecifikácie jednotlivých zdrojov nájdete v sekciách „Podrobné technické parametre“ na posledných troch stranách recenzie. Ako dopadol ten či onen zdroj zistíte po prekliknutí na sekciu „výsledky testovania“. 

Komentáre (10)
STENLY
kde sú fotky kabeláže, jej dlžky a rozpis káblov jednotlivých zdrojov? dúfam, že táto základná vec, bez ktorej sa recenzia nezaobíde, bude doplnená... :-)
Broslowski
Prepáč ale skutočne si neviem predstaviť rozsah tej recenzie keby som pridal aj čo píšeš. Sú to skutočne info ktoré najdeš na každej jednej stránke kde daný produkt recenzovali, i nemerali, sú to objektívne údaje, fakty, ktoré s recenzovaním samotného zdroja nemajú moc spoločné. Ak bolo v rámci balenia či kabeláže niečo atypické, spomenul som to v recenzii. Jendoducho som sa chcel zamerať na produkt ako taký a tento krát som sa rozhodol balenie vynechať. Ráno doplním prelinkovanie na konkrétne stránky výrobcov, kde sú všetky tieto údaje uvedené. Meranie kabeláže nemáme ani v metodike testovania momentálne. V podstate ide o 9 samostatných recenzií spojených dokopy a porovnanie výsledkov testovaných modelov. Mal som to spracované v rámci recenzie, ale ten rozsah to nafúklo dvojnásobne pritom to pridalo minimálnu informačnú hodnotu. Ďakujem za pochopenie
STENLY
s recenziou si sa predpokladám hodne dlho "zabával", no nedať do recenzie základnú foto: "nálepku zo zdroja" predsa v dobrej recenzii nesmie chýbať... ked nedáš do recenzie počet pci-e káblov, či sú 6pin alebo 6+2pin, to je to isté, ako ked niekto robí recenziu na dosku a nenapíše kolko má 4pin a kolko 3pin konektorov pre ventilátory a toto je hodne dôležitý údaj u dosky, ako aj u zdroja tie káble... ber to tak, ze v budúcej recenzii tieto veci nesmú chýbať a hlavne by som prosil ak sa dá, recenzovať lacnejšie zdroje, lebo po tých je najväčší dopyt... vdaka... ;-)
BiGTomEE
Pekná recenzia, naozaj kvalitná, dobrá práca! Rád by som ale niekedy videl aj v recenzií zdroje ako CoolerMaster, Enermax, Seasonic, Zalman, prípadne EVGA, niečo v strednej/vyššej triede. Zároveň by sa veľmi zišla aj recenzia na lacné šmejdy, čo často neznalí kupujú ako Eurocase, Evolveo, Fortron, LC Power a podobné, nech to už konečne odradí ľudí od kúpy.
Broslowski
Ďakujem. Čo sa týka recenzií tých horších, ono ako sa pozriem na výsledky modelu VP550F, a chcel by som si predstaviť že by sa mi pod ruku dostalo niečo skutočne zlé... no neviem ako by to dopadlo ale mám taký pocit že tie kvázi noname zdroje by pri našej metodike jednoducho prdli Ku značkám, budeme sa snažiť vyhovieť, i keď takýto podobný počin zaberie enormné množtvo práce, bolo by určite zaujímavé zostavu upraviť na spotrebu do 400W, čo by nemusel byť až taký problém, a podrobiť testu aj menej výkonné a skutočne lacné zdroje. Len ako píšem, výrobcovia pošlú to, čím sa chcú pochváliť, a to určite nebude dáky lowcost. A zničiť zapožičaný zdroj by asi nebolo najlepšie. Každopádne, možno tak trocha dramatizujem :) V recenzii sa mal nachádzať aj zdroj od Enermaxu, no ten sa pri preprave poškodil natoľko, že zostal nefunčný. Pustím sa do jeho opravy no nemyslím si, žeby bolo vhodné testovať opravovaný zdroj.
BiGTomEE
No jednoznačne by sa zišla recenzia na tie lacné zdroje. Množstvo ľudí, čo mi posiela zostavy na overenie tam hádže lacné skrine a zdroje, väčšinou tie najnekvalitnejšie. Od skriniek ich ľahko odradím, na tie dokážem nájsť dáke recenzie na ktoré sa viem odkázať, ale na CZ/SK stránkach recenzie na najlacnejšie a najhoršie zdroje proste chýba. Takisto aj recenzie na novšie CM zdroje by sa hodili (sám vlastním SilentPro 600W a RealPower M520) a rád by som videl ich novšie. Inak škoda toho Enermaxu, o ktorý model sa malo konkrétne ísť?
Broslowski
triathlon 700W
Elohim
Na druhej strane by bolo fajn sa vrátiť do reality. Samozrejme neviem, pre koho bola táto recenzia určená - pokiaľ to bola len skrytá reklama, alebo dráždidlo pre snobov, tak zvyšok tohto príspevku nečítajte :) Faktom totiž je, že výsledky zdroja NewtonR3 sú imponujúce, ale naprosto zbytočné :)) V živote mi prešli cez ruky PC-čka a počítače najrôznejších výrobcov - od najlacnejších skladačiek, až po masívne paralelné systémy, ktoré pred štvrť storočím stáli majetok. Všetky obsahovali nejaké zdroje - na ktorých boli životne závislé - a ktoré sa aj občas kazili. Hoci porucha zdroja môže zničiť celý počítač, ani raz som sa s takým prípadom nestretol - najzákernejšia pritom bola porucha jedného zdroja sálového počítača, ktorého výstup bol síce výborne vyfiltrovaný, ale každú hodinu vzrástol o 0,5V. Pritom pri 7V začnú odchádzať TTL obvody :( Našťastie sa tak nestalo, lebo výpadok systému avizoval problém ešte pred fyzickým odpalovaním jednotlivých švábov. Čo sa týka PC-čkových zdrojov, tak explóziu výkonových tranzistorov som zažil pár krát, ale všetky mašiny to prežili bez úhony. Takže ako je to s tými zdrojmi naozaj ? Používajú lacné zdroje naozaj len totálni looseri a ignoranti ?? Skutočná otázka však skôr je, čo je to lacný zdroj a čo je to zdroj s primeranou cenou :) Ak potrebujem presný laboratórny zdroj na výskumnú prácu, za ktorú očakávam Nobleovú cenu - tak nepochybne pár stovák nehrá rolu. Ale pchať do pitomého PCčka čokoľvek, čo je drahšie než 50 Eurí je somarina (už aj to je plytvanie :)) Teda ak ho potrebujem na robotu. Ak má byť vystavené v obývačke, aby všetci návštevníci pukli od závisti, tak potom by som radšej použil zlatý plech na jeho skrinku (ale pozor, 24 karátový je priveľmi mäkký :( Nuž a ak som chrobák truhlík, tak potom budem loviť v cenovom bahne nad 100 Eurí, hoci by som radšej mohol pár krát ísť na Guinessa :))) Dôvod je veľmi jednoduchý - staré procesory potrebovali naozaj presný zdroj 5V a neskôr 3,3V (80486DX4, Pentium MMX, PentiumPro). To je ale už dávno a od Pentia II používajú procesory nižšie napätia než 3,3V - takže zo zdroja berie MOBO (motherboard) len 12V a tie nižšie napätia vyrába s ďaleko vyššou presnosťou sám. Menič matičnej doske nie je pritom citlivý na kvalitu 12V zdroja a zaujíma ho len to, aby bol schopný dodať vysoký prúd. Rovnako pracujú aj výkonné grafické karty. Keďže sa jedná o vymakané spínané zdroje, tých 12V na vstupe môže kolísať aj o niekoľko voltov hore/dole a procesor, RAM-ky, chipset, či grafický akcelerátor dostanú aj tak svoje presné napätie s presnosťou na milivolty (doska, ktorú som raz v rámci experimentov takto trápil, fungovala spoľahlivo ešte pri 9V a nenásytnému dvojjadrovému Pentiu fedrovala jeho 100A doslova zváracieho prúdu). To je tajomstvo, prečo aj tie najlacnejšie zdroje fungujú :) Na druhej strane je však pravda, že drahšie zdroje majú lepšie filtrovanie, takže menej rušia svoje okolie. Ak však svoj komp prevádzkujete otvorený, tak je to beztak jedno ... A pravda je aj to, že aj lacný zdroj sa môže pokaziť :( PS príležitostne by mi ešte nikto mohol vysvetliť načo je 100W-ovému procesoru a 300W-ovej karte 1300W-ový zdroj - ale možno máte aj na záchode 5000W halogénový reflektor zo štadióna, hoci bežnému sráčovi stačí aj 60-ka :)))
Broslowski
vďaka za silnú úvahu, aj to je názor. Reklamu si vyprosím... s tým choď niekde inde prosím, uráža ma to. Vysoko výkonné zdroje sú v dnešnej dobe vhodne najmä pre minerov bitcoinu alebo ľudí, čo seriózne riešia OC Crossfire a pod. Inak sa s hocičím 1 grafikovím zmestíš do 500W, tým som si istý. Platinovky sú IMO vhodné najmä v kombinácii s vysokým výkonom zdroja, tam sa dajú pri 24/7 prevádze ušetriť pre minera slušné prachy. to je bez debaty. To ze lacné zdroje používaju luzeri a ignoranti píšeš ty. S tym absolutne nesuhlasim. Kazdy pouziva to, co chce, co si moze dovolit, co mu staci. Ja napríklad aj napriek tomu čo mam k dispozícii používam ten rapavý Antec čo nespĺňa normu :D Nabudúce prosím keď budeš mať taký dlhý dotaz, pokojne do emailu môžeme hodiť o tom reč (alebo kvôli prehladnosti aspon viac odstavcov :) )
Diablo1st
Mišo veľmi pekná recenzia. Len taká otázočka, nedá sa zapožičať na testovanie zdroje nižších výkonov? Predsa len drvivá väčšina ľudí prevádzkuje len jednu grafiku a aj to nie high-end. Čiže na takú zostavu by mal s prehľadom stačiť dajaký 400W zdroj. Napr. Corsair 430W, Seasonic 430W atď.
Pridať nový komentár
TOPlist