Zavítali sme na IT EXPO 2014 v Žiline

 
Opäť prešiel rok a na pôdu Žilinskej univerzity v Žiline dorazil ďalší ročník podujatia IT Expo. Prítomní si mohli ohmatať najnovšie elektronické zariadenia, vypočuť prednášky a s trochou šťastia aj niečo vyhrať. Po 2-ročnej absencii som na túto udalosť prišiel aj ja a bolo sa veru na čo pozerať.

IT Expo otvorilo svoje brány 14. októbra o 8:00 v budove rektorátu Žilinskej univerzity. Presný počet návštevníkov vám povedať neviem, no ako odrazový mostík môže poslúžiť Facebook stránka udalosti, na ktorej bolo potvrdených viac ako 470 hostí. 
 
Prednášky trvali až do pol 5 poobede a z časových dôvodov som nemohol zostať počas celého dňa. Stihol som však prednášku MSI, ASUS, Samsung a Lenovo.
 
Vzhľadom na sklz v harmonograme som stihol ešte aj záver prednášky spoločnosti Brother, ktorá (aspoň na konci) hovorila o svojich tlačiarňach. Milo ma prekvapil počet zúčastnených. Dole v stánku ste si u tejto firmy mohli nechať vytlačiť fotografiu.
 
    
 
Po spoločnosti Brother prišla na radu MSI na čele s prednášajúcim Richardom Slámom. Ten to už ako tradične roztočil a divákov zabával a obdaroval vecnými predmetmi.
 
 
Vzhľadom na krátky priestor (každá spoločnosť mala vyhradených 30min na prednášku) nestihol Rišo odprezentovať notebooky, v rýchlosti však prebehol MSI komponenty rady Gaming. Začal základnými doskami, ktoré si už aj od nás stihli odniesť ocenenia.
 
 
Napriek časovej tiesni rozprával Richard pútavo a myslím zaplnená aula mala z jeho prednášky zážitok.
 
    
 
Dole v stánku bolo možné vyskúšať si herné notebooky MSI. Nechýbali grafické karty či základné dosky, z ktorých jedna (MSI A88XM Gaming) poputovala do tomboly. V tej bolo viacero zaujímavých cien a určite tak bolo o čo súťažiť. 
 
    
 
MSI vystriedal konkurent - spoločnosť ASUS (pôvodne mal ísť Epson, nastali však zmeny v programe). Prednášku ASUS sprevádzali na začiatku technické problémy a prítomných pobavil pád aplikácie Microsoft PowerPoint.
 
    
 
Ak by ste však čakali, že ASUS bude hovoriť o základných doskách či grafických kartách, mýlili by ste sa tak ako aj ja. Pán z ASUS prezentoval najmä ľahké a štíhle notebooky a svoj priestor dostali aj hodinky ASUS ZenWatch. ASUS mal možno aj smolu, že išiel po MSI, ktorý divákov doslova prebral k životu, no prednáška ASUS sa mi subjektívne zdala dosť nepodarená, až nudná. Dlhé videá bez komentára prednášajúceho by mali byť nahradené obrázkami, ku ktorým čosi povie prezentujúci pán.
 
    
 
V stánku ASUS sa však bolo na čo pozerať :) K dispozícii bol napríklad notebook G551 a smartfóny ZenPhone 4.
 
 
Samsung začal prezentáciu svojim portfóliom SSD. Predstavil jednotlivé modelové rady SSD a uviedol aj zaujímavú tabuľku zobrazujúci životnosť SSD pri danom používaní.
 
    
 
SSD od Samsugnu sú dobre známe, vedeli ste však, že tento výrobca robí aj pamäťové karty?
 
 
Zaujímavú službu ponúka Samsung aj u svojich LED a LCD monitorov. Ak do 3 dni od zakúpenia objavíte na Samsung monitore akýkoľvek mŕtvy pixel či subpixel, Samsung vám bez problémov monitor vymení za nový. Naozaj stačí iba 1 vadný pixel a nemusí ich byť určitý počet nad normu ako je tomu u iných výrobcov. Ak ma pamäť neklame tak pán zo Samsungu uviedol, že minulý rok riešili takýchto výmen iba 5.
 
 
Po "bielom" pánovi zo Samsungu prišiel na radu "čierny". Ten hovoril o virtuálnych okuliaroch, smartfóne Galaxy Alpha či smart hodinkách. 
 
    
 
Samsung opäť naplnil sálu, voľné miesto sa hľadalo ťažko už aj na schodoch.  Prednáška od Samsungu patrila podľa môjho názoru k tým vydarenejším.
 
    
 
Dole v stánku ste si mohli vyskúšať rozličné Samsung smartfóny (Galaxy Note 4, Galaxy S5) či nový tablet Galaxy Tab S 10.5. Samsung priniesol aj 28" UHD monitor s rozlíšením 4K.
 
    
 
Posledná prednáška, na ktorú som si našiel čas bola tá od Lenovo. To sa pochválilo predajmi a predstavilo modelové rady notebookov, resp. konvertibilných notebookov. Práve v tých vidí Lenovo budúcnosť.
 
    
 
Pri prednáškach Lenovo ukázalo aj skutočné zariadenia, ktoré si do rúk vzala Miška.
 
 
Tá si neskôr vzala aj mikrofón a hovoria o tabletoch Lenovo. Okrem lacnejších ako Lenovo A7 prinieslo Lenovo aj špičkovú novinku Lenovo Vibe Z2 PRO, ktorú som si dole v stánku aj vyskúšal.
 
    
 
Nadupaný Android smartfón je na môj vkus príliš veľký a na ovládanie jednou rukou zabudnite. Displej s rozlíšením 1440x2560px je však krásny a samozrejme dokonale ostrý. Lenovo u tohto modelu vyzdvihuje najmä zadný fotoaparát s rozlíšením 16Mpx, ktorý nazýva profesionálnym. Znalci fotografickej problematiky a majitelia zrkadloviek sa teraz možno pousmiali, no vzhľadom na kategóriu smartfónov robí Vibe Z2 Pro kvalitné fotografie.
 
    
 
Okrem vlajkovej lode však Lenovo prinieslo množstvo iných smartfónov a tabletov či notebook IdeaPad Y50-70.
 
    
 
Na IT Expo 2014 nechýbala ani Toshiba, ktorá priniesla so sebou množstvo smartfónov a notebookov.
 
    
 
Pod kopou Wi-Fi smerovačov, PowerLine adaptérov a iného sieťarenského príslušenstva sa prehýbal aj pult spoločnosti TP-LINK.
 
 
Množstvo fotoaparátov priniesol Fujifilm. Okrem pomerne klasických digitálnych fotoaparátov bolo možné vidieť aj trošku smiešne vyzerajúce fotoaparáty, ktoré umožňujú vyfotografovanú snímku okamžite vytlačiť.
 
    
 
Pútavé informácie o fotografovaní poskytla spoločnosť Canon, ktorá zúčastneným vysvetlila niekoľko technik používaných pri fotografovaní a všetko prezentovala na praktických ukážkach. 
 
 
Čo dodať na záver? Tohtoročné IT expo považujem za vydarené a ohlasy od ostaných ľudí sú podobné. Osobne ma mrzí, že som z časových dôvodov nemohol ísť na prednášku Microsoftu. Niektorí ľudia by tiež nabudúce uvítali účasť firiem ako AMD, Intel, nVidia, Acer či Apple. Uvidíme, čo organizátori vymyslia o rok.
 
Komentáre (4)
Hrochy
Pekna dokumentacia. Co robia na tych fotkach dievcata? :D :D
Vladys
Zablúdili :D Väčšina z dievčat na fotkách patrí k tým čo rozdávali tombolové lístky :)
gebo1
Bol som na tejto akcii tiez, a niektore zaujimavejsie produkty si nespomenul a niektore veci si opisal opacne ako som ich vnimal ja. Proste niektore produkty sa mi zdali byt zaujimavajsie, ako tebe. Ale to je len moj iny nazor, podchyteny tym co som videl a vedel naviac oproti tebe. Ale co sa tyka prezentacii, nespomenul si ze viacere sprevadzali technicke problemy s projektorom, alebo s pripojenym pocitacom. Po tejto technickej stranke to organizatorom alebo univerzite tento rok nevyslo. Kvoli tomu nastalo meskanie, dlho sa cakalo na zaciatky prezentacii. Pozri si fotky co si odfotil napr MSI, ako hadze lopticku, vtedy pani vzadu riesili projektor/pc. Preto pan z MSI sedi na stole, lebo musi prezentovat z ineho pocitaca, kde nejde zapojit prezenter. Pan z ASUSu asi zato nemohol, ze mu padol PowerPoint, ked musi prezentovat s ineho pocitaca. Rovnako mikrofon, ktory uz mal vybite baterie, mozno preto si nepocul niektore prezentacie. Tvoj komentar potom vyznieva ako keby si chcel niekomu prilepsit a niekomu poskodit. Co sa tyka obsahovej stranky vychvalenej prezentacie MSI, ktora bola urcite zabavna, ale vela som znej nemal, lebo za 25minut 80 stran prezentacie mi vela nedalo. Narozdiel od teba viem, preco pan z ASUSu neprezentoval aj dosky a grafiky ASUS, pripadne ich nemal na stanku. A prezentoval len produkty ktore mal na stanku, okrem tych hodiniek. Neber moju kritiku v zlom, ale ten kto sa nepyta, tak sa vela nedozvie.
Vladys
Vďaka za postreh. Je pravda, že produktom dolu v stánkoch som sa nevenoval tak podrobne nakoľko som väčšinu času trávil pri prednáškach.Technické problémy som spomenul, nebol som však na prednáškach od začiatku a tak som nevedel kedy začali a čo teda spôsobilo sklz v harmonograme. Pánovi z ASUS samozrejme technické problémy nijak nevyčítam ani nepripisujem jemu za vinu, prednáška sa mi však naozaj príliš nepáčila a podľa názorov v mojom okolí som nebol sám. Je to však aj vec osobného názoru. MSI má toho vždy veľa, ani na Roadshow sa všetko celkom v pohode nestihlo a to mali na prednášku tuším 2h. Myslím, že aj takouto zábavnejšou formou sa dá niečo naučiť a diváci si možno viac zapamätajú práve vtedy ako keď im niekto len monotónne sype množstvo faktov a čísel. Je však pravda, že tentokrát prezentáciu doslova preleteli a spomenuli iba základné informácie.
Pridať nový komentár
TOPlist