EN

Xiaomi Yuemi MK01 - hliník, CherryMX, NKRO, double-shot... Hmm?

Pre Xiaomi sú klávesnice absolútne okrajovou záležitosťou, no aj napriek tomu vidieť, že na MK01 si niekto dal záležať.


Xiaomi Yuemi MK01 - Balenie, Špecifikácie, Spracovanie

Technologický gigant Xiaomi už strká prsty do kadečoho, najnovšie sme v portfóliu Číňanov objavili aj mechanickú klávesnicu. Model Yuemi MK01 v obchodoch nájdete v rôznych cenových reláciách v závislosti od toho, aké spínače výrobca použil. Lacnejšia alternatíva so spínačmi od TTC vyjde na solídnych 60EUR (bez NKRO), drahšia s CherryMX na 75EUR s daňou (s NKRO).

 

Príslušenstvo

Ku klávesnici výrobca dodáva 1,6m dlhý odpojiteľný USB->microUSB kábel, plastový key-puller a alternatívny kláves "cmd", ktorý je macovskou verziou Windows tlačidla.

Tenkeyless klávesnice sa u nás zatiaľ veľkej popularite netešia, pre hráčov však ponúkajú niekoľko podstatných výhod - na stole zaberú minimum miesta, sú skladné, spratné a ľahko prenositeľné.

 

Špecifikácie

Xiaomi Yuemi MK01
Materiál
hliník, plast
Typ spínačov
mechanické CherryMX (červené, modré)
Dĺžka kábla
1,6m
Rozmery
358mm (šírka)
128mm (hĺbka)
32mm (výška)
Hmotnosť 0,94kg
Operačný systém
všetky
Orientačná cena
~75EUR s DPH
Stránka produktu Xiaomi Yuemi MK01

Klávesnicu Xiaomi Yuemi MK01B (Cherry Blue black) si môžete kúpiť v internetovom obchode Gearbest za 75 eur.

Klávesnicu Xiaomi Yuemi MK01 NKRO (Mechanical White) si môžete kúpiť v internetovom obchode Gearbest za 60 eur.

 

Spracovanie, Layout

Ako prvá príjemne prekvapí vysoká úroveň spracovania. Nie nadarmo Xiaomi označujú za čínsky Apple. Eloxované hliníkové šasi so zaoblenými rohmi perfektne dolieha na horný panel vyrobený z tmavého transparentného plastu. Prečo je práve horný diel priehľadný je nám záhadou, pretože po dizajnovej stránke klávesnici na atraktívnosti nepridáva - tmavšie zvislé a vodorovné línie, viditeľné najmä v mieste nad smerovými šípkami, pôsobia rušivo (v tomto ohľade vyzerá snehobiely variant MK01 o stupeň lepšie).

Pre zobrazenie ďalších obrázkov prejdite kurzorom myšky na príslušný odkaz.
Xiaomi Yuemi MK01: - spredu | zozadu

Z pohľadu layoutu je zatiaľ jedinou možnou voľbou ten americký (ANSI) s dvoma dlhými Shiftmi a jednoriadkovým Enterom. Zachovaný zostal aj štandard spodného radu s medzerníkom, prepínače Alt, Ctrl, Win alebo Fn majú predpísanú šírku 1,25 násobku jedného klávesu. S výmenou klobúkov za alternatívne problém nebude, veľa dôvodov na to však nevidíme.

 

V sklopenom stave majú nožičky rovnakú výšku ako gumené podložky v prednej časti, vyklopením zodvihnete zadnú časť o necelý centimeter do výšky, čím docielite (podľa výrobcu) ergonomicky optimálny 6° sklon klávesnice. Mäkší plast nožičiek na jednej strane podporuje stabilitu klávesnice na stole (gumové podložky to ale nie sú), na stranu druhú nám prišli veľmi krehké. Obávame sa, že veľa nervóznych "hitov" do klávesnice nevydržia...

Pre zobrazenie ďalších obrázkov prejdite kurzorom myšky na príslušný odkaz.

Dodávaný je 1,6m dlhý odpojiteľný a opletený kábel (microUSB -> USB). To je opäť dobrou správou pre cestovateľov. Okrem toho, že z klávesnice pri transporte nič netrčí, kábel viete použiť aj na nabitie telefónu, myšky, či dátové prenosy do PC. A ak sa náhodou zalomí, bez problémov kúpite nový.

 

Komentáre (1)
fela
Výmena klobúkov má zmysel aj pri najlepšej technológii. Napr. po premapovaní klávesov (napr. CapsLock na Hyper), používaní iného OS, kde Win či Cmd pôsobia rušivo a dajú sa nahradiť klávesom Super, Alt za Meta či App(Menu) za Term. Alebo - čo je najkrajšie (podľa mňa) - nahradiť tieto obskurné klávesy za jednofarebné, bez popisu...
Pridať nový komentár
TOPlist