Windows Phone 8, aký je?

Dnes (29. Októbra 2012) Microsoft predstavil dlho očakávaný Windows Phone 8. Od nového operačného systému určeného do mobilných telefónov sa očakávalo skutočne veľa.

Z rýchlika spomeniem výrazné prepojenie s desktopovou verziou Windows 8 pre PC, viacjadrové procesory, vyššie rozlíšenie displejov, podpora rozšírenia pamäte za pomoci micro SD, NFC, Nokia maps pre všetky Windows Phone 8 zariadenia, a iné. Čo však v skutočnosti Windows Phone 8 priniesol?


Nokia, HTC, Samsung. Táto trojica stojí za novými zariadeniami, ktoré budú s novým operačným systémom dodávané. Windows Phone 8 podporuje až 50 jazykových mutácií. Microsoft predstavil Windows Phone 8 ako „najosobnejší“ operačný systém súčasnosti. „Iba Windows Phone má živé aplikácie.“ Nezabudlo sa ani na úpravu veľmi dôležitej súčasti operačného systému, lock screen. Prichádza nová aplikácia pre Windows Phone od Facebooku, ktorá bude využívať nový lock screen. Možno konfigurovať jak zobrazované ikony, tak zobrazenie komentárov a obrázkov. Aj Twitter sa dočkal rekonštrukcie. Funkcionalita bude zasadená do operačného systému tak, ako nový Facebook. Skype bude bežať na pozadí bez toho, aby výrazne znižoval výdrž batérie. Oznámené boli aj nové aplikácie. Microsoft si sľubuje od nového Windows Phone 8 výrazné rozšírenie Marketu.

Pandora pre Windows Phone 8. Program obsahuje mnoho hudby, ktorú možno počúvať zdarma. Bez reklamy!

 

Data Sense

-Táto vychytávka rieši problém s obmedzenou dátovou tarifou. Data Sense komprimuje každú webovú stránku, ktorú si na mobilnom telefóne pozeráte. Hneď ako sa dostanete k dosahu známej Wifi siete, mobilný telefón začne využívať primárne túto bezdrôtovú sieť. Pridaná je aj možnosť sledovania prečerpaných dát. Systém Vás sám upozorní, keď sa budete blížiť k vyčerpaniu voľných dát. Data Sense sľubuje 45% úsporu dát.

 

Kids Corner

–„Oci oci, môžem sa zahrať na tvojom telefóne?“ Určite nejeden z Vás riešil dilemu, či je bezpečné požičať svoj mobilný telefón plný dôležitých dát malým deťom, ktoré sa radi pohrabú aj tam, kde nemajú čo robiť. Kids Corner je súčasť operačného systému, ktorá má zabezpečiť, aby sa nič nestalo. V podstate ide o mobilnú verziu „parental control“, kde možno za pomoci zdvojenej domácej obrazovky vyvolať vlastné menu pre Vaše deti. Samozrejme, s aplikáciami, ktoré pre deti povolíte. Rooms
– Kalendár, fotky, poznámky. Toto všetko možno zdieľať v rámci uzavretej skupiny. Rooms sa však neviaže na operačný systém. Do izby možno pozvať aj užívateľov iPhone.

 

Windows 8

– spolupráca s novým operačným systémom Windows 8 bola avizovaná už dávnejšie. Nový Windows Phone 8 bude však spolupracovať aj s Xboxom. Skydrive obslúži synchronizáciu dát medzi týmito troma zariadeniami. Tentoraz však nielen videá a obrázky, ale aj dokumenty.

 

Kamera

– fotografie možno upravovať už v náhľade. Možno ich hneď synchronizovať so Skydrive.
Skydrive - 7GB zadarmo. Toľko Vám Microsoft pribalí zdarma k novému účtu.

 

Hudba

- Xbox music service. Synchronizácia a aktualizácia playlistov cez web bez potreby pripojenia k PC.
- Ak prechádzate z platformy iOS, možno za pomoci jednoduchej aplikácie preniesť všetky playlisty a hudbu do Vášho Windows Phone 8.

 

Hardvér

Steve Ballmer vysvetlil spôsob prepojenia zariadení s novým Windowsom. Stačí sa prihlásiť raz (na každom zariadení).

Nokia 920 Lumia – Kamera obsahuje optickú stabilizáciu obrazu, ako jediná na trhu.


Samsung ATIVS – Tenký telefón s veľkým displejom.


HTC – Beats audio, vstavané slúchadlové zosilňovače. Kamera sa vyznačuje ultra wide lens.


Steve spomenul aj dostupnosť nových telefónov u najväčších operátorov v USA. Každý z novootvorených Microsoft Store bude naskladnený všetkými modelmi dostupných telefónov.

Na trh sa dostávajú výkonné tablety s predinštalovaným Windows 8.

Po skončení živého vysielania Steve predstavil špeciálne prekvapenie ...
 

Komentáre (2)
blackred98
system podporuje len 4 rozlisenia?
shaggy16
A koľko rozlíšení by si čakal? Toto nie je Android, súčasné tri rozlíšenia (pôvodné 800x480 a nové 1280x720 a 1280x768) je pre vývojárov viac, než dosť.
Pridať nový komentár
TOPlist