WD VelociRaptor™ WD3000GLFS - dva ultra rýchliky v RAID0 - recenzia

Cieľom testu tretej generácie unikátnych pevných diskov Raptor od Western Digital nebude otázka, či sa jedná o najvýkonnejší pevný disk určený pre výkonné počítače, pracovné stanice, popr. low-end servery. Rada diskov Raptor totižto už od prvej generácie presvedčila, že sa z hľadiska výkonu jedná o to naj, čo môžete doma v počítači mať a v prípade dnes testovaného modelu to nie je inak. Otázka dnešnej recenzie znie, či je pevný disk VelociRaptor skutočne tak výkonný, že sa nemalá investícia do tohto unikátu oplatí. V teste nájdete aj zapojenie dvoch pevných diskov VelociRaptor v poli RAID 0 ako aj sm_oOx^-ove skúsenosti s inštaláciou do Silentmaxx HD-silencer.


WD VelociRaptor™ WD3000GLFS-01F8U0

WD VelociRaptor je najnovší člen unikátnej rady 10 000 RPM SATA pevných diskov, ktorý kombinuje SATA 3 Gb/s rozhranie a 16 MB cache, aby mohol podávať o 35% lepší výkon ako jeho starší brat a poraziť všetkých konkurentov na bojovom poli. Bol navrhnutý a vyrobený pre nasadenie v podnikovom sektore na spoľahlivý chod aj počas vysokej záťaže, o čom svedčí aj priemerná doba medzi zlyhaniami pevného disku (MTBF) - 1,4 milióna hodín. Oproti staršiemu 3,5" bratovi ponúka VelociRaptor dvojnásobnú kapacitu a to len v 2,5" prevedení. Použitie vo väčšine notebookov však nie je možné, pretože štandardná výška pevného disku používaného v notebooku je 9,5mm s tým, že niektoré vysokokapacitné modely môžu mať výšku 12,5mm. 2,5" pevné disky určené pre nasadenie v podnikovom prostredí môžu mať až 15mm, čo je prípad aj testovaného pevného disku VelociRaptor. Práve kvôli týmto rozmerom je pevný disk dodávaný s nainštalovanou redukciou IcePack pre montáž do 3,5" pozície ako klasický pevný disk, avšak v tejto konfigurácii nie je pevný disk kompatibilný s backplane. Táto redukcia je prezentovaná aj ako chladič, v skutočnosti to tak ale nie je.Pevný disk je dodávaný len v antistatickom vrecku s logom WD a Silica gélom. Tento model je možné zatiaľ ako jediný zakúpiť aj v peknom Retail balení.


Pevný disk je k redukcii IcePack priskrutkovaný štyrmi skrutkami T8, z ktorých je jedna prelepená čiernou plombou. Jej odstránením by boli zrejme porušené záručné podmienky a to je dôvod, prečo Vám neposkytnem fotky spodnej strany pevného disku.


Pevný disk disponuje klasickým SATA a napájacím konektorom. Na pevnom disku sa nachádza aj rada štyroch pinov pre jumpre. Ich konfigurácia však nie je nikde zdokumentovaná. Pevný disk je od výroby nastavený do módu SATA 3.0 Gbps. Práve preto, že je 2,5" VelociRaptor nainštalovaný v redukcii IcePack, sa konektory ocitli miesto klasickej pozície na spodnej hrane 3,5" pevného disku približne v jeho strede a to je dôvod, prečo tento model nie je kompatibilný s backplane a zrejme ani väčšinou uzavretých chladičov na pevné disky - minimálne s obľúbeným Silentmaxx HD-silencer nie.


Redukcia IcePack je vyrobená z hliníku s čiernou povrchovou úpravou a je vyhotovená ako obdĺžniková platňa so šírkou a dĺžkou ako 3,5" pevný disk. 2,5" pevný disk je umiestnený na štyroch dištančných stĺpikoch obklopený dvoma pozdĺžnymi rebrami z každej strany. Voľný priestor za pevným diskom je vyplnený skoseným rebrovaním tvoreným deviatimi rebrami.


Bočný pohľad ukazuje tri diery pre skrutky na miestach ako má klasický 3,5" pevný disk, čiže montáž do počítačovej skrinky pomocou spomínaných skrutiek alebo aj rôznych tool-free montážnych kitov by nemal byť problém.


Na poslednom zábere si môžete okrem šikovnej ruky fotografky všimnúť aj 2mm medzeru medzi pevným diskom a redukciou IcePack. Pevný disk a redukcie má kontakt len cez spomínane dištančné stĺpiky a dve malé teplo vodivé podložky - zrejme na riadiacom čipe a pamäti. Z tohto dôvodu sa nedá IcPack nazvať chladičom v pravom slova zmysle. V prípade pevného disku VelociRaptor ho však ani netreba - aj počas záťaže bol pevný disk ako aj IcePack chladný.

Komentáre (3)
K0S3K
aj tak su to sunky.... ale nie.. pecka - aj recenzia je paradna
faugusztin
Podla silentpcereview je dovodom hluku prave ten cierny chladic, resp. jeho vibracie : http://www.silentpcreview.com/article844-page3.html
port77
parada dobra recenzia na aspon pre mna velmi zaujimavy produkt. diky chlapci:)
Pridať nový komentár
TOPlist