Vyskúšali sme iOS 9. Prinášame vám zhrnutie noviniek

Otestovali sme nový iOS9, prinášame vám prehľad noviniek v krátkej recenzii.


Siri, Poznámky, Safari

Budem sa už po niekoľkýkrát opakovať, ale iOS9 je hlavne o vyhľadávaní, o Siri a o optimalizácií výkonu. Noviniek je málo a na Slovensku dostupných ešte menej.

Nová Siri má nový vzhľad, je rýchlejšia až o 40%, ale hlavne presnejšia. Siri po novom nabrala podobu z Apple Watch. Dizajn dostal „farebnú vlnu“ a tá jej svedčí. Siri dostala funkciu ako má Cortana, a to vyhľadávanie určitých udalostí či osôb v rámci fotiek.

Zaujímavou funkciou je schopnosť čítať údaje o dátume a čase v mailoch či SMS, tie sa následne dajú jednoducho preposlať do kalendára a vytvoriť udalosť. Siri tak vie prediktívne odhadnúť stretnutia, mítingy či časy spojov, ktorými chodíte.
Do mailu stačí napríklad napísať „zajtra rano“ (zdôrazňujem bez dĺžňa) a Siri automaticky navrhne vytvorenie udalosti. Chybný pravopis jej tak problém nerobí. Zaujímavosťou je aj možnosť odhadnúť volajúceho a to aj v prípade, že jeho kontakt nemáte uložený. Stačí ak ste si s dotyčným písali, či už mailom alebo SMS.

V prípade, že máte vytvorenú udalosť a zároveň používate navigáciu, Siri vie odhadnúť premávku a upozorní vás, že by ste mali na cestu vyraziť skôr. Prípadne navrhne alternatívnu trasu.

Nakoľko si Apple uvedomuje, že používatelia trávia viac času v aplikáciách ako na internete (resp. prehliadačoch), do iOS pribudlo tzv. „hladké prepojenie“. Ide o akýsi link (šípka) v hornom rohu, ktorý vás pošle z prehliadača na poslednú aplikáciu.

Novinkou je dokonca prepojenie stránok s aplikáciami. V praxi to znamená, že v prípade, že vám niekto pošle link na facebook, nebudete presmerovaný na web, ale na aplikáciu. Tieto univerzálne linky musia byť ale digitálne podpísané a je teda možné, že vám ešte fungovať nebudú.

Vyhľadávanie je prediktívne a zlepšuje sa. Po niekoľkých dňoch vám tak bude Siri poskytovať správy či počasie. Ide o akýsi denný prehľad ako má Cortana.

Pole vyhľadávania po novom pribudlo na domovskú obrazovku. Vyhľadávanie, ale stále môžete vyvolať gestom nadol na domovskej obrazovke. Osobne si myslím, že zdvojenie je zbytočné. Okrem toho animácia nie je plynulá. Do nového vyhľadávania pribudla položka kontaktov. Ide o tie kontakty, ktoré najčastejšie voláte či obľúbené kontakty. Obľúbené kontakty po novom zmizli z prostredia multitaskingu. V prípade, že má kontakt viacero telefónnych čísel je tak vytáčanie zdĺhavejšie. Stará funkcionalita obľúbených kontaktov z prostredia multitaskingu bola jednoducho rýchlejšia.

Poznámky

Výrazným vylepšením prešla aplikácia Poznámky. Pribudlo kreslenie kde máte na výber z 3 typov ceruziek s 24 farbami.  Nechýba ani formátovanie či pridávanie obrázkov, PDF dokumentov, video či audio klipov k poznámkam.

Safari

Safari konečne dostalo podporu addonov, avšak iba na blokáciu reklám. Nevýhodou je, že takáto funkcia nie je vstavaná a aplikáciu si musíte nájsť v obchode. Tie čo som našiel boli platené, no za 0,99€ by dobre poslúžil Crystal. Ďalšie tipy: Blockr, Freedom či Purify. Niekoľko ďalších je ešte dostupných mimo náš obchod. Čiastočne zadarmo je napríklad 1Blocker, neblokuje síce všetky reklamy, ale na základnú „ochranu“ stačí. Podpora rozšírení je podporovaná iba v zariadeniach s SoC A7 a vyšších, teda napr. iPhone 5S, iPad Mini 2 či iPad Air 1.Gen. Nezabudnite potom zapnúť funkciu v Všeobecné -> Safari ->blokovaný obsah. Môžete použiť aj Adblock browser. Ten podporuje aj slovenský a český slovník.

V možnostiach Safari máme ešte možnosť uložiť stránku ako .pdf či možnosť vytvoriť „zdieľaný odkaz“. Screenshot z pdf nájdete na ďalšej strane.

Pridať nový komentár
TOPlist