Vyskúšali sme iOS 10, prinášame vám zhrnutie noviniek

, Autor: Ján Kisty
Kapitoly článku
  1. Nové UI
  2. Aplikácie a záver

Otestovali sme nový iOS 10, prinášame vám prehľad noviniek v krátkej recenzii. Prinesie číslo „X“ revolúciu alebo evolúciu?

Tak ako pred rokom, aj teraz je nový iOS 10 predovšetkým o Siri. Tá v slovenčine opäť chýba, pre doplnenie, čeština tiež nie je podporovaná. Na úvod ešte spomeniem, že Apple Pay tiež nie je podporované v našich končinách, a či sa niečo zmení v septembri je otázne, no s určitosťou sa dá povedať, že nie.

 

Ako prvá nás prekvapí veľkosť aktualizácie. Tá má zatiaľ 1,7GB pre iPhone 6, vzhľadom na to, že som nemal dostatok diskového priestoru, inštalátor mi navrhol vymazať niekoľko veľkých aplikácií (balík MS Office), inštalácia je tak plne intuitívna a nemusíte riešiť problém s nedostatkom priestoru. Možno si spomeniete aktualizáciu na iOS 8, kedy bolo potrebné vymazať polovicu smartfónu. To sa už nezopakuje.

Nové UI

Čo si všimnete ako prvé je po 2 rokoch opäť prepracované používateľské rozhranie. Výraznou zmenou si prešla hlavná obrazovka. Tá sa po novom zapína buď cez Home Button (klasické tlačidlo odomknutia zostáva, má ale druhoradú funkciu) Toto opatrenie má zabrániť veľmi rýchlemu uzamykaniu zariadenia pomocou TouchID v prípade iP6S/+, SE, kedy chceli používatelia napr. len pozrieť notifikácie či čas a smartfón už mali odomknutý. Ako som už naznačil vyššie, bez stlačenia Home Button, iPhone či iPad do hlavnej ponuky nedostanete. Priloženie prsta na TouchID teda smartfón odomkne ale neotvorí. Zariadenia s pohybovým senzorom Apple M9 (teda iPhone 6S/+, SE) dostanú ešte funkciu „rise to wake up“. Skrátka obrazovka sa má po vytiahnutí z vrecka rozsvietiť. Táto funkcia nie je medzi telefónmi nová, avšak u Apple je. Dodám, že funkcia v iOS 10 zatiaľ nefunguje korektne.

Na novú uzamykaciu obrazovku pribudli widgety. Apple pravdepodobne tajne dúfa, že budú mať väčšiu funkciu než doposiaľ. Aplikácie je po novom taktiež možné spúšťať priamo zo zamknutej obrazovky, a to pod widgetom „návrhy Siri“. Siri vytvorí zoznam, maximálne 8 najpoužívanejších aplikácií tak ako tomu bolo doteraz (v iOS 9). Veľmi ocenený bude podľa môjho názoru nový widget „obľúbené kontakty“. Veľmi som kritizoval, že tento zoznam zmizol v iOS 9 (oproti iOS 8) z prostredia multitaskingu. iOS 9 bol optimalizovaný hlavne pre 3D Touch a preto Apple rýchle (obľúbené) kontakty jednoducho vypustil. Apple teraz myslí aj na zariadenia bez 3D Touchu a vracia možnosť rýchlych volaní. Tie je možné vytočiť priamo bez odomknutia smartónu. Novinkou je aj gesto pre zapnutie fotoaparátu. Ten sa spúšťa doslova okamžite. To oceňujem, fotiť tak môžete úplne okamžite.

Touch ID prešiel ešte v iOS 9.1 určitými zmenami. Apple tieto zmeny dlho tajil a vyšli najavo len nedávno. Spoločnosť napríklad pridala pravidlo, kedy je nutné každých 48 hodín zadať kód, resp. každých 8 hodín, v prípade ak zariadenie nebolo odomknuté pomocou Touch ID. Ak telefón nebol odomknutý po dobu 6 dní, používateľ musí zadať heslo k Apple ID. Každopádne tieto zmeny priniesli hlavne u starších zariadení problémy s rozoznávaním odtlačkov prstov. Rozoznávanie sa síce zlepšilo, ale kvalít z iOS 8 nedosahuje.

Zmenou si prešlo veľké množstvo aplikácií. Ako už bolo naznačené, aplikácie je možné zmazať. Aj keď to nie je úplne pravda. Faktom je, že aplikácie sa len skryjú a následne sa skratky obnovujú z App Store. Aplikácie tak z prístroja fyzicky zmazané nie sú. V súčasnosti je dostupná voľba mazania u výraznej väčšiny aplikácií.

Kľúčové slová
Apple, iOS 10
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

TOPlist