Vyskúšali sme iOS 10, prinášame vám zhrnutie noviniek

Otestovali sme nový iOS 10, prinášame vám prehľad noviniek v krátkej recenzii. Prinesie číslo „X“ revolúciu alebo evolúciu?

Tak ako pred rokom, aj teraz je nový iOS 10 predovšetkým o Siri. Tá v slovenčine opäť chýba, pre doplnenie, čeština tiež nie je podporovaná. Na úvod ešte spomeniem, že Apple Pay tiež nie je podporované v našich končinách, a či sa niečo zmení v septembri je otázne, no s určitosťou sa dá povedať, že nie.

 

Ako prvá nás prekvapí veľkosť aktualizácie. Tá má zatiaľ 1,7GB pre iPhone 6, vzhľadom na to, že som nemal dostatok diskového priestoru, inštalátor mi navrhol vymazať niekoľko veľkých aplikácií (balík MS Office), inštalácia je tak plne intuitívna a nemusíte riešiť problém s nedostatkom priestoru. Možno si spomeniete aktualizáciu na iOS 8, kedy bolo potrebné vymazať polovicu smartfónu. To sa už nezopakuje.


Nové UI

Čo si všimnete ako prvé je po 2 rokoch opäť prepracované používateľské rozhranie. Výraznou zmenou si prešla hlavná obrazovka. Tá sa po novom zapína buď cez Home Button (klasické tlačidlo odomknutia zostáva, má ale druhoradú funkciu) Toto opatrenie má zabrániť veľmi rýchlemu uzamykaniu zariadenia pomocou TouchID v prípade iP6S/+, SE, kedy chceli používatelia napr. len pozrieť notifikácie či čas a smartfón už mali odomknutý. Ako som už naznačil vyššie, bez stlačenia Home Button, iPhone či iPad do hlavnej ponuky nedostanete. Priloženie prsta na TouchID teda smartfón odomkne ale neotvorí. Zariadenia s pohybovým senzorom Apple M9 (teda iPhone 6S/+, SE) dostanú ešte funkciu „rise to wake up“. Skrátka obrazovka sa má po vytiahnutí z vrecka rozsvietiť. Táto funkcia nie je medzi telefónmi nová, avšak u Apple je. Dodám, že funkcia v iOS 10 zatiaľ nefunguje korektne.

Na novú uzamykaciu obrazovku pribudli widgety. Apple pravdepodobne tajne dúfa, že budú mať väčšiu funkciu než doposiaľ. Aplikácie je po novom taktiež možné spúšťať priamo zo zamknutej obrazovky, a to pod widgetom „návrhy Siri“. Siri vytvorí zoznam, maximálne 8 najpoužívanejších aplikácií tak ako tomu bolo doteraz (v iOS 9). Veľmi ocenený bude podľa môjho názoru nový widget „obľúbené kontakty“. Veľmi som kritizoval, že tento zoznam zmizol v iOS 9 (oproti iOS 8) z prostredia multitaskingu. iOS 9 bol optimalizovaný hlavne pre 3D Touch a preto Apple rýchle (obľúbené) kontakty jednoducho vypustil. Apple teraz myslí aj na zariadenia bez 3D Touchu a vracia možnosť rýchlych volaní. Tie je možné vytočiť priamo bez odomknutia smartónu. Novinkou je aj gesto pre zapnutie fotoaparátu. Ten sa spúšťa doslova okamžite. To oceňujem, fotiť tak môžete úplne okamžite.

Touch ID prešiel ešte v iOS 9.1 určitými zmenami. Apple tieto zmeny dlho tajil a vyšli najavo len nedávno. Spoločnosť napríklad pridala pravidlo, kedy je nutné každých 48 hodín zadať kód, resp. každých 8 hodín, v prípade ak zariadenie nebolo odomknuté pomocou Touch ID. Ak telefón nebol odomknutý po dobu 6 dní, používateľ musí zadať heslo k Apple ID. Každopádne tieto zmeny priniesli hlavne u starších zariadení problémy s rozoznávaním odtlačkov prstov. Rozoznávanie sa síce zlepšilo, ale kvalít z iOS 8 nedosahuje.

Zmenou si prešlo veľké množstvo aplikácií. Ako už bolo naznačené, aplikácie je možné zmazať. Aj keď to nie je úplne pravda. Faktom je, že aplikácie sa len skryjú a následne sa skratky obnovujú z App Store. Aplikácie tak z prístroja fyzicky zmazané nie sú. V súčasnosti je dostupná voľba mazania u výraznej väčšiny aplikácií.

Komentáre (4)
Vaše meno
Ios je pre jednoduchých ľudí ktori nevedia pracovať s androidom. Čiže iPhone je vhodný iba pre malé deti a dôchodcov. Človek čo chce naplno využívať svoj mobil sa pre ios nikdy nerozhodne lebo ten op neponúka žiadne možnosti a je obmedzeny presne ako ľudia ktorý ho používajú a podporujú spoločnosť ktorá platí miliónove pokuty lebo si nedokáže kúpiť licenciu. Vivat odhryznute jablko pre blbcov :)
stiv
Neviem preco by som si mal zivot komplikovat nefunkcnym os ked iphone je spolahlivy a funkcny. Netreba ziadne resety, restarty kvoli plnej ram, nepadaju nahodne appky ani ziadne ine funkcionality. Podla mna si iba dalsi otrokar snaziaci sa sam pred sebou obhajit tvoj neschopny, nejednoduchy, nefunkcny os narazanim na apple uzivatelov. Ja by som to mohol tiez takto napisat ze android si kupuju len ti co nemaju na iphone ;)
michal0910
Posledna veta uz tiez moc neplati, vzhladom na to, ze normalny iphone (rozumej iphone se) kupis za rozumnu cenu. A ako majitel androidu - ano, je to nahovno OS, ale co narobis, ked mas v podstate len na vyber android/ios.
iphone SE
Si len kripel , ktory kupuje fon na lizing, mal som 20 rokov rozny fony a teraz som si kupil iphone SE 64 gb, zoadny iny fon uz nechcem, neznasam lopaty a nechcem uz nikdy iny fon. iphone je delo neskutocne , ma dve jadra po 1,8 Ghz a podla mna na beton rychlejsi od hociktoreho samsungu ktory ma 4 alebo aj 8 jadier , radsej citah viac a daj na jutub testy , blbecek ktoremu smrdi penazenka grosom, iphone je intuitivny fon a fon uspesnych ludi a k tym ty nepatris,
Pridať nový komentár
TOPlist