Vyberajte s nami hráčsku podložku - 6x Razer v teste

Ak sa práve rozhodujete o kúpe podložky pod myš, táto recenzia je určená práve vám. Otestovali sme celú paletu podložiek Razer pre rok 2013, medzi ktorými nechýbal povrch z hliníka, plastu, silikónu a látky.


Razer podložky 2013 - Úvod

Po čitateľsky úspešnej recenzii ROCCAT Hiro nás z Razeru proaktívne oslovili s ponukou otestovať celé portfólio hráčskych podložiek. Kývli sme a do týždňa nám ležal na stole perfektne spracovaný novinársky balíček so šiestimi podložkami.

Všetky postrádajú originálne balenie, ktoré hlavne u Razeru predstavuje významnú súčasť spotrebiteľského zážitku a v prípade Invicta, Manticor a Destructor 2 aj podstatnú funkčnú súčasť výrobku (praktické ochranné puzdro na prenášanie).

Zľava: Razer Invicta, Manticor, Destructor 2, Megasoma 2, Goliathus Speed, Goliathus Control.

Z aktuálnej ponuky v press-kite chýbali Razer Vespula (recenzia pc.zoznam.sk) ďalej podložka primárne určená k notebookom Kabuto a tenká "nalepovacia" Sphex.

Začnime kompletnými špecifikáciami a orientačnými cenami všetkých testovaných podložiek.

 

Špecifikácie

 InvictaManticorDestructor 2Megasoma 2Goliathus
Speed
Goliathus
Control
Rozmery355x254mm355x254mm355x254mm350x230mm355x254mm355x254mm
Hrúbka4,5mm2,2mm2,2mm2,3mm3mm3mm
Materiálplasthliníkplastsilikónlátkalátka
Typ povrchutvrdýtvrdýtvrdýhybridnýmäkkýmäkký
Štýl hraniarýchlosť
presnosť
rýchlosťpresnosťpresnosťrýchlosťpresnosť
Hmotnosť700g373g166g250gN/AN/A
KategóriaEliteEliteExpertExpertEssentialEssential
Odporúčaná cena s DPH59,99EUR49,99EUR39,99EUR39,99EUR19,99EUR19,99EUR
Orientačná cena s DPHnepredáva sa~46EUR~35EUR~35EUR~18EUR~18EUR
Stránka produktuInvictaManticorDestructor 2Megasoma 2Goliathus
Speed
Goliathus
Control

Porovnanie výšky podložiek. Zdola: Razer Invicta (4,5mm), Manticor (2,2mm), Destructor 2 (2,2mm), Megasoma 2 (2,3mm), Goliathus Speed (3mm), Goliathus Control (3mm).

 

Rýchlosť alebo Presnosť?

V súvislosti s podložkami výskumy výrobcu potvrdili existenciu dvoch základných herných štýlov. Hráči buď vyžadujú absolútnu kontrolu nad pohybom myšky alebo viac než čokoľvek kladú do popredia rýchlosť pohybu. Razer na základe tohoto kritéria rozdelil všetky svoje podložky do dvoch skupín.

RýchlosťPresnosť
Razer Invicta*
Razer Manticor
Razer Goliathus Speed
Razer Vespula*
Razer Invicta*
Razer Destructor 2
Razer Megasoma
Razer Goliathus Control
Razer Kabuto
Razer Vespula*
* Vespula aj Invicta sú obojstranné podložky, preto ich nájdete na oboch stranách tabuľky

Hladký povrch, ktorý kladie minimálny odpor a myška zľahka preletí z jednej strany podložky na druhú sa považuje za rýchly, kdežto hrubšia textúra dáva hráčovi väčšiu kontrolu pohybov.

Vľavo povrch optimalizovaný pre rýchlosť, vpravo presnosť (zdroj: Razer).

Stručný úvod do problematiky máme za sebou, poďme sa na jednotlivé kúsky pozrieť detailnejšie.

 

Komentáre (6)
Veyron
Destructor som spolu s Lachesiskou kúpil v akciovej cene pred cca 4-5 rokmi a dodnes stále 100% spokojnosť bez dôvodu meniť. Oboje slúži rovnako dobre ako po zakúpení (jedine myšku som "osviežil" novými kĺzákmi). Spolu s nimi som tiež kupoval Lycosu, ktorá si myslím nie je až takým dokonalým produktom, no slúži dobre a píše sa na nej veľmi komfortne (len niektoré tlačidlá sú už trošku zodraté, najviac samozrejme space, ktorý už presvitá podsvietením).
passco
Inak mozno by som ti poradil odmontuj space a nastriekaj ho tekutou gumou :) Sice neviem aku to ma vydrz na mačkanie ale s dokonale suchym a predpripravenym povrchom si myslim ze takeho pol roka možno rok to vydrzi :)
passco
Ja by som uvital nejaku latkovu podlozku s casticami striebra :D Možno by som si mal dať patentovať navrh na podlozku a predat to razeru :D Kazdopane mal by som si nejaku speci zaobstarat tu latkovu za 12 eciek co mam veru nic moc
pedge
Kupil som si cca 17 mesiacov dozadu Razer Imperator 2012 + podlozku Goliathus Speed M. Priemerne hram 1,5 az 2 h denne, posledne 2 mesiace tak 1 -1,5h. Myš sa začala na povrchu odierať, vznikli v pogumovanej vrstve bublinky, neskor sa roztrhli a pod nimi vidiet cierny plast, velkost bubliniek a naslednych dierok cca spendlikova hlavicka. Mys inak dobra, len my zo zaciatku chybala opora pre malicek.To len na okraj. Teraz k podlozke, po 5 mesiacoch sa zacali prejavovat mierne znamky opotrebenia. Pri pohlade z boku boli vidiet najviac zatazene miesta na podlozke, latka uz nemala lesky povrch ale matny, mikroskopicky zozstrapkany. K zmene vlasnosti podlozky zatial neprislo. Nakolko pouzivam 3200DPI vyuzivam len polovicu podlozky s cim som pocital. podlozku som otocil aby sa opotrebovala rovnomerne. Po 10 mesiacoch boli obe strany rovnako opotrebene. Kraje podlozky drzia 100%, nic sa netrha a neodlepuje. Nasledujuce 3 mesiace som podlozku neotacal, na podlozke vzniklo par malych priam miniaturnych zmolcekov, odstranil som ich ale zahadne nove zatial nevznikaju. Na najviac zatazenej polovici mi zacala vynechavat v urcitych miestach mys co bolo v zapale boja priam na nervi :) . Zase som ju otocil a hral dalej 3 mesiace. Od vtedy uz mesiac mi zadrhaju obe strany, snazim sa hrat v strede podlozky, tam je to najmenej opotrebene, ale je to pre mna neprakticke. Pri PC nejem, ruky si umyvam pred, pocas aj po hrani, prach vysavam a utieram. Mys umyvam polypropilenom, ktory som skusil aplikovat aj na podlozku, ale bez pozadovaneho vysledku. Podla mna je v podlozke usadeny pot + nejaky ten prach, ale neviem to efektivne odstranit. Nozno mate niekto typ ako. Textilia podlzky nie je opotrebena natolko aby to sposobovala ona.
Richard_12
Ja mám Razer Goliathus Control a normálne ju periem v automatickej práčke a slúži mi už 5 rokov bez náznakov opotrebenia. Som s ňou veľmi spokojný. Žiadne žmolky nevznikajú a ani nie je nepríjemná na ruku, lebo držím myš tak, že sa vôbec podložky nedotýkam. Preferujem látkové podložky.
Veyron
Jediné čo sa mne stáva je to, že sa mi nahromadí špina ma myške na niektorých miestach, ale jednoducho sa to dá i rukou očistiť, len občas sa nejaký chumáč dostane na senzor a vtedy začne blbnúť a pri hraní Doty je to občas problém, ale stačí sekundu na očistenie rukou a je to v suchu :)
Pridať nový komentár
TOPlist