Voltmod na AMD/ATi Radeon HD 4870X2

Oplatí sa nejakým spôsobom zvyšovať výkon už aj tak výkonnej vlajkovej lode spoločnosti AMD/ATI - Radeon 4870X2 s dvoma jadrami RV770 tikajúcimi na 750MHz? Podľa niektorých áno, niektorým jej výkon môže stačiť. Čo však robiť v situácii keď štandardný pokus o pretaktovanie grafického jadra zlyhá? Pomôže výkonnejšie chladenie a úprava napájacieho zdroja grafického jadra nazývaná aj "voltmod".

Článok slúži ako stručný návod určený minimálne ľuďom oboznámeným s elektronikou a jej úpravami. Chcel by som poďakovať za skvelý nápad kolegovi z http://www.octeamdenmark.com/ s nickom Riska, ktorý dva body ktoré je treba cez viacotáčkové 50 ohmové trimre prepojiť k zemi (GND) vystopoval. Pokúšal som sa o to aj ja trocha iným spôsobom ( na fotkách vidno stopy ), ale na čo vymýšľať vymyslené, však? Aj napriek tomu že som viackrát modoval rôzne grafické karty, dosky ... podľa datasheetov IO + z hlavy, túto myšlienku som jednoducho po Riska-ovi prebral a úspešne otestoval. Ušetril mi veľa času spojeného so stopovaním dvoch bodov B ( čítaj bodov bééé :). Odmietam niesť zodpovednosť za akékoľvek škody spôsobené neodborným zásahom na Vašom hardvéri.

Grafická karta má dve jadrá - budeme teda modovať rovno dvakrát. To že si treba pripraviť náradie na letovanie, pinzetu, skalpel, drôty, trimre, lámacie pinheadre, jumpre, izolačku lepidlo a tisíc iných vecí hádam spomínať nemusím.

Miesta na prispájkovanie drôtov sú vyznačené na obrázku. Samozrejme treba sňať zadný kryt ktorý slúži aj ako chladič pamäťových čipov.

V prvom prípade je bod B jasný z obrázka.

Už pricínovaný drôt určený na prispájkovanie k bežcu prvého 50 ohmového trimra.

Druhý bod treba jemne oškrabať od laku skalpelom.

Po oškrabaní je treba odkrytý bod jemne pocínovať za použitia kvalitného tavidla. Najlepšie sa mi osvedčilo tavidlo na tenké drôty ktoré je dostať v obchode s elektronickými súčiastkami a náradím.

Pricínovaný drôt určený pre bežec druhého 50 ohmového trimra. Drôty si necháme dostatočnej dĺžky aspoň 10cm aby sa s nimi lepšie narábalo.
Klikni pre zväčšenie


Na obrázku sú naznačené hlavné "orientačné" body. Napríklad žlté šípky ukazujú na drôty pricínované k dvom bodom B grafickej karty. Červené "virtuálne" jumpre nad dvojitými pinheadrami sú pripravené na aktivovanie voltmodov. Viacotáčkovými trimrami sa potom nastavujú napätia na grafických jadrách. Použil som viacotáčkové ( 20 otáčkové ) trimre s odporom 50 ohm. Spolu s pinheadrami som ich ku chladiču pamätí nalepil sekundovým lepidlom. Trojité pinheadre som použil kvôli bezpečnosti merania napätí na grafickom jadre. Aby sa náhodou nestalo to že "zablúdeným" jumprom vyskratujem napätie grafických jadier. To by dopadlo v lepšom prípade iba vypnutím grafickej karty a reštartom počítača. Je tiež dobré si uvedomiť že trimre je potrebné nastaviť na maximálny odpor, teda 50 ohm. Znižovaním ich odporu sa po aktivácii voltmodu zvyšuje napätie na grafických jadrách.
Klikni pre zväčšenie


Na tomto obrázku je grafická karta spolu aj s novými "pomocníkmi" namontovaná a pripravená na testovanie pretaktovania grafických jadier. Poďme teda testovať.
Klikni pre zväčšenie


Voltmetre sú napojené k sledovaniu napätia GPU jadier, voltmod je aktivovaný stačí už len točiť trimrami a nastaviť napätia. Podľa Riska je 1,42V na jadrách postačujúce k dobrým pretaktovacím výsledkom a k tomu aby sa graficá karta neprehrievala.

Testovacia zostava:

CPU: Intel c2d 8400 @ 4GHz
MB: Gigabyte P45-UD-3P
RAM:   8GiB DDR2 - A-DATA @ 880MHz
HDD:   HDD - 2x80GiB @ RAID0 - Seagate 2,5" 7200 ot/min
VGA:   Gigabyte - Radeon 4870X2
DVD:   LG2015S
PSU:   Akaska - MAX-POWER 1200W
LCD:   Acer 2723W
OS:   Microsoft Windows Vista Ultimate SK SP1

Metodika testovania:
Počas niekoľkých dní testovania som vyskúšal skoro všetko (Atitool, 3DM01, 03, 05, 06, Vantage) nakoniec som si zvolil dielčí test z 3D-Mark Vantage - Jane Nash. 3DMARK 06 sa mi po viacerých pokusoch a pádoch systému rozsypal. 3DMARK Vantage podľa reportu vyťaženia obidvoch jadier z Riva Tuneru 2.20 vyťažoval grafické jadrá po istú dobu na skoro 100 percent. Ako ovládače grafickej karty som použil CCC 9.11. Nové GPU BIOS-y som do karty nenahrával. S pretaktovaním grafických jadier ani nebol problém - akurát pri striedani dielčích testov v 3D markoch sa jadrá podtaktovali na základných 750MHz a otáčky ventilátora klesli tiež (vďaka CCC) . V prvom prípade to malo dopad na pretaktovanie grafických jadier a v druhom na odvod tepla. Pre to iba jeden dielčí test. Za úspešný test som považoval test bez artefaktov.

Výsledky:
Bez voltmodu - teda pri základnom napätí jadier cca 1,32V sa frekvencia obidvoch jadier vyšplhala na 790MHz. Na to že som vetrák nastavil na cca 70 percent otáčok to bol výsledok nič moc. Frekvencia 795MHz už znamenala artefakty a 800MHz známy BSOD.

S voltmodom som sa dostal pri napätí na jadrách cca 1,4V na 850MHz bez artefaktov a pri napätí 1,5 nebol problém bežať na 880MHz a ventilátore na 70 percent max otáčok. Viac vo videu nižšie.Všetko bolo už povedané vo videu. Ospravedlňujem sa za trochu nervózne hovorené slovo, ale bolo celkom neskoro a testoval som už asi 5. hodinu.

Za dodanie karty do testu ďakujem spoločnosti Gigabyte.

Za ušetrenie môjho času, ktorého mám v poslednej dobe veľmi málo, ďakujem kolegovi - členovi OC Team Denmark s nickom Riska.

Komentáre (14)
Veyron
Ja mám doma takúto kartičku od Asusu a v žiadnom prípade by som na ňu takto ani nesiahol...toľko odvahy by som nemal :p Ale zato trochu som si ju nataktoval a nechápem čo si to mal za verziu, pretože na tej mojej som zmenil frekvencie na 800/950MHz a pri menej náročných hrách si vystačím i s 40% otáčkami a pri tých náročnejších s 50%, no pri takom niečom poriadnom ako je Stalker: Clear Sky na max detaily som musel dať otáčky na 60%, aby teploty nešli cez 80 stupňov, pretože po mojom pretaktovaní začína pri teplotách nad 80 stupňov blbnúť grafika. No ale myslím, že by som ju dostal i vyššie ako 800, ale s aktívnym chladením sa o to nejdem pokúšať a zbytočne trápiť grafiku, keď aj teraz má abnormálny výkon.
lacikaboss
wow.. si super..ja by som na taku drahu kartu ani nesahol.. co tak dat nejake lepsie chladenie a vyzmikat viac?
A2C
lepšie chladenie budete vidieť na dvoch týchto kartách čiže 2xHD4870x2 na majstrovstvách slovenska v pretaktovaní budú chladené vodou čiže účinne a ticho (dúfam) :-D
palee
pekná práca Ľubo ;) ... btw, koľko mieniš pustiť do nej na vode ? :))
lkuzman
Žmýkať z karty budeme viac - to je jasné :D - dúfam len, že popri tom nevyžmýkame z okruhu aj nejakú tú vodu. Na vode by som si trúfal tak 1,55V, ale najprv to chce podrobnejšie otestovať závislosť napätie:teplota:OC ... nerád by som ju odfajčil.
lkuzman
Ozaj, zabudol som, ak chce dakto spraviť nejaký ten voltmod na grafiku nech ma kontaktuje. Ak by to bola iná ako 4870x2, x1950, x3650, x550 a 8800gts/640 tak by som ju pofotil a materiál použil pre článok.
Toman
za 100bodou!!!!
Kaizersoze666
Měl bych dva dotazy.Dalo by nastavit napětí skrz utility Riva Tuner nebo GPUz bez pomocí těch dvou voltmetrů a druhá otázka ty dva trojité Pinheadery jsou jen pro monitorování a nastavování napětí pomocí voltmetrů nebo jsou všechny tři Pinheadry spojené trojitým Jumperem?Z té fotky to není tak zcela jasné. Díky.
A2C
tie dva trojité pinheadery sú len na meranie napätia v Rivatunery neviem či sa to dá presne ale v GPU-Z sa to nedá vôbec tak aj keby sa to dalo tak by tie hodnoty nemuseli byť presné ako napr. keď na HD3650 chceš dať do jadra max čo sa dá aby ti ju nevyplo tak to musíš manuálne nakoľko sa ti pri záťaží V dokonca zvyšujú tak keď prekročíš 1,505V karta sa vypína ako to odsleduješ v 3D Marku počas testu? jediná možnosť externý Vmeter
Kaizersoze666
Měl bych dva dotazy.Dalo by nastavit napětí skrz utility Riva Tuner nebo GPUz bez pomocí těch dvou voltmetrů a druhá otázka ty dva trojité Pinheadery jsou jen pro monitorování a nastavování napětí pomocí voltmetrů nebo jsou všechny tři Pinheadry spojené trojitým Jumperem?Z té fotky to není tak zcela jasné. Díky.
Kaizersoze666
V nejnovější verzi GPUz 0.30 by se měli už korektně zobrazovat i napětí u 4870 X2
lkuzman
V RT sa napatie jadier nastavit neda - teda este som sa s tym nestretol. Je to zalezitost novych BIOS-ov resp voltmodu. Dvojite pinheadre su na aktivovanie voltmodu jumprami a trojite su pre meranie napatia na jadrach.
Kaizersoze666
mě šlo jen o sledování napětí pomocí softwarové utility RT nebo GPUz při jeho zvyšování bez pomocí voltmetrů.Jeden voltmetr bych měl ale dva už ne.Jestli jsem se špatně vyjádřil,tak se omlouvám.Souhlasím s vámi,že se napětí bez voltmódu zvýšit nedá.
Neuron
Rad by som si to spravil ::::sam:::: ale nevidim pripajkovane ostatne droty koli zakrytom PCB backplatom.Teda kam idu pripajkovat ostatne droty.Konretne tie pinheadre.
Pridať nový komentár
TOPlist