Veľký test Windows 10 - revolúcia alebo evolúcia?

, Autor: Ján Kisty

Keď Bill Gates a Paul Allen založili v roku 1975 Microsoft zrejme neočakávali, že o 40 rokov neskôr bude na celom svete 29. júl najočakávanejším dňom pre všetkých zákazníkov tohto gigantu. 

Prehliadka históriou

Možno neuveríte, ale prvý Windows 1.0 spoločnosť uviedla 20. novembra 1985. 10-tka tak môže byť akýmsi výročím, veď pomaly bude mať systém s malými či veľkými zmenami 30 rokov! Samozrejme nemôže porovnávať Windows 1.0 s Windows 10, no základný koncept sa nezmenil, tým sú okná. Poďme ale po poradí.

Windows 2.0 bol pre Microsoft malou revolúciou, stále išlo o MS-DOS s používateľským rozhraním. Zmenil sa ale koncept. Spoločnosť prvýkrát prestala systém distribuovať ako samostatný program. Pridala množstvo aplikácií, ktoré existujú dodnes. Nechýbala napríklad kalkulačka, Notepad, Write (predchodca Wordpadu), aplikácia Skicár či Ovládací panel.

Ďalšou významnou inováciou bol Windows 95, priniesol výrazne vylepšený UI (užívateľské rozhranie), pre niekoho môže byť zaujímavosťou, že prvýkrát na trh vstúpil Internet Explorer. Windows 95 bol prvým systémom so základnou (ale nie poriadne funkčnou) podporou USB. Podpora, ale nebola od začiatku, prišla až v roku 1997. Hlavnou doménou Windows 98 bola hlavne plná podpora USB a AGP. Windows 98 už dokonca obsahoval podporu DVD. Pribudol napríklad aj Disk Cleanup či Msconfig pre vypínanie jednotlivých služieb a programov. Do systému sa zabudoval aj toľko preklínaný Windows Update. Jeho vylepšená verzia z roku 1999, teda W98 Second Edition priniesla opäť menšie vylepšenia, pribudla podpora napr. FireWire či Wake-On-Lan. Internet Explorer sa povýšil na verziu 5.0. Zaujímavosťou je, že Windows 98SE dostal podporu aj pre DirectX 9.0c! Tento systém sa nachádzal na počítačoch vo väčšine slovenských domácnosti.

Windows Me – „prvá chyba trhu“. Microsoft to s MS-DOS skúšal ešte raz, tentokrát aj poslednýkrát. Systém mal byť vylepšenou verziou W98.x, realita bola ale iná. Podpora zo strany výrobcov bola mizerná a systém ešte horší. Microsoft tu napríklad skúšal časovo-obmedzenú zvýhodnenú promo - akciu. Používatelia Windows 95 a 98 mohli upgradovať systém len za $59,95 (cena v obchode bola $109). Ako rýchlo systém prišiel na trh, tak rýchlo aj skončil. Podpora skončila ešte v roku 2003 a predĺžená v roku 2006.

Windows 2000 – dôležitý medzník pre Microsoft. Systém podporoval už aj viacjadrové procesory. Bol založený na jadre NT 5.0 a spoločnosť ho predstavovala ako najbezpečnejší systém pre pracovné stanice. Podporu mal do roku 2005, avšak rozšírená skončila až v roku 2010. Graficky sa ale stále podobal na Windows 9x a Me. Windows 2000 a Me boli na trhu takmer súbežne, pritom W2000 bol vo všetkých ohľadoch oveľa prepracovanejší operačný systém. Nechýbala podpora viacjadrových procesorov. Problémom bola vtedajšia vysoká cena.

Windows XP – kráľ okien. Prvý operačný systém pre spotrebiteľský trh založený na NT jadre. Prišla podpora reálneho multitaskingu a plánovača úloh procesora aj pre bežných používateľov. Tým sa výrazne zrýchlila práca na počítači a zlepšila efektivita využitia procesora. Systém priniesol úplne nové rozhranie a grafické prvky a obľúbilo si ho veľké množstvo používateľov. Počas piatich rokov bol inštalovaný na viac než 400 miliónov počítačov, v roku 2014 dosiahol počet predaných kópií 1 miliardu – impozantné čísla. Mimochodom Microsoft pôvodne s Windows XP počítal ako so systémom určeným opäť pre pracovné nasadenie. Systém mal opäť nasadenú vysokú cenovku, tá však od používania systému neodradila. U nás v obchodoch ste mohli krabicovú verziu systému vo verzii Professional vidieť aj za 15 000 (497€) slovenských korún, odporúčaná cena bola pritom $299. Treba brať do úvahy aj vysoký kurz dolára voči slovenskej korune v danom období.

Windows Vista a 7 – Vista bola uvedená na trh v roku 2007. Pôvodne sa od systému veľa očakávalo, predovšetkým s uvedením DirectX 10. Práve DirectX bol exkluzivitou, ale mal byť aj ťahúňom, nebol. Na tomto API rozhraní vzniklo len pár hier. Microsoft tu taktiež prvýkrát začal robiť z Dx exkluzivitu a výrazne spomalil, až zrazil jeho vývoj. Systém mal úplne prepracované UI, bolo pridané Aero Glass, prišla prehľadnosť či nová obrazovka spustených programov, avšak systém mal veľké hardvérové nároky za čo aj schytal veľkú kritiku. Prvýkrát prišli ovládače WDDM, ktoré výrazne zlepšili stabilitu pri práci s akýmkoľvek druhom hardvéru. Windows 7 vydal Microsoft už v roku 2009, riešil nedostatky Visty a opäť prešiel miernym redizajnom. Pribudla napríklad podpora RAW formátu či dotykových obrazoviek. Systém ale pre dotykové ovládanie vhodný príliš nebol.

Windows 8

Microsoft predstavil Windows 8 už pred tromi rokmi. Podľa webu netmarketshare Windows 8 a 8.1 dosiahli v júni tohto roka ledva 16%, a to aj napriek masívnej podpore zo strany Microsoftu. XP má stále v tom istom období podiel vo výške 12%. Od začiatku sa kritizuje Modern UI.

Microsoft sa snažil poškodenú reputáciu napraviť upravenou verziou s označením Windows 8.1, ktorá priniesla mierne upravené Modern UI. Dlho žiadaný návrat prihlásenia sa priamo na plochu bol prvýkrát predstavený v systéme Windows 8.1 Update, začiatkom roka 2014. Nastavenie ale ostalo skryté v nastaveniach taskbaru, na druhej strane sa ale vylepšilo tlačidlo vypnutia, resp. reštartu. Konečne bolo ľahko dostupné a nie skryté ako tomu bolo vo Windows 8. Pribudla taktiež možnosť zmeniť veľkosť LiveTile či triedenie aplikácií.

Dočkali sme sa aj podpory obrazoviek s vysokým rozlíšením, predovšetkým 4K a 8K. Vďaka vektorovej grafike, nedochádza tak k veľkej degradácii ovládacích prvkov ako v prípade starších systémov, nezabudlo sa ani na podporu väčšieho DPI.

Kľúčové slová
Windows 10
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

Posledné komentáre

TOPlist