Veľký filter: čo spôsobuje zánik civilizácii vo vesmíre? Diel 1.

Objav života na Marse by bol zlou správou pre našu civilizáciu.

Tento názor, opačný než je všeobecná mienka, zastáva napríklad filozof Nick Bostrom z Oxfordského Future and Humanity Institute. Dôvodom je hypotéza nazývaná Veľký filter. Podľa nej existuje v histórii inteligentných civilizácii vo vesmíre udalosť, ktorá spôsobí ich zánik. Existencia takejto udalosti či procesu následne vedie k nemožnosti nájsť signál či prejavy mimozemských civilizácii pri pozorovaní vesmíru alebo dôkazy o kolonizácii Zeme či návštevách mimozemšťanov v minulosti. Veľký filter je odpoveďou na známy Fermiho paradox.   

 


Fermiho paradox, Veľké ticho a Veľký filter

Enrico Fermi v roku 1950 zvažujúc možnosť, že vo vesmíre existuje množstvo civilizácii, nastolil otázku prečo v takom prípade nevidíme žiadne prejavy existencie mimozemských civilizácii. S príchodom odhadov počtu inteligentných mimozemských civilizácii vo vesmíre ako Drakeova rovnica, ukazujúcich, že je možné, že civilizácii je veľa, sa Fermiho otázka stala paradoxom.

Dôležitým prvkom odhadov počtu mimozemských civilizácii je počet obývateľných planét vo vesmíre. V dobe postulovania Drakovej rovnice, nebolo známe či pri iných hviezdach sú planéty. Bola to otvorená otázka nevyriešená od 16. storočia. Vtedy si ju hádam po prvý raz položil Giordano Bruno zastávajúci heliocentrizmus pri zvažovaní toho, že hviezdy sú objekty podobné nášmu Slnku. Prvý dôkaz existencie planéty pri hviezde mimo slnečnej sústavy prišiel v roku 1992. Dnes, najmä vďaka misii Kepler už vieme nielen to, že planéty pri iných hviezdach sú, ale aj to koľko ich je a aká časť z nich je vhodná pre život. Na základe výsledkov misie Kepler sa odhaduje, že len v našej Galaxii je 40 miliárd planét s veľkosťou podobnou Zemi v obývateľnej zóne svojich hviezd. 

Aj niektoré ďalšie parametre Drakeovej rovnice postupne smerujú k svojmu vyjasneniu. Odhady pravdepodobnosti existencie mimozemských civilizácii skôr rastú než by klesali. Na druhej strane, napriek hľadaniu, nenachádzame žiaden signál mimozemského pôvodu. Načúvanie vesmíru programami ako je SETI, neprinieslo doteraz žiaden výsledok. Absencia akýchkoľvek náznakov existencie mimozemských civilizácii viedla k výrazu Veľké ticho.

Tak prišla na scénu myšlienka Veľkého filtra koncom deväťdesiatych rokov v práci Robina Hansona The Great Filter - Are We Almost Past It?. Hanson vyšiel z predpokladu, že ak by naša planéta bola v minulosti kolonizovaná mimozemskou civilizáciou, tak by sme o tom už vedeli. Keďže stále nepoznáme žiaden iný príklad inteligentného života vo vesmíre ako nás samých, zdá sa, že jeho výskyt je nepravdepodobný. Z toho vyvodil, že aspoň jeden krok vedúci k vývoju a dlhodobej existencii inteligentného života bude veľmi nepravdepodobný. Evolučný vývoj rozdelil do nasledujúcich krokov.

1. vhodný hviezdny systém (zahŕňa obývateľné planéty)
2. reprodukujúce sa molekuly (napr. RNA)
3. jednoduchý jednobunkový život (prokaryoty)
4. komplexný jednobunkový život (eukaryoty)
5. sexuálna reprodukcia
6. mnohobunkový život
7. zvieratá s veľkým mozgom používajúce nástroje
8. naše štádium
9. kolonizačná explózia
 

Parameter odhadujúci na koľkých planétach s vhodnými podmienkami pre život (danými veľkosťou planéty a jej vzdialenosťou od materskej hviezdy) naozaj vznikne život, bude v rovniciach ako je Drakeova výrazne ovplyvnený výsledkami hľadania života na Marse.

V prípade, že sa na Marse nájde dôkaz existencie života, ukáže sa, že vznik života vo vesmíre na vhodných planétach je pomerne bežný. Podľa typu nájdeného života sa vylúčia ako Veľký filter niektoré body evolúčného vývoja civilizácií. Ak sa vylúčia body pred naším štádiom (bod 8.), znamená to, že Veľký filter na nás ešte len čaká. Čo nie je dobrá správa.

Aká udalosť v budúcnosti našej civilizácie by mohla byť Veľkým filtrom? Možností je veľa, budeme sa nimi v tomto seriáli postupne zaoberať. Vždy sa pokúsime osloviť odborníka na daný problém, aby sme získali kompetentnú a aktuálnu odpoveď.  

Ako prvú z mnohých možností sa pozrime na hypotézu, že Veľké ticho a s ním Fermiho paradox sú dôsledkom mlčania civilizácii. Civilizácie sa snažia na seba neupozorňovať, skryť sa pred pohľadmi ostatných civilizácii. Takúto stratégiu odporúča našej civilizácii napríklad Stephen Hawking. Dôvodov môže byť viacero, napríklad technologická singularita vedúca u mnohých civilizácií k vzniku umelej inteligencie. Tá ak bola nepriateľská k svojej materskej civilizácii, môže byť nebezpečná aj ostatným civilizáciám. Civilizácie môžu mať skúsenosti so svojou konfliktnou históriou či snahami o kolonizáciu. Podobne ako niektoré živočíšne druhy môžu potom voliť stratégiu prežitia skrytím sa, akýmsi celoplanetárnym mimikry. Je možné, že Veľký filter nie je udalosť ničiaca civilizácie, ale snaha civilizácii sa skryť? Môže to byť vysvetlením Fermiho paradoxu (FP)? 

Milan Čirkovič z Astronomického observatória v Belehrade a Oxfordského The Future of Humanity Institute a spoluautor knihy Globálne katastrofické riziká odpovedá

Isto to tak môže byť - a je to časťou mnohých navrhovaných hypotéz pre riešenie Fermiho paradoxu (t.j. Zoo hypotéza Johna Balla, či Hypotéza planetária Stephena Baxtera). V súčasnosti môžeme len klasifikovať rôzne hypotézy na riešenie FP a priradzovať im nejaké predbežné pravdepodobnosti. Vlastne, ja sám s mojím priateľom a spolupracovníkom Robertom J. Branburym (ktorý, nás bohužiaľ opustil v roku 2011) som predložil podobnú hypotézu v roku 2006, podľa ktorej sa pokročilé civilizácie presídlia na okraj Galaxie aby boli menej viditeľné. Napriek tomu, zastávam názor, že celá skupina takýchto riešení FP je skôr NEPRAVDEPODOBNÁ, prinajmenšom v porovananí s alternatívnymi skupinami hypotéz, ako sú katastrofické alebo logistické hypotézy. Dôvody sú pomerne komplexné, ale hlavným je, že je apriori nepravdepodobné predpokladať tak podobné správanie sa kultúr oddelených ohromnými vzdialenosťami nielen v priestore a v čase, ale naviac v priestore biologickej a poznávacej morfológie. Postulovanie takejto rovnakosti bez nutného teoretického dôvodu je podľa mňa rovné prijatiu antropogenickému predsudku.

Jeho kolega Stuart Armstrong z Future of Humanity Institute Oxfordskej University a Oxfordskej Martin School na rovnakú otázku hovorí

To je nepravdepodobné riešenie Fermiho paradoxu. Prvým dôvodom je, že to zahŕňa kompletnú konvergenciu cieľov všetkých civilizácii: všetky sa musia skrývať, bez jednej jedinej viditeľnej, aby to fungovalo. Tiež to vyžaduje konvergenciu cieľov vnútri civilizácie: všetky podskupiny sa musia zhodnúť na stratégii (alebo civilizácia musí mať prostriedky na kontrolu všetkých jej podskupín).

V druhom rade je veľmi ľahké a lacné pre pokročilú civilizáciu expandovať naprieč vesmírom. Ak je to potrebné, môžu to spraviť potajme. Najlepšou cestou ako sa ochrániť pred inváziou je získať tak veľa zdrojov ako je len možné. Žiaden solárny systém neostane "nezabratý". Aj keby boli "neviditeľný", stále budú potajme ničiť akýkoľvek inteligentný život v systémoch na ktoré si budú robiť nárok, aby zabránili konkurentom vo vývoji a (to najmä) aby zabránili inteligentnému životu v posielaní signálov, ktoré by mohli pritiahnuť pozornosť.  

Pre tieto dôvody, skrývanie sa nie je veľmi pravdepodobným riešením Fermiho paradoxu.


 

Komentáre (38)
hvi
Ak porovnáme ohromné kozmické priestory k "vlečúcej" sa rýchlosti svetla, rozptylom a oslabovaniu všetkých žiarení akéhokoľvek žiariča zistíme, že spôsob komunikácie, s ktorým počíta aj SETI je prakticky nereálny! Zobrazte tisícročné vysielanie našej civilizácie na trojrozmernej mape vesmíru a zistíte, aký malý priestor zasiahlo a ako s mocninou vzdialenosti zoslablo.
MQ
Technicky naozaj trefne prirovnanie. Primitivna civilizacia, komunikujuca rychlostami svetla, je na tom naozaj biedne. Co je aj celkom dobre. Primitivne civilizacie (kde patrime aj my) su tym padom v akejsi izolacii. Nemozu sa spajat, vytvarat koalicie, nikoho napadat, otravovat svojimi prizemnymi problemami (ktore si aj tak sposobuju sami) a pod. . Rozvinuta civilizacia uz dokaze komunikovat na urovni myslienok a na to sa rychlost svetla akosi nechyta. Pretoze myslienka moze byt tu a zaroven na druhom konci vesmiru. Na jej ovladnutie ale potrebujeme byt moralne na podstatne vyssej urovni. . Predstavte si, ako by zaposobili nase negativne, emocionalne, nelogicke, nami nekontrolovane, niekym inym (mediami, ideologiami, dogmami...) kontrolovane myslienky na niekoho, kto sa plne ovlada, koncentruje na dobro, pomoc, spolupracu..... Mohlo by ho to uplne rozhadzat, vykolajit, zmenit jeho povahu..... citlive, vysoko vyspele bytosti to kludne mozu povazovat za emocionalny utok na ich osobnost, na ich podstatu. Ved nakoniec aj sami viete (tusite), ze myslienkou sa da velmi ublizit, podobne ako aj slovom. . Myslim si, ze hlavne preto s nami zatial nenadviazu ziadny kontakt. Oni nie su schopni (ochotni) znasat nase rozlietane, nekontrolovane myslienky, ktore by im mohli ublizit. Tak nas nechavaju v izolacii. Vedia, ze s nasimi sposobmi a rychlostami komunikacie, sa aj tak nikam "nedovolame". Inteligentnejsie civilizacie nas pozoruju, vedia o nas, ale zatial nie sme hodni na to, aby sa s nami bavili. Mozno ked dospejeme.... ;-)
pininfarino
MQ, pocuj, na com ficis?
MQ
Klasika. Ked nechapes/nerozumies, tak sa to snazis hodit na "ficanie na niecom"? Ked ta trapi "na com ficim" a nezaujima ta podstata, co som tym myslel, ako som to myslel, nema zmysel stracat s tebou cas.
Ethos
Presne tak, ani si mu nemal odpovedat lebo on neparti k tym inteligentnym homo sapiens Tu je video z roku 2009 - https://www.youtube.com/watch?v=17jymDn0W6U Preskocte na cas 2:35 a tam uvidite PRVE radio signaly vyslane zo zeme .. Zasli tak daleko ako ja ked sa idem vystat z domu do zahrady .. vole.. Uplne NEZASLI nikam !
trt
prave preto je druha cast vyrazu "sci-fi" pozicana zo slova fikcia
esc
Neviem prečo píšeš, že nenadviažu kontakt. Hovoril som s Ivom Bendom a 100% mi potvrdil, že je s nimi v kontakte. :)
Pjetro de
Cely tvoj prvy odstavec hovori o tom, ze rychlost svetla je svinske obmedzenie. To vieme uz cele starocia, objav Ameriky sa nekona. Komunikacia nemusi vsak bezat stylom planeta A (materská, prvá a jediná) tu a planeta B (tiež materská, prvá a jediná) nejakych 7928 svetelnych rokov daleko. Exituju modely na osidlovanie celej (materskej) galaxie Kardeshevovymi civilizaciami typu II (stavajuc sa tak typom III) vyuzivajuc napr. filozofiu von Newmannovych sond. Aj tie najpesimistickejsie odhady vravia, ze behom niekolkych 100 milionov rokov by mala byt materska galaxia cela kolonizovana (rozumejme jej vhodne solarne systemy). Presuvajuc sa pritom pri osidlovani rychlostou napr. 0,1 az 1 % c pritom na obnovu/postavenie civlizacii je potreby 10- az 100-nasobny cas ako na samotne presuny medzi solarnymi systemami. Teda to co by sme mali pozorovat, je rozsirovanie sa imperia nejakej super-pokrocilej civilizacie az tot za nase humna. Rozvinuta civilizacia uz dokaze komunikovat na urovni myslienok a na to sa rychlost svetla akosi nechyta. Pretoze myslienka moze byt tu a zaroven na druhom konci vesmiru..... podla dnesch vedomosti blbost jak voda v kosi. Postulat teorie relativity nemoznosti prenosu AKUJKOLVEK UZITOCNEJ informacie nadsvetelnou rychlostou este nepadol. EPR paradox a kvantova previazanost tento postulat neruca. Nedaju sa tak totiz prenasat uzitocne (nahodne) informacie. Ak si dam na jednu nohu cervenu ponozku a na druhu modru a rozkrocim nohy na kilometer, tak pri pohlade na jednu nohu na tomto mieste s cervenou ponozkou viem, ze na druhej nohe vzdialenej kilimoter je modra ponozka. Myslienkovy experiment moze ist na milion svetelnych rokov. Ked je na nohe na tomto mieste cervena ponozka okamzite viem ze na druhej nohe (vzdialenej milion svetelnych rokov) je modra ponozka. Lenze medzi chodidlami (vzdialenymi milion svetelnych rokov) sa ziadna informacia nevymienala. S kvantovou previazanostou je to zlozitejsie, ale to je o tom, ze kvantovej mechanike (co sa v skutocnosti deje, co je za tym, o co ide) zatial vlastne vobec nerozumieme ...
MQ
"podla dnesch vedomosti blbost jak voda v kosi." Mas malo informacii. S tymi farebnymi ponozkami si to dokonale pohnojil. Ty sa nemas pozerat dopara a dolava, ake mas kde ponozky. Pretoze aj pohlad podlieha rychlosti svetla, nevidis predsa nieco skor, ako k tebe doleti odraz svetla od daneho objektu. Podstata je v tom, ze ked si das modre pomozky, tak bytost na druhej strane galaxie to vie bez toho, aby sa ti pozerala na nohy. Experimentalne dokazane zatial len z opacnych koncov nasej planety, dalej sme dva vhodne objekty zatial akosi nedostali. Zatial nikto neurcil dovod, preco by to nemalo fungovat na medzihviezdne vzdialenosti. Myslienkovy prenos informacii je akosi mimo tvoju posvatnu kravu v podobe nadsvetelnej rychlosti. Svetko, nech sa krutime ako chceme, je zlozene z hmoty, ktora podlieha urcitym zakonom, viazucim sa na hmotu. Dokazes to iste tvrdit o myslienke? Tazko. S kvantovou mechanikou si sa k tomu dostal celkom blizko. Len mi je zahadou, preco kvantove javy pripustas, hoci o nich nevies ani F, ale myslienkovy prenos nie. Pritom moze kludne byt sucastou kvantovej fyziky (ale aj nemusi), alebo moze podliehat podobnym zakonitostiam, ktore uz neplatia pre hmotu v rozmerovej skale zloziek svetla (keby si nahodou chcel byt hnidopich). Takze na jednej strane odmietas to o com nic nevies a na druhej strane pripustas nieco ine, o com rovnako nic nevies. Nezdas sa sam sebe, s tymi protichodnymi tvrdeniami, trochu zvlastny?
Pjetro de
Nie nezdam sa seba zvlastny. Kvantovej mechanike nerozumeim nielen ja, ale ani M.Mozis, V. Cerny a ani R. Fernman jej nerozumel a aj to dokonca tvrdil: NIKTO JEJ NEROZUMIE. S tymi ponozkami som to nepohnojil, to akurat ty si myslienkovy experiment nepochopil: Citujem: "pretoze aj pohlad podlieha rychlosti svetla, nevidis predsa nieco skor, ako k tebe doleti odraz svetla od daneho objektu. Podstata je v tom, ze ked si das modre pomozky, tak bytost na druhej strane galaxie to vie bez toho, aby sa ti pozerala na nohy." Sak to je jasne jak facka. Ked viem o co ide (o tie ponozky), hend viem akej farby je ponozka na milion svetelnych rokov vzdialenom chodidle. NEmusim sa nikde pozerat, medzi ponozkami sa ziadna informacia neprenasa. Myslel som ze z mojho komentara to vyplynulo (teda ako pre koho). Samozrejme cele je to o tom, ze vieme o co ide (wo co go), teda ze mam dve ponozky jedna taku a druhu taku. Bez tejto informacie by sme nevedeli ani H. Potiaz s kvantovou previazanostou spociva v tom, ze akonahle superpozicia v systeme S1 skolabuje to istej konkretnej reality/stavu, presne do toho isteho stavu skolabuje aj predpripraveny system S2 vzdialeny teoreticky aj svetelne roky, a to okamzite. Predtym ani system S2 v ztiadnom konkretnom stave/realite nebol, to az potom, co sa to udialo so systemom S1. Teda zda sa, ako keby sa meszi systemami S1 a S2 prenasal isty druh informacie (nie vsak nahodnej/uzitocnej) a to okamzite. Ale hlavny problem je v tom, ze kvantovej mechanike vlastne nerozumie nikto (co je vlastne za tym, o co tam ide, preco to tak je ...). Preco kvantovu mechaniku pripustam a telepatiu nie? Pretoze kvantova mechanika je SPRAVANIE SA HMOTY a ENERGIE. Aj myslienky su len spravanie sa hmoty. Ak objavime telepatiu a budeme ju bezne vyuzivat, nebude to nic ine, ako spravanie sa hmoty a energie (mozno aj dosial neznamych foriem). Pripomimas mi blondynu, co si mysli, ze plny HDD je o pol kila tazsi ako prazdny, pricom blondyna netusi, ze data su nuly a jednotky, teda nic ine len istym smerom (pri kolmom zapise hore ci dole) zmagnetizovane super-mikro co skor nano-plôšky. A tych nano-plôšok (teda vlastne nano-magnetikov) je na typickej HDD plani sto miliard. Dajme tomu severny pol hore tohoto nano-magnetu je 0 a severny pol dole je 1 (to je samozrejme len bezvyznamny priklad konvencie). Ani data na HDD nie su nic nadpozemske, netmotne, ale SPRAVANIE SA HMOTY a ENERGIE. Detto myslienky v mozgu tvoria spolupracu miliard neuronov na molekulovej urovni, napr. prenasanim neurotransmiterov medzi neuronmi a udziavanim/zosilovanim signalu po ceste myelinovymi vlaknami.
roman0
Čo chcel básnik tými ponožkami povedať?
roman0
Aj myšlienka sa viaže na hmotu. Keby si vedel niečo viac o mozgu tak by si to vedel.
Pjetro de
Okrem toho (myslim ze o tom pisali aj tu na zive.sk) existuju modely spravania sa civilizacii (myslene aj v celopanetarnom, astronomickom zmysle). Teda ci byt civilizacia altruisticka a dobrosrdecna, neutralna, alebo agresivna. A veru dobrosrdecna civilizacia nevyhrala. Teda nasledny prirodny vyber (konkretne kozmicky vyber - ale sak aj ten je prirodny) zabezpeci, ze vacsina civilizacii vo vesmire nebude dobrosrdecnych. To bolo na margo toho, preco by sme sa mali/nemali snazit o hypotetický kontakt. Takze okrem toho ze by cela nasa galaxia uz daaaaaaaavno mala byt kolonizovana a vyspela civilizacia by mala byt vsade okolo nas (my by sme zazrakom boli len taka neutralna, nedotknuta, nepoznana priestorova bublinka na ich kolonizovanom uzemi), tak tato vyspela civilizacia by nebola dobrosrdecna a zosrotovala by nas ako my nejaky strom alebo krik, ktory zavadza pri stavbe dialnice.
Kritik
Tak nejako to vidím i ja. Kým sa nezmení polarízácia "My, a oni" len na "My všetci", je na diskusiu tejto k tejto téme priskoro.
roman0
Máš pravdu, ale asi si mal na mysli storočné vysielanie.
pininfarino
Tvrdim to stale. Nase ludstvo v tejto podobe neprezije 200 rokov...
MQ
Co je pre prezitie cloveka, ako takeho, len dobre. V minulosti uz bolo niekolko hard resetov ludskej civilizacie, niekolko zdatnych (mudrych a pripravenych) jedincov to prezilo a ludsky rod pokracoval dalej. S cistym stitom, na zelenej luke, s novymi myslienkami....ktore casom opat pokaslal tak, ze sa opat dostal do fazy hard resetu. ;-) Bude sa to diat stale dookola, az kym sa konecne nepoucime a nebudeme pripraveni na dalsi evolucny skok. Je to na nas.
slušák konan
Hard resety sú evolučné skoky. Velké veci sa tvoria transformáciou a ani ľudstvo nie je výnimka.
MQ
Suhlas. Otazkou je, kolko hard resetov nas este caka, kym dozrieme na transformaciu?
Pjetro de
Omyl, Homo Sapiens a jeho vyspela priemyselna viktorianska era nema vela casu (napr. takych sympatickych 50 tisic rokov), to v ziadnom pripade. Primitivnou uvahou s casovym faktorom delta t (zalozenym na primitivnej geometrickej pravdepodobnosti), je 95% pravdepodobnost (nazvime to hladina vyznamnosti 95%), ze nasa 300 rokov trvajuca uzasna vyspela priemyselna viktorianska era bude trvat este MINIMALNE 7,5 rokov (teda je pomerne nepravdepodobne ze skor jak za 7 a pol roka pride asbolutny kolabs/koniec tejto civilizacie), ale zase MAXIMALNE cca 11 tisic rokov (teda je pomerne nepravdopodobne, ze by sme tu boli aj neskor ako za tych 11 tisic rokov PRI TOMTO SPOSOBE ZIVOTA = vycerpavania a zadrbavania tejto chudery planety a primitivnym vyuzivanim nerastov a fosilnych paliv a nekontrolovatelnym mnozenim). To nie je loteria, alebo jedna babka povedala, ale elementarna matematika a elementarna pravdepodobnost. Reset nemohol byt ani jeden, reset (v mojom ponimani) znamena uplne vyhynutie. V biologickom vyvoji bolo mnoho vetiev (aj slepych), my sme logicky potomkovia ludi z prosperujucej vetvy. Ked hovoris o resete, Homo Sapiens (v tom case zrejme aj Neandertalec) boli najblizsie k vyhynutiu cca pred 78 tisic rokmi. Odhaduje sa, ze vtedy na celej planete ostalo len cca 2 tisic (DVE TISIC) jedincov Homo Sapiens. Jedna z nich bola aj pramatka Eva (myslene v biologickom zmysle :) nasej bielej rasy, spolocna pra-pra-.....4000x....pra-pra-matka nas vsetkych.
MQ
Vsetko co si napisal by bolo pekne, keby si mal pravdu v sirsom slova zmysle. Ano, tych cca 2000 kuskov pred 78K rokmi je realnych. Hard resetom samozrejme nie je myslene kompletne vyhladenie (preto som pisal o tych mudrejsich a pripravenych). Zvysok je uplne mimo. Nie na zaklade nejakych fantazii, ale na zaklade realnych faktov, realnych artefaktov, realnych stop bytosti nasho vyzoru, teda moderny homo sapiens. Takych hard resetov uz bolo niekolko, ze o nich nevies predsa neznamena, ze neboli. Odporucam precitat si nieco o zakazanej archeologii, podlozenej realitou, ktora sa na skolach nevyucuje. Mozno aj preto, ze je tak sokujuca, ze vacsina ludi by to nerozbehala. Potom nieco o vedeckom objave v nasej samotnej DNA, kde sa dokazatelne objavili retazce, ktore tam (vraj) nepatria a ich vek je urceny pred vznik nasej slnecnej sustavy (nie, to nie je chyba). Atd. atd. atd.....
Pjetro de
Samozrejme uzkych hrdiel v civilizacnom vyvojji mohlo byt vela a netusime o nich. Uvaha komorne nazvana "delta t" nie je fantazia, ale primitivna aplikacia primitivnej geometrickej pravdopodobnosti, asi ako to, ze 2+1=1+2 je primitivny dosledok toho, ze algabraicka struktura (Z,+,.) je abelova grupa ci teleso ci obor integrity ci co (uz si to nepamatam presne po tych dvoch dekadach). Myslim ze citas privela ezoterickej literatury. Tejto sekcii sa ja osobne v knihkupectvach oblukom vyhybam.
roman0
To, že by to možno väčšina ľudí nerozbehala nie je dôvodom prečo sa to nevyučuje na školách. Dôvodom bude asi to, že sa jedná len o dohady typu Daniken a spol. Skúsme si predstaviť, že by sa naozaj našiel nejaký relevantný dôkaz podložený svetovou vedeckou komunitou, že tu v minulosti boli nejaké hard resety, čo by to spravilo s ľudstvom? Predpokladám, že nič zvláštne by sa nestalo, teda argument, že je to v tajnosti aj preto, že by to ľudia nerozchodili neobstojí.
PCFans
Pinifarino:Len kto sa pohybuje v spolocnosti hochstaplerov a zlatokopiek,a bulvar uznava ako zdroj dobrych informacii moze napisat take cislo.
ab
a už nejakú nezaniknutú aj objavili ?
D.
Život je spôsob existencie bielkovín. Bude život vo vesmíre útočný? Ak nebude rozumný, tak určite, ak má život preraziť, musí byť pre to splnených veľa podmienok a musí byť prekonaných nesmierne veľa prekážok.
JaroslavDzunko
„Veľké ticho“, že vedci doposiaľ nezaregistrovali nijaký komunikačný signál z vesmíru, nedá sa z toho vyvodiť záver, že vo vesmíre v iných hviezdnych sústavách neexistujú iné inteligentné biologické bytostí. Máme skúseností , že rádiové signály pozemských robotov z Marsu alebo iných družíc, ktoré smerujú mimo našu Slnečnú sústavu, letia späť k Zemi aj niekoľko hodín a sú veľmi slabej intenzity. Odporúčam vedeckým kapacitám vypočítať výkon komunikačného vysielača vzdialeného od Zeme 1 svetelný rok, aby sme jeho najslabšiu merateľnú intenzitu mohli zachytiť na Zemi. Potom zistia, že mrhaním takej obrovskej energie na komunikáciu s okolitým vesmírom si žiadna mimozemská biologická civilizácia nemôže dovoliť.
MQ
To je tak logicky krute a pravdive, ze som sa z chuti zasmial a uznanlivo pokyval hlavou. Jednoducho mas pravdu.
Schud
Dôvodov prečo nevieme nájsť kontakt na iné vyspelé civilizácie je viacej. V krátkosti vymenujem najpodstatnejšie. 1. nesmierne vzdialenosti. Veď aj na zemi by sme vedeli dať o sebe vedieť len najviacej cca 50 rokov dozadu a aj len také obdobie sa snažíme niečo zachytiť. 2. ďalšia otázka je či aj ak niekde existuje život či nie je len taký aký by bol napríklad na zemi pokiaľ by sa nebol vyvinul človek. ak by napríklad neboli vyhynuli dinosaury je otázne či by sme my vôbec boli. 3. ak niekde vznikol život aj inteligentný tak stačí aby vznikol napríklad o milión rokov skorej a ak tam žili taký debili ako mi na zemi tak po civilizácii už dávno nie je žiadnej stopy. 4. Naopak mohla planéta vzniknúť neskoršie alebo život na nej alebo mal pomalší vývoj respektíve vôbec nemusel inteligentný život vzniknúť a môžeme čakať aj miliardu rokov než by bol niekto schopný sa nám odtiaľ ozvať a ak sa aj ozve tak signál ku nám môže ísť aj niekoľko miliard rokov a to zase už tuná nemusí nikto byť.
Pjetro de
http://www.martinus.sk/?uItem=48297 Tam su analyzovane desiatky a desiatky dovodov pre, ale najme proti. Ale po precitani som veeeelmi skepticky. Tvoj bod 1) je popularne vysvetlovat prirovnanim: Predstavme si mesto s vela ulicami, cinziakmi, oknami. Napr. 100 000 okien. A teraz: kazde jedno okno nahodne raz za tisic rokov zapne svetlo na jednu sekundu. Opakujem, raz za tisic rokov na jednu sekundu. To je uloha kazdeho jedneho okna. Aka je pravdepodobnost, ze niekedy bude svetlo naraz v dvoch oknach? Inak povedane civilizacie (v celoplanetarnom zmysle) sice mozno su, ale vznikaju a zanikaju a (+ k tomu obmedzenie rychlosti svetla) tym padom ich vyskyt v case je disjunktny. Tvoj bod 2) je sice insitny, ale podstatu si dokonale vystihol. Nejde len o dinosaury! Nedavno som videl dokument a bol som zhrozeny kolko nahod viedlo k nasej existencii. Desiatky a desiatky !!! Keby nebolo 5 hromadnych vymierani, keby neboli 3 stadia Zeme ako snehovej gule, keby si neprdla ta a henta sopka, keby na savane nezil hentaky predator, keby to a hento ... A to su vsetko len GEOLOGICKE/BIOLOGICKE nahody. Este treba brat na zretel ASTROMONICNE, SOCIALNE ... Proste to ze sme tu je nepredstavitelne nepravdepodobne ... Tvoj bod 3) vlastne suvisi s tym, co som napisal v bode 1)
roman0
Pekne si sa rozpísal, ale zabudol si na podstatu kvôli ktorej by som ja až tak skeptický nebol. To, že existuje mimozemský život na podobnej alebo aj vyššej úrovni ako je naša civilizácia je veľmi veľmi veľmi a ešte niekoľkokrát veľmi pravdepodobné. Pri počte 100 až 1000 miliárd galaxií, 1000 triliónov až 1 kvadrilión hviezd astronómovia odhadujú niekoľko miliárd planét s podmienkami vhodných na život podobný tomu nášmu. Voči takému počtu teoreticky možných existencií života sú desiatky a desiatky náhod vedúcich k vzniku a udržaniu nášho života zanedbateľné. Už samotná existencia našej civilizácie, rôznorodosť života na našej planéte a schopnosti jednotlivých druhov sa prispôsobiť zmeneným podmienkam okolia svedčia o tom, že je nepravdepodobné, že by sme boli vo vesmíre sami. Súhlasím s tým, že pri enormných vzdialenostiach v rádoch niekoľkých desiatok až miliónov svetelných rokov by bola komunikácia založená na elektromagnetickom vlnení ťažká i keby sme vedeli kam namieriť vysielač a odkiaľ čakať odpoveď. Komunikácia založená na elektromagnetickom žiarení môže byť len prechodným (dočasným) druhom komunikácie danej civilizácie a tak trvať len obmedzený čas, čo tiež neprispieva jej zachyteniu, nehovoriac o slabnutí signálu na také veľké vzdialenosti. Takže podľa môjho názoru je života vo vesmíre v rôznych formách viac ako by sme čakali, ale identifikovať ho nie je až také ľahké, možno až nemožné.
Pjetro de
Celkom si to vystihol, ide o dilemu. Jednak to ze sme tu presne takto a teraz a takito je nepredstavitelne nepravdepodobna nahoda (vzhladom na toto jedno miesto). Avsak vzhladom na velkost viditelneho vesmiru a pocet galaxii, hviezd a planet to cloveku vrta v hlave ze pri takom velkom pocte ......... proste keby sa ma niekto opytal ci si myslim ze vo vesmire existuje zivot aj inde, tak na primitvnej (mikroskopickej) urovni sa prikladam k nazoru ze ano. Avsak ak by otazka znela ci existuje inteligentny zivot ala Vulkanci zo StarTreku, tak to musim kvoli vyssie zmienenej dileme vyuzit pravidlo asertivity a povedat "neviem". Neviem nie preto lebo som retardovany alebo nerozumiem otazke (ako v Aj mudry schyby), ale preto, ze z istych pricin vznika vyssie uvedena dilema. Priratajuc k tomu, ze pravdopobne vo vesmirnych meritkach mame velmi primitivnu predstavu o formach zivota a ten zivot v dalekom vesmire moze vyzerat odlisne ako tu na Zemi (moze byt zalozeny na inom zaklade, aj ked nam je uz kvantovo-mechanicky zrejme, ze Si sa nemoze tak ochotne viazat a tvorit tak bohatu skalu zlucenimn ako C).
Barnabas
Možno je ten "veľký filter" umiestnený tu na Zemi a je pomenovaný nejakou skratkou. Žiaden renomovaný fyzik, ktorý žije z tučných štátnych a medzinárodných grantov, nebude riskovať svoju kariéru. Hlas iných zanikne. Dôkazy sú, chýba odvaha ich vidieť.
Pavol Filek
Pozrite si grafy zóny života v Galaxii. Už 2.25 mld. rokov može mať náskok život v rádiuse 1 kpc okolo bodu 8.3 kpc od jadra G., kde obieha Slnko raz za 250 mil. rokov, čo je cca. 9 obehov. Zoberme si že by potenciálna civ. ovládla pohon čiernou dierou: http://en.wikipedia.org/wiki/Black_hole_starship , tak 1 kpc za 10na7 az 10na9 rokov, ak sú 1 mld. až 2.15 mld. rokov technologicky pred nami, pričom ak sa tam život vyvinul rýchlejšie, možu byť aj 3 mld. pred nami. Tak do akej vzdialenosti sa dostali ? http://en.wikipedia.org/wiki/Penrose_process http://en.wikipedia.org/wiki/Hawking_radiation http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmological_constant Ak je skutočne energia vákua taká, aká je, tak potom možno ani čierna diera nebude potrebná. A o iných civil. sa určite možeme dozvedieť aj neutrín. detektormi, len zatial detektory na také energie neutrín nemáme. Notabene, myšlienka sa naozaj "šíri" tak, že može byť naraz na opačných "stranách" známeho vesmíru, ale tu nejde o šírenie, ale o "náhodný" vznik tej istej myšlienky "tam" aj "tu". Tažko tu písať o čase, lebo čas je taký, aký je a kľudne može "ísť" aj opačne, dokonca može byť aj viacrozmerný. :)
Chili
http://youtu.be/NiVROBhwHUM
Anton64
K Fermiho paradoxu prečo sa neozývaju? 1. Ľudstvo je iba v počiatkoch hľadania a najmä v rádiových vlnách. Prečo by mali komunikovať neekonomickí práve na rádiových vlnách? Po nejakej vzdialenosti rádiové vlny ťažko odlíšiť od pozadia. Naše rádiove žiarenie sa už tak nezvyšuje ako sa v minulosti predpokladalo vďaka satelitom, káblom a podobne. Onedlho budeme mať možno kvantovú komunikáciu. Možno supercivilizácie komunikuju cez neutrína. A ten nastavený filter pre komunikáciu s nimi je zvládnutie neutrínovej komunikácie. Neutrína takmer nič nebrzdí, možno ním vysielať aj naprieč galaxiou. Neutrína aj často signalizujú nejaké vesmírne katastrófy ako výbuch supernovy a poslúžia nám ako majáky prvej výstrahy. Ľudstvo bude musieť nabehnúť na čoraz výkonnejšie neutrinové prehliadky okolitého vesmíru. -Potom stačí napríklad poslať neutrínový signál, naprieč diskom galaxie, že niekde vybuchne supernova, alebo iná kataklizma. Výbuch supernovy v blízkom vesmíre nasmerovaný na Zem by tiež mohol ukončiť existenciu života na našej Zemi a podobne. Automatickí tam zameriame pozornosť. Nezistíme ale nič. Tak budeme musieť dospieť k názoru, že signál je umelého pôvodu a kontakt je na svete. Bolo by to oveľa efektívnejšie hľadanie ako na rádiovych vlnách ?! 2. My sme v posledných 20 rokov zistili že 95 % hmoty nechápeme a ani nevieme z čoho sa skladá tmavá hmota a energia. Alebo neplatí VTR všeobecne, ale oba lokálne v časopriestore. (napríklad teórie MOND, holograficky vesmír a podobne.) Vieme že 95 % tmavej hmoty a tmavej energie sa neskladá s atómov. Ako si môžeme byť tak istí, že supercivilizácie nekomunikujú cez väčšinu hmoty? 3. Ak by nás aj kontaktovali, predstavte si čo by sme asi pýtali? Samozrejme nové technológie. No to by mohla byť rýchlo naša záhuba! Naše podarené veľmoci nedajú svoje jadrové zbrane nejakému kmeňu v pralese. Pozrite sa čo dorábajú kvôli tomu s civilizovanejším Iránom. Ak by vlastnil každý občan technológie s energiou niekoľkých atómových bômb (TNT) a čo na to rôzni teroristi, náboženskí fanatici, sebevrahovia, diktátori, mafie a podobne? Ľudstvo svojím usporiadaním a kontrolou podskupín a právom ešte nedorástlo na nové prevratné technológie! Je pre aj naše dobro ak o nás vedia a neozývajú sa! Veľmi pravdepodobne, že sa aj skrývajú pred menej vyspelými civilizáciami. 4. Možno že čakajú na to až stvoríme umelú inteligenciu a umením spolunažívania s nimi zložíme maturitné skúšky pre kontakt so supercivilizáciami. Lebo teraz by sme pôsobili intrigánsky a paraoidne. Tých možno je veľa napríklad ským by na Zemi mali nadviazať kontakt? S USA, Rusmi, Čínou, OSN? Veď aj práva v OSN sú často nespravodlivo rozložené a často nefunkčné. 5.Niektorí vedci prišli v posledných rokov s takzvanými zelenými zónami to sú zóny kde voda môže byť v kvapalnom stave. K tomu selektovaniu toľko. Za miliárdu rokov naše Slnko tak zosilnie, že sa nám vyparia oceány a naša Zem už nebude v zelenej zóne! To majú potom tiež mimozemšťania predpokladať, že tu nie je život? Ďalej Jupiter potom nieje podľa ich hodnotení v zelenej zóne a ešte príliš hmotný. Ale na jeho mesiaci Európa sa už potvrdila voda v tekutom stave! Takže celá konštrukt zelených zón je chabý predpoklad. Ľudia pôjdu tam kde je pre nich dostatok atraktívne energie a svoje zelené zóny si tam poľahky vytvoria! Možno sme sú len prvý stupeň budúcej supercivilizácie a umelú inteligenciu napríklad s naších čoraz lepších PC bude ťažko zaujímať prostredie zelených zón kde je voda v kvapalnom stave. 5. Je ľahké kritizovať, ako teda ja navrhujem hľadanie mimozemských civilizácii? Nuž podľa spotreby energie, takzvaných Dýsonových sfér a bezpečnostných znakov (Neutrínovu výstrahu som už spomenul.) Čo bude musieť ľudstvo urobiť aby nezaniklo? - Je isté že nám zásoby na našej Zemi raz dôjdu a čelíme preľudneniu, pádu ekosystémov. Ľudstvo teda bude musieť expandovať do vesmíru aj so svojou výrobou. - Našu Zem môžu zasiahnuť zničujúco kométy asteroidy, a tak s bezpečnostných hľadisk budeme musieť vybudovať predsunutú už nielen protiraketovú obranu proti sebe navzájom, ale protikometárnu a proti asteroidom. Lebo raz to príde. -Naše Slnko zosilnie do miliárdy rokov a možno aj skôr takou intenzitou, že sa nám na Zemi vyparia aj oceány. Hrozí nám aj že našu Zem zasiahne suprererupcia zo Slnka a riadne to tu zdevastuje. Čo proti tomu robiť. Niektorí vizionári navrhovali presídlenie na Mars neskôr na Jupitrerové mesiace a podobne. Príliš neekonomické riešenie. Ja navrhujem zriadiť v bodoch L1 systém, clonu ktoré by zoslabovali takéto výrony žiarenia alebo aj odkláňali. Najlepšie ak by aj vyrábali energiu. Teda v princípe nejaku Dysonovu sféru nielen z energetického hľadiska, ale aj proti narastajúcemu žiareniu a z iných bezpečnostných hľadísk ! Už v tom bode L1 by sme mohli odkláňať napríklad život ničiace gama žiarienia, rentgenové žiarenia ultrafialové žiarenie mimo dráhu našej Zeme, neskôr iných nám atraktívnych zón. Neskôr by sme ozaj mohli stvoriť taký celý prstenec Dysonovej sféry okolo Slnka v smere disku naších planét. Vôbec by nemusela byť okolo celého Slnka stačilo by aby nielen získavala energiu zo Slnka ale chránila naše prostredie v ktorom sa budeme pohybovať, lebo treba myslieť aj na ľudské vesmírne posádky slabú atmosféru Marsu. Pred takými otázkami budu stáť aj iné civilizácie, získať energiu a rozšírovať si svoj bezpečnostný priestor. Teda podľa energie, a vesmírneho inžinierstva by sa možno dali oveľa ľahšie detegovať supercivilizácie ako aj podľa neutrínovej komunikácie a podobne. Nemieme byť príliš namyslení. Osobne si myslím, že ak nás aj snímaju nieletajú k nám neefektívne, energetickí pridraho a rizikovo v takých rýchlostiach. Možno že nám snímajú priamo náš Internet napríklad cez svojú umelu inteligenciu a sem tam s nami robia aj nejaké prieskumy. Zachytil som že už boli pokusy detegovať na Internete ľudí z budúcnosti zatiaľ bezúspešne. Dani vedci sa údajne potom obrácali na NSA lebo tí majú oveľa lepšie vyhľádavacie softwéry. Mňa napadlo čo tak sa pokúsiť detegovať mimozemskú civilizáciu na Internete? Ale ako ich odlíšiť od tajných, podivínov, heckerov a podobne?
Kritik
Kým nebude ľudská spoločnosť na takom stupni vývoja, že bude uvedomele schopná zabezpečiť potreby každého jedinca spoločnosti, je to zbytočná otázka. Zdrojov je totiž dosť, ale využívajú sa kontraproduktívne.
dilinkoooo

ja nemam na rozky zerem ponozky

Pridať nový komentár
TOPlist