USB chladnička Satzuma – urobte si zimu

Chladnička Satzuma patrí medzi Gadgets – vtipné hračky a doplnky, ktoré niektorí ľudia zbožňujú a iní ich označujú za sprostosti. Moje očakávania preto neboli veľké. Čakal som malú hračičku, ktorá zaujme hlavne vzhľadom a originalitou, čo sa aj celkom naplnilo. Chladiaci výkon v tomto prípade teda nie je najpodstatnejšou vlastnosťou produktu, ale nie je zanedbateľný. Originalita je pri tejto chladničke to najdôležitejšie. O inej neviem. Možno nie je jediná, určite však jedna z mála na trhu. Vzhľadom pripomína staršiu chladničku a je to celkom milá vecička. Z hľadiska Gadgets sa to dá hodnotiť kladne.

Balenie

Presne to, čo by človek čakal. Žiadna kartónová škatuľa, ale plastová. Chladnička je v nej však bezpečne uložená a netreba sa báť, že by došlo k nejakému poškodeniu. Celkom sa mi to páči, je vidieť, čo je dnu a je to fajn. Na obale je popis produktu v 7 jazykoch, obrázok a hlavné vlastnosti. Páči sa mi nápis „U Should B working“.
 


Vnútri je chladnička a malý papier s podrobnejším popisom. Ten poskytuje dôležité informácie ako požiadavky na počítač (že potrebujete počítač s USB 1.1 portom, 32MiB RAM a 100 MB miesta na HDD. Ovládače sa však žiadne neinštalujú. Ďalej tam nájdete dôležité bezpečnostné upozornenia a  zásady používania. Dozviete sa napríklad, že nemusí fungovať pri zapojení do USB HUB, čo je aj pravda. Pri zapojení do USB portu na klávesnici chladnička nepracovala – teda určite sa netočil ventilátor, čo môže byť nebezpečné.
 
Dizajn a konštrukcia

Chladnička je celá plastová, čo nie je úplne ideálne, ale je to postačujúce. Ako som už raz napísal, podobá sa svojim starým veľkým sestrám, čo ale pridáva na originalite. Je na nožičkách, čo je zároveň dizajnový aj funkčný prvok, pretože poskytuje prísun vzduchu k ventilátoru.
 

Je v červeno-béžovom prevedení so striebornými prvkami. Rozhranie medzi červenou a béžovou je mierne nepodarené a vidieť tam malé nedokonalosti, ale to nie je žiadna tragédia. Dvierka sú magnetické, takže sa neotvárajú a nehrozí, že by sa po čase niečo zlomilo. Po otvorení sa naskytne pohľad na chladiacu plochu a modrú LED v  ľavom hornom rohu. Chladiaca jednotka sa nachádza v spodnej časti. Zospodu vidieť pravdepodobne hliníkové rebrá a ventilátor, ktorý vyzerá trošku podozrivo. Potešia gumené nožičky, vďaka ktorým nebude chladnička lietať po stole a možno aj stlmia prípadné vibrácie.

Ako to funguje

Chladnička využíva rovnaký princíp ako každá bežná chladnička do auta. Mnohí z Vás už tušia, že ide o Peltierov efekt, ktorý je síce menej účinný ako kompresorové chladenie, ale je použiteľný v miniatúrnych zariadeniach, čo sa už o kompresoroch povedať nedá. K Peltierovmu efektu dochádza, keď dvoma rôznymi vodivo spojenými kovmi prechádza elektrický prúd. Dochádza k ochladzovaniu jednej časti a ohrievaniu druhej. Tá, ktorá sa ohrieva, je väčšinou ofukovaná ventilátorom, aby jej teplota nedosiahla nebezpečné hodnoty. Objavený bol dávno, v roku 1834. Táto technológia sa dnes využíva na chladenie vesmírnych staníc a družíc, PC komponentov a dokonca senzorov v niektorých fotoaparátoch a teleskopoch a  samozrejme v prenosných chladničkách. Peltierov efekt je energeticky náročný, preto sa od USB chladničky nedá očakávať nijak veľký výkon. Je totiž obmedzený maximálnou energiou, ktorú je schopný dodať USB port počítača. Ale aspoň sa nemusíte báť, že by v nej niečo zamrzlo.
 


Chladíme

Pri prvom zapojení krátko po tom, čo sa mi dostala chladnička do rúk, sa mi to celkom pozdávalo. Ventilátor síce mierne vrčal, ale bol tichý a na dotyk bol chladič fakt studený. Vážnejší test zažila chladnička pri pokuse ochladiť zhruba 3 dcl teplej vody v sklenenom pohári. Veľmi nepríjemná kombinácia, keďže sa chladí dno nádoby. Sklo je dobrý tepelný izolant, čo aj bolo vidieť na výsledku. Po troch hodinách bola voda na dne pohára mierne studená a na vrchu vlažná. Výrobca však neodporúča vystavovať chladničku kvapalinám, takže je dobré používať len zatvorené nádoby.
 S plechovkou je situácia úplne iná. Stačí 15 minút, ale aj menej a plechovka je citeľne chladnejšia ako bola predtým. Teda až na prípad, že by ste ju vytiahli z reálnej chladničky. Potom by tento USB gadget fungoval ako ohrievač. Po zhruba pol hodine je pri dne plechovka studená asi tak, ako by si to každý želal cez horúce leto. Vrch plechovky je ale výrazne teplejší, čo môže byť aj dobré, aj zlé. Treba ale pripomenúť, že táto chladnička nie je na to, aby váš nápoj schladila, ale na to, aby ho udržala studený, kým ste pri PC. Máte ho tak hneď po ruke a pri prijateľnej teplote. Problémom je ventilátor. Je o niečo hlučnejší ako pri prvom spustení a obávam sa, že po dlhšom používaní by bol na tom len horšie a horšie. Nie je o nič hlučnejší ako môj počítač sám, ale vydáva nepríjemný zvuk. Tiché vrčanie, ktoré dokáže ísť na nervy. Pre mňa neprípustné.
 Je tu ale ešte väčšie negatívum. Že by ste do chladničky napratali 500ml plechovku, nedúfajte. Len tak-tak sa vojde vysoká 250ml. Výrobca akosi pozabudol na pivo. Zariadenie je to robené na nízke plechovky. 500 ml pivo sa bez problémov vojde na šírku, ale na výšku mu chýbajú asi 2cm. Toto mohli trošičku dotiahnuť a urobiť chladničku vyššiu. Potom by ale vyzerala zvláštne. Bola by veľmi vysoká v pomere k šírke. Asi ako chladnička s mrazničkou.

Záver

Satzuma USB chladnička je pekná a milá vecička, ktorá môže skrášliť nejeden pracovný stôl. V červeno-béžovom prevedení sa však nehodí úplne všade. Hlavne, keď pri PC perifériách zvykne dominovať čierna. Podarilo sa mi na internete nájsť tú istú chladničku od iného výrobcu v čierno-striebornom, ktorá by pre mňa osobne bola o dosť atraktívnejšia. Je ale nedostupná. S dosť slabým chladiacim výkonom to nie je žiadny zázrak, ale dokáže váš obľúbený nápoj udržať pri príjemnej teplote dosť dlho. Pokiaľ chcete niečo poriadne schladiť, tak radšej použite chladničku v kuchyni. Táto pri PC vám ale určite bude pripomínať, kam treba ísť, keď je hlad. Pri cene 18€ aj pár centov je to dosť na zamyslenie, či má zmysel si takúto vec kupovať. Ale treba sa na to pozrieť aj z inej stránky – nepredáva sa produkt, predáva sa nápad.

Plusy:

- estetický efekt, skvelý doplnok
- chladí
- malá, dobre prenosná
- zaujímavý dizajn

Mínusy:

- nekompatibilita s 500ml plechovkami
- cena
- slabý výkon a nekvalitný ventilátor
- len jedna dostupná farebná kombinácia

Už mi zostáva len popriať Vám, našim čitateľom, krásny Silvester a všetko dobré do nového roku a poďakovať Tichépc.sk za zapožičanie chladničky.


 

Komentáre (9)
K0S3K
pre skuskami na energeticky napoj pre ponocovanie je to ako stvorene :D aj ked myslim ze vstat a ist do chladnicky je jednoduchsie :D
landrower
ako napad genialne... ale teda ze to nedava pollitrovky je dost blbe... mohli by urobit vecsi vykonnejsi model, pripojenie cez 4pin peripheral a bolo by :D
mano8
no je to celkom srandona vecicka, ale preco len na napoje ? v lete sa ti napr taka DELI cokolada rozpusti.. sup s nou dnu a neroztecie sa... a este si myslim, ze ine konstrukcne prevedenie chladica by urcite ten vykon zvysilo, ale zasa by asi narastla aj cena..
Chamrad
autor recenzie nevydrzal a coca colu uz mal vypitu ked to fotil alebo nacatu:D
M1ch4l
ked som robil fotky, tak uz bola vypita a schladena v tej chladnicke
1adad1
v tntrade maju podobne ale az 60€
AmOK
Hovadina strasna, ale recenzia napisana tak, ze som to docital do konca. ;) Btw, koho to inspirovalo a chcel by chladit vacsie mnozstvo napojov, zranice, tak s lepsie dimenzovanym zdrojom v pc a trochou zrucnosti si moze kupit v GME peltiera za par € (ceny dost padli), alebo klasicku mini-autochladnicku. http://gme.sk/sk/index.php?page=search&q=peltier&w=1111
Skill3r
Uz davno som po tom pokukaval na Eba-y. Tam sa to da zohnat okolo 15€ aj s postou a tusim v 5 farebnych vyhotoveniach (cervena, zlta, zelena,fialova, cierna)
shigi
"nekompatibilita s 500ml plechovkami" ...umrel som :-D, inak dobrá sranda :-)
Pridať nový komentár
TOPlist