Úprava chladičov - turbín Titan M5AB , M1AB , Platinum ...

Na nete som našiel zaujímavú úpravu chladiča Turbíny (Titan M1AB , M5AB , Platinum ...) , ktorá by mala zabezpečiť ešte lepšie chladenie.

Na obrázku je chladič Turbína. Tieto chladiče sú skôr populárne reklamou ako výkonom , ale aj tak postačia. Poznáme ich v rôznych prevedeniach , či už modely pre Intel CPU , alebo AMD CPU , firma Thermaltakee má aj svoj Dragon Orb. V poslednej dobe sa začali tieto chladiče používať aj  pri taktovaní AMD K6 II , K6 III alebo aj verzií s pluskom (K6 II+ , K6 III+), ktoré však normálne nedostať a patria do notebookov. 

Je pravda , že systém vetráku vo vnútri heatsinku nieje práve najlepšie vyriešený. Hlavnou chybou je asi to , že samotný vetrák zospodu ešte zohrieva heatsink. To si môžete všimnúť vtedy, ak znížite otáčky vetráku a zistíte , že chladiču trvá zohriať sa na určitú teplotu dlhšie, ako keď má vetrák otáčky na max.

Najlepšie teda bude vetrák vybrať a niečím ho nahradiť. Najlepšie vložením ďalšieho heatsinku , ktorý vyplní priestor po vetráku. Teda si zoberieme nejaký heatsink , ktorý už nepotrebujeme ,

a pokúsime sa vyrezať kruh , ktorý by presne sadol do vnútra prázdneho priestoru. Je jasné , že vyrezať kruh , z takého hrubého heatsinku nieje nič jednoduché  a preto postupujeme takto.

Pohľad na náš vyrezaný heatsink z profilu

Vyrežeme si najprv štvorec. Potom zrežeme hrany a v podstate máme kruh. Kto chce môže si tie menšie hrany ešte obrobiť  , ale asi to nemá zmysel. Malý heatsink máme hotový. 

Zoberieme šmirgeľ , zarovnáme spodnú stranu nového heatsinku , aby dobre dosadala na pôvodný na spodok vnútra vonkajšieho heatsinku (pôvodného). Pôvodný heatsink zvnútra očistíme. Týmto máme pripravené oba heatsinky na zmontovanie do seba. Nesmieme zabudnúť naniesť na spodnú stranu malého (nového) heatsinku teplovodivú pastu (odporúčam Titan striebornú pastu, pre majetnejších Artic Silver II ).

Takto pripravený malý heatsink vložíme do vnútra pôvodného a pritlačíme. Chladič už bude vyzerať asi takto :

Zvnútra , tam kde sa strana malého heatsinku dotýka pôvodného , kvapneme pár kvapiek sek. lepidla aby to držalo. Pre lepšiu orientáciu pozrite nákres z profilu :

Ak ste všetko správne podľa návodu urobili , dostali ste mohutnejší chladič. Ani nie mohutnejší , skôr by som povedal , že hetasink má viac možností - priestoru pre teplo a tým aj lepšie chladí.

Výber vetráku

Čaká nás ďalšia fáza a to výber vetráku. Tu je dôležité , či chcete mať vetrák tichší a menej výkonný , alebo Vám hluk nevadí a vyberiete poriadny systémový vetrák.

Tichšia možnosť: 

Táto je klasická , na začiatku odobratý pôvodný vetrák z chladiča , pripevníte na stred , čiže na malý heatsink, ktorý ste dorobili 

a po primontovaní bude chladič s vetrákom vyzerať takto :

Pôvodný vetrák z Orbu je dobrý a hlavne tichý , ak keď to asi nebude to pravé-orechové pre overclockera. Ten sa rozhodne pre:

Hlučnú možnosť :

V tomto prípade sa použije vetrák zo zdroja , alebo systémový vetrák , ktorý sa pripevní na vrch chladiča. Čím má vetrák vyšší prietok vzduchu - tým lepšie. 

Záver

Táto úprava by Vám mala zabezpečiť nižšiu teplotu o 3-5 stupňov , v závislosti od použitého vetráku a jeho výkonu. Podstatne viac však záleží na práci, akú ste pri úprave previedli. Ak bola dôsledná (dobre ste zarovnali a očistili spodok pôvodného chladiča, potom použili kvalitnú pastu; tiež ste dobre zarovnali spodok malého heatsinku a použili kvalitnú pastu....) chladič sa Vám možno odmení ešte lepším chladením.....

 

Pridať nový komentár
TOPlist