Unikátny test na pc.sk – powerline vs. klasická LAN sieť

, Autor: Anonymný používateľ
 
Zrejme každý z nás už vo svojom byte, dome či firme stál pred otázkou, ako zabezpečiť konektivitu do Internetu. V základe sa používajú 2 typické možnosti – klasická káblová LAN alebo Wi-Fi. Čo však ak doma nechcete vŕtať do múrov a ťahať dlhé metre kabeláže? Alebo máte veľký dom, ktorý nepokryje ani výkonný Wi-Fi smerovač, prípadne z vlastného presvedčenia nechcete používať elektromagnetické žiarenie z Wi-Fi smerovača? 

V tom prípade je tu aj tretia možnosť, ktorá existuje už dlhé roky, no stále o nej mnoho ľudí nevie a tou je powerline alebo sieťový adaptér do zásuvky. Jednoducho povedané, internetové pripojenie je zabezpečené cez elektrické rozvody v stene. Dnes si túto technológiu predstavíme, postavíme malú sieť pomocou D-Link DHP-P509AV adaptérov a zmeriame rýchlosť v porovnaní s klasickou LAN.
 

Powerline? Nič mi to nehovorí...

 
Ako už bolo povedané v úvode, powerline adaptéry fungujú na jednoduchom princípe, ktorý spočíva v šírení užitočných dát cez klasické elektrické rozvody v stenách. Tieto rozvody má každá stavba a slúžia pre prenos elektrickej energie, no prečo by nemohli niesť so sebou aj "Internet"? Samozrejme, že môžu a to je celý vtip a zmysel powerline technológie, ktorá využíva PLC (Power-line communication) protokol pre súčasné šírenie dát a elektriny.
 
Predstavme si teda situáciu, keď máte veľký dom, napríklad dvojposchodový. Vŕtať nové otvory pre káble sa vám nechce a Wi-Fi z nejakého dôvodu nie je pre vás správna voľba. V tomto dome máte viacero počítačov a jeden smerovač. To je typický scenár aj v slovenských domácnostiach. Chcete teda pripojiť niektorý počítač s Internetom, no ako už bolo povedané, ťahať nové káble neprichádza do úvahy a Wi-Fi tiež nie je cesta. 
 
Možnosť je tak powerline. Pri zakúpení powerline adaptérov sú v balení typicky 2 adaptéry. Sú úplne rovnocenné, neexistuje tu akýsi primárny a sekundárny adaptér. Stačí jeden pripojiť do elektrickej zásuvky a sieťovým káblom spojiť so smerovačom, ktorý vás spája s Internetom. Druhý adaptér pichnete do zásuvky kdesi v blízkosti počítača a sieťovým káblom ho spojite s počítačom. Hotovo. Žiadna inštalácia ovládačov, žiadna konfigurácia. Adaptéry sa automaticky nájdu a surfujete Internetom. U powerline sa nemusíte obávať ani zvýšenej spotreby nakoľko ich spotreba je typicky na úrovni pár W a moderné adaptéry majú už implementované aj šetriace funkcie, ktoré v prípade nečinnosti znížia spotrebu takmer na nulu.
 
 
Myslíte si, že myšlienka šírenia Internetu cez elektrické rozvody je nová? Omyl! Štandard HomePlug 1.0 vyvinutý HomePlug Powerline Alliance uzrel svetlo sveta už v roku 2001. Poskytoval však rýchlosť iba 14Mbps. Medzitým prišli na svet novšie štandardy ako napríklad  HomePlug AV alebo tiež  HomePlug AV 500, ktorý obsahuje aj dnes testovaný model D-Link DHP-P509AV. Ako už názov naznačuje, tento štandard sľubuje rýchlosť 200Mbps až 500Mbps na fyzickej vrstve. Momentálne najrýchlejším štandardom je HomePlug AV2 z januára 2012, ktorý už na fyzickej vrstve ponúka rýchlosť 1Gbps. Niekedy sa označuje aj ako HomePlug 600.
 
Existujú dokonca také powerline adaptéry, ktoré predstavujú Wi-Fi extender. Jednoducho jeden adaptér zasuniete do zásuvky a pripojíte k smerovaču tak ako predtým. Druhý adaptér, v podobe Wi-Fi vysielača pripojíte inde do elektrickej zásuvky a tam vám bude šíriť bezdrôtový signál.
 
 

Výhody

Asi najväčšou výhodou je pohodlná inštalácia. Bez vŕtania dier do stien, upratovania a naťahovania káblov stačí zasunúť adaptéry a je to. Inštalácia powerline siete je otázkou krátkych minút.
 
Druhou výhodou oproti Wi-Fi je dosah. Ja som skúšal tieto adaptéry v pomerne veľkom rodinnom dome, v ktorom sú niektoré nosné múry poriadne hrubé (aj 40cm) a môj Wi-Fi smerovač, hoci je umiestnený približne v strede domu, nepokryje signálom všetky kúty. Ak máte prerobenú pivnicu na nejakú miestnosť, napríklad herňu a prípadne obývate aj povalu, môže mať aj váš Wi-Fi smerovač problém. Pre powerline to nie je prekážka a navyše latencia dosahuje podobné hodnoty ako pri klasickom káblovom pripojení.
 
Tretia výhoda spočíva v rozšírení siete. Powerline adaptér nemusí byť nutne pripojený len k počítaču a hotovo. Spomínal som už, že existujú Wi-Fi powerline adaptéry, no pod pojmom rozšírenia siete nemám na mysli iba tie. Adaptér totiž môžete pripojiť k prepínaču a k nemu pripojiť X ďalších počítačov, prípadne ho môžete spojiť s druhým smerovačom a rozširovať svoju LAN teoreticky do nekonečna.
 

Nevýhody

Kvalita a rýchlosť pripojenia závisí od kvality elektrických rozvodov. Negatívny vplyv na rýchlosť môže mať už samotná kabeláž a ak napríklad máte v dome ešte hliníkové rozvody nie je zaručená funkčnosť.
 
Zraziť rýchlosť vám dokážu aj elektrické spotrebiče, ktoré spôsobujú rušenie. Ide o bežné zariadenia ako práčky, vysávače či lampy. Tu je situácia podobná ako s Wi-Fi.
 
Pripojené powerline adaptéry predstavujú potenciálne bezpečnostné riziko. Susedia si môžu kúpiť tiež takéto adaptéry a ak je sused šikovný, môže odchytávať dáta, ktoré sú určené iba vám. Bezpečnostní odborníci prirovnávajú takúto sieť k otvorenej Wi-Fi sieti, v ktorej môže každý vidieť všetky dáta. Štandard HomePug AV však našťastie priniesol so sebou aj 128b AES šifrovanie. Dáta sú šifrované len medzi adaptérmi, teda nie medzi Ethernet rozhraním adaptéra a Ethernet rozhraním počítača.
 
Kľúčové slová
D-Link, D-Link DHP-P509AV, Powerline, Siete
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

TOPlist