Ubuntu 10.04 Lucid Lynx

Po pol roku sme sa opäť dočkali novej verzie Ubuntu 10.04 Lucid Lynx. Sľubuje mnoho noviniek, na niektoré z nich sa teda pozrieme. Použijeme 32bit desktop verziu. Keďže toto vydanie je LTS (long term support), je podporované až do apríla 2013, čiže tri roky oproti štandardným 18 mesiacom.

Novinky

Rýchlejší štart

Nové Ubuntu by malo štartovať opäť o niečo rýchlejšie oproti predchádzajúcej verzii. Toto bolo dosiahnuté napríklad odstránením HAL. O bootovací proces sa teraz stará Upstart, ktorý prináša ďalšie zrýchlenie a pochádza priamo z dielne Ubuntu.

Ubuntu One Music Store Ubuntu One Music Store je služba, ktorá vám umožňuje priamo z prehrávača Rhythmbox nakupovať hudbu bez DRM vo formáte MP3. Nákup hudby je umožnený aj zo Slovenska, na rozdiel od iTunes či iných veľkých internetových obchodov s hudbou.

Nový vzhľad

Po dlhom čase sa veľmi výrazne zmenil vzhľad systému. Základná téma je v tmavých farbách, avšak v Ubuntu nájdete aj svetlú tému. Rovnako sa zmenilo i logo Ubuntu a jeho slogan. Ubuntu už nie je „Linux for human beings.“ Nový slogan znie „Ubuntu is Lightware.“
Tlačidlá pre maximalizáciu, minimalizáciu a zatvorenie okna boli presunuté na ľavú stranu, podobne ako v systéme MacOS X, ktorým sa Ubuntu v tomto vydaní výrazne inšpirovalo.


Tmavá defaultná téma Ambiance.


Svetlá téma Radiance.

Sociálne siete Program Gwibber, ktorý sa nachádza na inštalačnom CD, vám umožňuje pripojiť sa na sociálne siete. Podporovaných je viac sietí, okrem iných u nás asi najznámejšie, Facebook a Twitter. Pre základné úkony na týchto sieťach preto netreba otvárať prehliadač.

nVidia OpenSource ovládač

Ubuntu odteraz používa ako defaultný ovládač pre grafické karty nVidia ovládač Nouveau. Tento ovládač podporuje 2D akceleráciu na nVidia kartách, avšak pre 3D je potrebné nainštalovať binárny ovládač, ktorý by vám malo Ubuntu samo poskytnúť.

Software Z inštalačného CD boli niektoré programy odstránené a nahradené novými. Odstránených bolo niekoľko hier, pribudla však logická hra Gbrainy. Odstránený bol tiež grafický editor Gimp s tým, že bežnému používateľovi na jednoduchú úpravu fotiek postačí aj predinštalovaný F-Spot a Gimp je možné v prípade potreby doinštalovať. Ďalšou zmenou pre milovníkov dvojpanelových súborových manažérov je to, že súborový manažér Nautilus dokáže pracovať v dvojpanelovom režime:


Dva panely je možné aktivovať v nastaveniach.

Gimp uvoľnil miesto jednoduchému editoru videa Pitivi. Program XSane určený na skenovanie dokumentov bol nahradený programom Jednoduché skenovanie, ktorý je prehľadnejší, avšak neposkytuje toľko funkcionalít a možností ako XSane. Samozrejmosťou sú nové verzie softwaru, ako Gnome 2.30, Firefox 3.6, OpenOffice.org 3.2 a mierne vylepšené Ubuntu Software Center. Vďaka knižnici libmobiledevice obsiahnutej v novej verzii Gnome je odteraz funkčný prístup k súborom na zariadeniach ako je iPhone a iPod Touch.


Jednoduchý editor videa Pitivi.

Komentáre (7)
mineo
nehnevaj sa luboš...ale poslednú vetu, nopovazujem za vydarenu............si nastuduj kto stojí za canonicalom, kolko do toho uz investoval a aké obchodné zmluvy canonical uzatvára..........tvoje vyjadrenie nanucuje dojem, ze canonical je firma posobiaca v garazi............
lubos679
Ano, viem ze za Canonicalom stoji Mark, ktory dnes sice uz nie je CEO, ale stale, da sa povedat, financuje Canonical zo svojho kapitalu. Canonical nie je ziadna garazova firma, ta posledna veta aspon pre mna taky dojem nevytvara. Skor som narazal na to, ze Canonical je zatial stale v cervenych cislach, cital som o tom nedavno. Preto sa snazi najst dalsie zdroje prijmu. Proste nepokryje vsetky naklady z toho, co zarobi, co sa vsak nova CEO posnazi zmenit. Mark sa teraz stara o dizajn a technicke zalezitosti.
rako
Hm ako mozem v Lucide rozbehat GPU akceleraciu HD videa na integrovanej Intel GMA4500 ?? to je fakt posledna vec ktora mi tu chyba
marto
Dva v jednom? Dúfam, že si ten istý človiečik, ktorý túto recenziu uverejnil aj na inom webe... Inak po inštalácii dualbootu nezbehla korektná inštalácia grubu, tvaril sa že je všetko v poriadku a nič :-).
makroelektro
Doteraz určite najpodarenejšie ubuntu.a podpora ipodu je uplne bombová.konečne si ho môžem kúpiť :)
mapplec
je to dobra praca, som uplne spokojny ;)
lubos679
Ano, som ten isty, pisal som to zaroven pre 2 weby.
Pridať nový komentár
TOPlist