Toshiba Portégé R700 - jeden krok popredu, dva späť

Výkon mobilného Core i5 v malom podnikovom notebooku, pri zachovaní vysokej výdrže batérie, to sa tak často nevidí. Siedma inkarnácia obľúbeného pomocníka manažérov od Toshiby sa predstavuje. Zachová dobré meno predchodcov?


Úvod, vyhotovenie

Séria notebookov Portégé je tu s nami už dlhé roky. Tieto stroje boli už od svojho počiatku vyrábané ako ultratenké zariadenia a v priebehu času sa na tom menilo len premálo. Spočiatku šlo o malé notebooky s uhlopriečkami len 12 palcov, zato však s výdržou na úrovni niekoľkých hodín. Vďaka ich malým rozmerom a ešte menšej hmotnosti sa rýchlo zapísali do povedomia zákazníkom a urobili značke dobré meno.

Základným cieľom notebookov Portégé je ponúknuť čo najtenší a najľahší počítač, nabitý čo najväčším množstvom funkcionality a všetko to podčiarknuť veľkou výdržou batérie. Scenár sa úspešne darilo dodržiavať celých šesť inkarnácii tohoto modelového radu. Najmä série 500 a 600 sa svojej roly držali veľmi striktne a zožali úspech.

Siedma séria sa úspech snaží zopakovať, a pripravila si nové zbrane. Ak si napr. myslíte, že malý podnikový notebook by mal byť osadený pomalobežným ULV procesorom, v Toshibe sa na vašom názore len pousmejú. U nich sa po novom vsádza na plnohodnotné mobilé procesory, nie ich podvoltové verzie. Stretnúť sa s Core i5 či Core i7 preto nebude raritou.

Vyhotovenie

Nová edícia Portége nám oproti svojim predchodcom o čosi narástla. Stále však zostávam malým a spratným pomocníkom na cestách, ako i profesionálne vyzerajúcim prvkom v rukách podnikateľa.

Zmeny oproti starším verziám sú patrné hneď na prvý pohľad. Predtým do strieborna ladené chladné telo, ktoré si Toshiba v tomto modelovom rade dlhé roky pestovala, sa zmenilo na čierne, jednoduchým a trochu plastovým dojmom pôsobiace. Elegancia už nie je tak patrná a notebook sa v tomto smere akoby posunul bližšie k obrazu spoločnosti Lenovo. Nevyzerá vyslovene zle, len už nie je tak výrazný. Na reprezentačných firemných fotografiách, ktoré sú nafotené a retušované aj nemožnými spôsobmi, aby čo najviac zastreli realitu, to tak nie je vidno, no keby ste notebook videli naživo, dali by ste mi asi za pravdu.

Inak striedmy a farebne jednotný dizajn je narušený pochromovanými pántmi displeja a tlačidlami touchpadu spoločne s ich rámikom ladenými do odtieňov lešteného kovu. Tlačidlá v tomto prípade neprekážajú, avšak o tom, či sem pochromované pánty patria, by sa už dali viesť diskusie.

Otázka dizajnu je vždy krokom na uváženie. Nechať výrobku staršiu, dobre známu a overenú tvár, alebo príjsť s niečim novým, iným? Ak ide o malé zmeny, nevidím v tom problém, ak však ide o niečo väčšie, treba sa zamyslieť. Mne osobne sa zmena k plastovému ladeniu nepáči. Staršie verzie Portégé ma vedeli esteticky uspokojiť viac. Je to ale predovšetkým vec vkusu.

Čo však rozhodne potešujúce je, sú rozmery a hmotnosť. Notebook nám síce v uhlopriečke displeja narástol na 13 palcov, stále si ale drží vynikajúce rozmery pomedzi konkurenciou. A čo je ešte lepšie, hmotnosť ostáva veľmi nízka – iba približne 1,5 kg. Nemôže síce súperiť so starším R600, ktorý bol tak ľahký ako skutočne veľmi tenký a subtílny MSI Wind, no hravo sa zaradí medzi to najľahšie, čo môžeme na trhu dostať.

Nízka hmotnosť ako i pevnosť materiálu boli dosiahnuté vďaka špeciálnemu prístupu ku konštrukcii. Šasi je vyrobené z horčíka tak, že jeho vnútorné rebrovanie teraz pripomína včelie plasty. Základňa sa vďaka tomu stáva ľahšou pri zachovaní či miernom vylepšení pôvodnej pevnosti. Ide o ďalšiu z techník odpozorovaných z prírody, ktorá sa dostali do praxe. Na podobnom princípe je napr. u Hawelett-Packard založená mriežka chladenia veľkých serverov.

Ako už bolo spomenuté vyššie, magnéziové šasi na oko pôsobí ako plast. Jeden by si až mohol myslieť, že už i Toshiba sa rozhodla šetriť na nesprávnom mieste. Opak je však pravdou. Povrch je opracovaný veľmi precízne a s plastom toho veľa spoločné nemá. Je jemný na dotyk, ruka sa na ňom nezadiera a podľa záťaže v mieste opretia dlaní príjemne chladí, resp. zahrieva.

Povrch má ale i jedno veľké negatívum. Po kontakte s rukou sa na ňom zachytávajú odtlačky spôsobom horším než na lesklých plastových Satellitoch. Horším najmä z dôvodu, že mastnôt sa tak ľahko nezbavíte. Utretie handričkou pomáha len málo, k dosiahnutiu čistoty je potrebné siahnuť po prípravku. Toto by sa diať rozhodne nemalo!

Telo s vekom je prepojené cez dva malé kĺby na okrajoch displeja. Chránené sú onými pochrómovanými plastovými bokmi. Ich tuhosť je tak akurát. Veko po otvorení (maximálne bežných 140 stupňov) pevne drží svoju polohu a pri nárazoch sa nekýva. Po zatvorení ho na tele drží len vlastná sila kĺbu, uchycovacie nožičky či magnetické plôšky nie sú použité. Sila vzhľadom na jeho vskutku malú hrúbku a hmotnosť nemusí byť nijak veľká. Dotyku privretého veka s telom je zamedzené štandardne cez niekoľko malých gumových plôšok pripevnených na veku. K otvoreniu pomáha mierne dopredu prehnutý vŕšok.

Pre dobrú použiteľnosť notebooku je z dlhodobého hľadiska dôležité, aby sa vonkajšia časť veka dotyku príliš neprehýbala. Ak je pevné, nemusíte sa obávať, že priložením notebooku ťažším predmetom by ste si poškodili displej, z dôvodu jeho poškriabania na klávesnici. V tomto ohľade sa testovaný počítač do nebies vychváliť nedá a svoju úlohu si zastáva nedostatočne. Vyvolanie tlaku na veko sa premieta do výrazných obrazových defektov na displeji a určite by som si dával pozor na prenášanie notebooku bez puzdra či v batožine. Pevnosti notebooku vystuženého oceľovým rámom od veka bez kostry samozrejme čakať nemôžem, chcem však mať aspoň istotu, že keď už si kúpim notebook, ktorý mi bude denne robiť spoločnosť na cestách, istú dobu aj prežije.

Lepšie to dopadá aspoň z hľadiska pevnosti šasi. Materiály sú odolné a stavbou tuhé, čo už samé o sebe hovorí, že počítač by nemal trpieť vŕzganím. Napriek tomu... Najslabším miestom je okolie optickej mechaniky. Tá aspoň v mojom prípade nedržala práve najlepšie, a dochádzalo preto k istému pohybu materiálu a zvukovým efektom. Myslím, že práve kvôli nej sa mi pozdávala horšie aj celá pravá časť. Telo si však svoj tvar drží ako betónová doska, avšak dáva o sebe vedieť, keď sa ho na inkriminovanom mieste dotknete.

Batéria je riešená spôsobom dobre známym najmä z netbookov. Nie je umiestnená na spodnej strane základne, ale kvôli šetreniu priestoru a dosiahnutiu čo najmenšej výšky, je jej venovaný samostatný priestor pod displejom hneď nad klávesnicou. Keď batériu vyberiete, zostane na jej mieste len veľká diera. Notebook ako taký sa bez nej stáva tak ľahkým, že takmer nerozoznáte, či je skutočný, alebo len hračka. Batéria tvorí až tretinu jeho hmotnosti a bez nej rúčka váhy zastavuje na 1000 gramoch.

Pod batériou nájdeme aj slot pre SIM kartu k integrovanému 3G modemu.

Príslušenstvo

V balení nájdeme len doplnky ako u každého iného notebooku. Napájací adaptér so zdrojom, inštalačné príručky a manuály a optické médium s operačným systémom pre obnovu dát.

Komentáre (5)
BurnerTom
V recenzii si zabudol spomenut, ze SSD disk je 1.8" a nie 2.5", lebo 2.5" disky sa pripajaju klasicky cez SATA konektor resp. sikla by sa fotka pouziteho disku.
Richard_12
Asi vám už Toshiba ďalší notebook na recenziu nepošle. Je škoda, že sa nová Toshiba Portege nespráva podľa hesla "nové lepšie". Videl som nový duralumínový Samsung 9 a vyzerá oveľa lepšie. http://www.zive.cz/clanky/zapomente-na-tablety-je-tu-hromada-novych-notebooku/acer-msi-a-odpoved-na-air-od-samsungu/sc-3-a-155240-ch-74389/default.aspx
ribi
Toshiba vyrába množstvo dobrých notebookov. To že sa jeden kus nevydaril podľa predstáv ešte v konečnom dôsledku nič neznamená. Názory na tento kus sa veľmi líšia. Niekto ho považuje za dostatočného nástupcu, inému sa naopak až tak nepozdáva. Veci, ktoré jeden človek prehliada skritizuje či pochváli druhý. Pravda, nebývazvykom, že by sa názory na jeden notebook tak líšili, a i preto je v mojich očiach R700 tak trochu kontrovérznym produktom. Spomínaný Samsung sa mi už z pohľadu pozdáva viac než R700. Telo ešte tenšie, ešte ľahšie, výkon dimenzovaný presne ako sa bude dať využiť.. Spoločník na cestách najvyššej kategórie. Uvidíme ale, čo sa z neho vykľuje:)
BurnerTom
pises ze: "Výdrže pri prehrávaní videa, či už bežného alebo HD sa viac nemeria. Na moderných počítačoch sa pohybuje výrazne pod úrovňou maximálnej záťaže." - toto vobec nie je pravda - staci si pozriet vysledky testov. "V priemere môžeme povedať, že je niekde medzi výdržou v pokoji a v maximálnej záťaži." Tak isto mozno povedat, ze vykon Core i5 je niekde medzi Core i3 a Core i7 a tak isto vykon GeForce GT 425M je niekde medzi 415M a 445M atd ... Tak isto mi nie je jasne, ako mozes porovnavat vydrz na beteriu ked notebook zatazujes 3Dmark06 (Canyon Flight) a BatteryEaterom (Classic test). Dalsia vec co som si vsimol je, ze v cca. polke grafoch ti chybaju vysledky notebookov recenzovanych na pc.sk a este taka drobnost: ked sa graf vola Cinebench R11.5 32bit preco tam uvadzas aj vysledok 64bit verzie?! Dalej uvadzas ze: "Napokon je zmeraný výkon disku nástrojom HDTune (do istej miery je závislý aj ná výkone procesora, avšak celkom dobre odzkadlí ako sa disk reálne pri prevádzke chová)." avsak v recenzii su nejake vysledky z CrystalDiskMark bez vysvetlenia na co sa vlatne pozeram. Ked chces ukazat ako sa disk "realne chova", preco nepouzijes napr. Hard Disk Test z PCMarku?
ribi
Moje vyjadrenie o HD videu: Trochu som to preformuloval. Súhlasím, nebolo to správne. Cinebench: Výsledy boli dovedna merané v 32-b prostredí. 64b je tam pre porovnanie nárastu výkonu. HDTune/Crystalmark: Opravil som text. Namiesto HDTach bol použitý Crysalmark. Závislosť nebol práve najšťastnejší termín. HDTune hodnotou "CPU usage" ukáže, akou mierou pevný disk svojou prácou zaťaží procesor. Ďakujem
Pridať nový komentár
TOPlist