Thermalright AXP-100 - ITX chladeniu sa blýska na lepšie časy

Hoci sa nám chladič v redakcii potuluje už mesiac, informácie o jeho výkone môžeme vypustiť až dnes, po vypršaní informačného embarga. Thermalright oficiálne začína predaj svojho najnovšieho ITX chladiča AXP-100.


Thermalright AXP-100 - Balenie, Špecifikácie

Spoločnosť Thermalright vznikla v roku 2001, odkedy patrí k popredným výrobcom chladičov procesorov, grafických kariet a rôznych špecializovaných pasívov pre RAM moduly, či dokonca konzolu Xbox360. Predpokladáme, že kto sa niekedy aspoň trošku obšmietol okolo problematiky chladenia, tomu značka Thermalright nie je neznáma.

Absolútne prvým produktom bol celo medený radiátor SK6, na ktorý šiel osadiť jeden 80mm ventilátor s výškou 38mm (k pasívu sa ale štandardne nedodával). Za prelomový sa dá označiť model XP-120, ktorý zadefinoval nový štandard chladenia, keď ako prvý chladič vôbec podporuje 120mm ventilátor. Ten istý chladič reprezentuje míľnik aj pre výrobcov základných dosiek, ktorí následne začali optimalizovať rozloženie komponentov v okolí socketu pre použitie 120mm ventilátorov.

Thermalright XP-120 (rok 2004)

Z novodobej histórie za zmienku určite stojí vežovitý chladič 120Ultra (extreme) alebo radiátor optimalizovaný pre pasívnu prevádzku HR01 (aktuálne model HR02).

Thermalright, na rozdiel od Noctua alebo Phanteks, pokrýva aj segment lacnejších chladičov. Zákazníci si môžu vybrať kvalitné chladiče začínajúce od 35 (True Spirit 120) až po 80EUR (Archon SB-E).

My sa dnes pozrieme na ITX chladič s označením AXP-100, ktorý patrí k tomu typu chladičov, za ktoré si výrobcovia nechajú slušne zaplatiť. Do rovnakej kategórie prémiových produktov patrí aj Prolimatech Samuel 17 alebo Noctua NH-L9i, ktoré sme proti sebe postavili v predošlej recenzii a ktoré budú robiť spoločnosť aj AXP-100.

 

Balenie

S dizajnom krabice si Thermalright veľkú hlavu nerobí. Z grafiky sa nanajvýš dozviete meno výrobcu a označenie produktu - AXP-100. Thermalright teda predpokladá, že zákazníci už dopredu dobre vedia, čo kupujú.

 

Príslušenstvo

Pasív sa nachádza až na spodku balenia, zavalený veľkou porciou príslušenstva. Okrem montážneho kitu a skrutiek tu nájdete kovovú redukciu na 120/140mm ventilátory, teplo vodivú pastu, 100mm ventilátor TY-100 s PWM reguláciou, manuál a nálepku. Príslušenstvo a všetky skrutky sú zabalené do nepraktických igelitových vreciek, ktoré sa nedajú spätne uzavrieť. Naopak, páči sa nám, že výrobca pridáva z každého typu skrutiek aj jednu rezervnú.

 

Špecifikácie

Thermalright AXP-100
Kompatibilita
Intel: LGA775, LGA1155/1156, LGA1366
AMD: AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2
Materiál
meď - základňa a heat-pipes (poniklované)
hliník - rebrovanie
Heat-pipes (počet/priemer)6 / 6mm
Dodávané ventilátory
1x Thermalright TY-100
Rozmery (bez ventilátora)
44mm (výška)
105mm (šírka)
121mm (hĺbka)
Hmotnosť (bez ventilátora)
360g
Orientačná cena
~44,99EUR s DPH (cena odporúčaná výrobcom)
Stránka produktuThermalright AXP-100

 

Komentáre (4)
TONNYCK
Mozno hlupa otazka, no neviem naco sluzi poniklovany povrch, ked nikel ma tepelnu vodivost viac ako 4x horsiu, ako med... Viem, ze ide len o nejaku 0,000xy mm hrubku, no ani prezervativ nema ovela viac a predsa... ;-)
Michal Kiradžiev
ide viac-menej o dizajnove hladisko + chrani voci korozii a oxidacii. EDIT: pozeram, ze AmOK ma predbehol ;-)
AmOK
Nikel len chrani med pred koroziou. Na tepelnu vodivost pri tej hrubke nema absolutne vplyv. Dalsia vec je ta, ze poniklovanim velmi vela vyrobcov maskuje fakt, ze "medene heatpipes" vyrobili z lacneho hlinika.. :)
TONNYCK
Tak to som vedel, ze ta hrubka tej vrstvy je nepodstatna, len som nevedel, ci to ma aj inu, specialnejsiu ulohu...? Dikes... :-)
Pridať nový komentár
TOPlist