Test základných dosiek pre Phenom II – stredná trieda

AMD so svojimi 45nm čipmi hlási návrat silnej konkurencie pre takmer celú ponuku Intel-u, a s rastúcou popularitou nových Phenom-ov II ožil aj trh so základnými doskami pre ne. Dnes sa pozrieme na niekoľko zaujímavých základných dosiek strednej triedy v cene od 70 do 120 € - máme dosku s čipsetom AMD770, AMD790X a dve s AMD790GX.

Úvod

Kým boli na trhu ešte „staré“ 65nm procesory Phenom X3 a X4, trh so základnými doskami pre tieto čipy nijak výrazne neprekvital. Záujem zo strany zákazníkov, teda nás, bol pomerne nízky, preto nemali výrobcovia takmer žiadnu motiváciu pre vývoj mnohých modelov. Samozrejme, boli tu zaujímavé dosky, no s ponukou na strane Intel platformy sa to nedalo porovnať ani zďaleka.

Firma AMD si svoju situáciu uvedomovala veľmi dobre a ako záchrana procesorového biznisu mala prísť 45nm výroba a nové Phenom-y s číslovkou II. Práve týmto označením AMD spravilo hrubú čiaru za prvými Phenom procesormi a uviedla na trh svoje nové čipy, ktoré, treba uznať, sú opäť silnou konkurenciou pre Intel Core2Duo a Core2Quad.
Spolu s tým ožil aj trh základných dosiek, čo sa prejavilo na zvýšenej frekvencii, akou sa výrobcovia chválili s novými modelmi. Z týchto noviniek som si vyžiadal od Asus, Gigabyte a MSI pár takých, ktoré stoja za zváženie pri kúpe dosky s dobrou výbavou a nejakým prísľubom zábavy pri pretaktovaní – veď prečo nie, nové Phenom-y je priam hriech nechať pracovať na pôvodnej frekvencii :-)

Stretli sa nám teda v teste štyri základné dosky – dve Gigabyte, s čipsetmi AMD770 a AMD790X, jedna Asus s čipsetom AMD790GX a jedna MSI s rovnakým čipsetom ako Asus. Od MSI dorazlia tiež ich high-end doska 790FX-GD70, na ktorú sa pozrieme v samostatnom článku.

Už z pohľadu na zastúpenie čipsetov je jasné, že momentálne má drvivú väčšinu tohto trhu pod palcom sama firma AMD. Slávne časy VIA KT600 či KT800 sú nenávratne preč, rovnako nVidia to zjavne u AMD vzdala a pre AM3 socket v podstate iba „premenovala“ čipset použitý u AM2+ dosiek – nForce 780a na 980a. Tých pár dosiek s GeForce 8200 je poľahky prevalcovaných ponukou dosiek s AMD780G (a po novom AMD785G). Celý trh čipsetov pre AMD procesory tak v podstate obsadila firma AMD.

V strednej triede, ktorá býva najzaujímavejšia pre skúsenejších užívateľov s obmedzeným rozpočtom, sa nachádza momentálne niekoľko čipsetov v okruhu záujmu – AMD770, AMD790X a AMD790GX. Prvé dva sú bez integrovaného grafického jadra, 790GX obsahuje jadro RV610 s 40 stream procesormi .

AMD 770


Najnižší z čipsetov bez integrovaného grafického jadra od AMD – AMD770, má celkom striedmu výbavu, no nedá sa povedať že by bola nedostačujúca. Z pohľadu grafických kariet poskytujú základné dosky ním osadené väčšinou jeden PCIe x16 slot s plným počtom liniel vo verzii 2.0. Samozrejmá je podpora všetkých nových procesorov na AM2+ aj AM3 platforme, spolu s HyperTransport 3.0.

Ďalšie vlastnosti sa odvíjajú od južného mostíka, s ktorým sa páruje – SB710. Ten je možné pokladať za orezanú verziu najvyššieho modelu SB750, ale bez podpory RAID 5, alebo ako vyspelejšiu verziu SB700 (videný najčastejšie v kombinácii s AMD780G) – s pridanou podporou pre ACC (Advanced Clock Calibration).

AMD 770 možno nájsť zväčša u dosiek nižšej strednej triedy s cenou pod 80€.


AMD 790X


Čipset AMD 790X je veľmi zaujímavý – od high-end 790FX ho odlišuje snáď iba Crossfire režim, ktorý nebeží v kombinácií x16 + x16 liniek, ale „iba“ x8 + x8 liniek. Ak vezmeme v úvahu to, že sa jedná o PCIexpress verzie 2.0, môže nám byť u súčasných grafických kariet jedno, či Crossfire beží „plnotučne“, alebo len v odľahčenej x8 + x8 verzii. Potvrdzujú to aj niektoré testy na internete.

Okrem Crossfire režime sa 790X od 790FX líši samozrejme aj cenou, ktorá je o niečo nižšia. Je preto zaujímavé, že po ňom doteraz siahol iba Gigabyte (a MSI u jedného staršieho modelu s SB600), ostatní výrobcovia akoby ho odignorovali. Pokiaľ viem, aj Asus a MSI konečne chystajú po jednom novom modeli s týmto čipsetom a SB750.

Južný mostík „balený“ k 790X je SB750, teda to najlepšie, čo momentálne vie AMD ponúknuť. Je tu podpora šiestich S-ATA II portov s RAID režimami 0,1, 1+0 a 5, a tiež AHCI režimom, ktorý má stále problémy kvôli ovládačom. Spomenúť ešte možno 12 USB 2.0 portov či jeden P-ATA port.


AMD790GX


O čipsete 790GX sme už na našich stránkach hovorili obšírnejšie pri jeho uvedení na trh, preto teraz len krátke zhrnutie.

AMD 790GX je v podstate pretaktovaný AMD 780G – rozdiel týchto dvoch severných mostíkov je len 200MHz vyššia frekvencia. Jadro s 40 stream procesormi je vyrábané 55nm postupom. Pre ďalšie navýšenie výkonu grafického jadra AMD zaviedla nutnosť použitia tzv. Sideport Memory alias Performance Cahce – ide o akýsi „buffer“ pre grafické jadro – 1Gigabit (128MB) pamäťový čip typu DDR2/3 pripojený cez 16-bit zbernicu. Úzka zbernica sa doháňa vysokým taktom tejto pamäte. Vďaka pridanému pamäťovému čipu by mal výkon stúpnuť o 10 až 15%.

Rozdelenie PCIexpress liniek pre grafické sloty je rovnaké ako u 790X – teda buď 1 x16 alebo x8 + x8 v Crossfire režime.

Spolu s 790GX bola uvedená aj v tom čase novinka SB750 – tento čip priniesol predovšetkým podporu RAID 5 ale tiež funkciu ACC, vďaka ktorej bolo možné pretaktovať 65nm Phenom-y o kúsok viac, ako bolo zvykom. Dnes je veľkým hitom skúsiť po nastavení tejto položky na Auto v BIOS-e odomykať uzamknuté jadrá u Phenom II X3 a X2 procesorov.

Komentáre (9)
misak007
na kazdej doske pretrca ventilator z tej noctui nad moduly ram. Cize ak mam na ramkach AC RC tak tu noctuu si mozem akurat .... je to uzasne.
juloSVKxxl
Peťo, skvelá robota! (5*) Možno by sa zišlo doplniť teploty na MB (SB, NB, mosfet-ov, napájacích obvodov), +ešte aj max. OC na "deflaut" voltáži. BTW: krásna "hnedá" farba PCB...OMG neviem či to stojí za to "šetrenie". Asi sa ASUS a MSi dohodli a ušetrili BiG lóvé...$, €.
HellAngel
velmi pekna recenzia GOOD JOB
flanker
Nááádhera, to bude počteníčko na dnešní večřer, hned si to navíc uložím na disk i v offline :-D
rottenkiwi
Great job! But, what is Gygabyte ? :)
C1cOo
velmi dobre spracovane .. akurat ze uz som si tu Gigabyte MA770T-UD3P objednal, takze recenzia mohla byt skor, ale nelutujem :)
rako
Fakt skvela recenzia aka nema obdoby ani na zahranicnych serveroch. Mohli by ste taketo robit castejsie. a este jedna vec dost mi chybaju recenzie novsich dosiek od MSi ako napr( 770T-C45 , 785GTM-E45) ktore vyzeraju byt naozaj vyborna kupa za dany peniaz(najma upgrade ak ma clovek doma DDR2, alebo setri kedze DDR2 su stale lacnejsie a lahsie zohnatelne). +bolo by pekne videt aspon orientacne teploty Mosfetov, cievok a NB +nejaky nazor na kvalitu alebo nazor nato ci je chladenie a napajanie postacujuce
jk2
V skratke....fakt výborne spracovaný test. A navyše krásne a uhľadne spracovaný. Radosť čítať a dozvedieť sa nové veci. Teším sa na ďalšie Vaše práce.
AmOK
Pripajam sa k julo(vi)SVKxxl v celom rozsahu, 5*. ;) Tie teploty budu v kazdej case ine... aj ked, aspon orientacne by to bolo fajn. ;)
Pridať nový komentár
TOPlist