Test najvýkonnejšej hernej karty sveta - nVidia GTX 1080 - nekompromisná vo všetkých smeroch

, Autor: Ján Kisty

Tak a po mesiaci a pol sa opäť vraciame k testom grafických kariet, ako prvá bude v teste najvýkonnejšia herná jednočipová karta na planéte, ktorú máme na test ako jediná redakcia na Slovensku. Ako môžete tušiť, ide o prvého zástupcu rady Pascal pre desktop - nVidia GTX 1080 FE. Len dodám, že táto recenzia bude troška netradičná.

Úvod - predstavenie karty

Špecifikácie karty sú teda totožné s tým, čo nVidia prezentuje na svojich stránkach, ide predsa o ich vzorku. Karta je teda postavená na 16nm technológií a čip GP104 obsahuje neuveriteľných 7,2 miliardy tranzistorov.  Počet CUDA jadier je 2560. Pixel Fillrate je v základe 102,8 GPixel/s, Texture Fillrate zase 257,1 GTexel/s. Takt jadra je 1607 MHz a takt pamätí typu GDDR5X vysokých 10GHz, tie sú pripojené na 256 bitovú zbernicu. Pamäť má kapacitu 8GB. Priepustnosť karty je 320,3 GB za sekundu. nVidia v tomto prípade siahla po lacnejšej a užšej 256 – bitovej zbernici. 384 – bitová zbernica príde zrejme až spolu s 1080 Ti a Titanom založenom na Pascale. Len dodám, že nVidia sľubuje najčastejší takt karty 1733 MHz. Toto číslo si skúste zapamätať, budeme s ním ešte „operovať“.

 

Ak chcete karty prevádzkovať v SLI, vedzte, že limit je max 2 – way SLI. Okrem toho potrebujete nový SLI HB (High Bandwidth) mostík. nVidia tvrdí, že pre viacero kariet už SLI profily nebude programovať, problémom má byť údajne aj veľká dátová náročnosť na mostíky. AMD tento problém vyriešilo tak, že CrossFire beží cez internú PCI Express zbernicu. Na záver je možno vhodné povedať, že karta je nástupcom GTX 980, oproti staršiemu Maxwellu vzrástol počet CUDA jadier o 560 (na 2560) a pamäť sa v základe zdvojnásobila. Priepustnosť karty je o 70% vyššia (20% vďaka novej kompresii a zvyšok z dôvodu vyššieho taktu pamätí). Karta podporuje DirectX 12/12.1. TDP karty je 180W a vyžaduje iba jeden 8 – pinový PCIex konektor.

Medzi ďalšími novinkami sú NVIDIA VRWORKS AUDIO, Simultaneous Multi-Projection či nové Fast Sync. Pre viacero informácií, odporúčam pozrieť niektorý zo zahraničných webov, ktoré sa danej problematike venujú ešte viac. Nás bude zaujímať predovšetkým úplne nový GPU Boost 3.0. A verte mi, že ten ešte budete preklínať. Kartu už nezráža zaťaženie ale výlučne teplota, okrem toho na výsledný turbo – takt vplýva napätie, resp. jej zvýšenie nad základ. Skrátka v minulosti ste zvýšili základný takt o povedzme 100MHz, o toľko (alebo menej) vzrástol aj výsledný takt. Po novom môže 100 MHz nárast priniesť aj viac aj menej. Dôležitá je výlučne teplota jadra.

Pretaktovanie som už naznačil, prinášam teda ešte raz výsledok z 3D Marku. Výsledné skóre je 19 438 bodov.

http://www.3dmark.com/fs/8789096

Kľúčové slová
nVidia, nVidia GTX 1080
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pridať komentár

TOPlist